Ինչպիսի՞ն կլինի Հարավային Կովկասը 2030 թվականին
Վերջին շրջանում մեր հավաքական անհանգստությունը անվտանգության բացահայտ դեֆիցիտի կապակցությամբ հանգեցրել է քննարկումների, որոնց նպատակն է հասարակության լայն շերտերին հասցնել անվտանգ, ինքնիշխան պետության գոյության համար վարվող քաղաքականությունը, դրա առավելությունները, ակնառու թերությունները և, վերջապես, ձևավորել ապագայի քիչ թե շատ ընդունելի տեսլական:
Այս մղումներն են թելադրել գրելու հերթական վերլուծականս, որտեղ ինձ թույլ եմ տալիս քննարկել ինչպես մեզանում, այնպես էլ Վրաստանում և Ադրբեջանում առկա որոշ մոտեցումներ:
Վրաստանը պատրաստվում է 2030 թվականին
Վրացական քաղաքական վերնախավերը հույս ունեն, որ 2030թ. վերջապես կքննարկվի Եվրոպական Միությանը Վրաստանի անդամակցության հարցը: Այստեղ ասում են, որ Եվրոմիությունը ունի անդամության 8 թեկնածու և դրանցից մի քանիսին կարող է ընդունել իր կազմ արդեն 2030թ.: Վրացիների համար այս լավատեսական սցենարին արևմտամետ հասարակական-քաղաքական դաշտը պատրաստվում է բծախնդրորեն: Տարբեր սոցիոլոգիական հարցումների համաձայն Վրաստանի բնակչության 80-90% հավատում է, որ Վրաստանը կարող է դառնալ Եվրոպական Միության և ՆԱՏՕ-ի անդամ: Այս ձգտումն են թելադրում քաղաքական կյանքի բոլոր աշխույժ գործընթացները: «Վրացական երազանք» կուսակցության վարած քաղաքականությունը արժանի է մեծ հարգանքի, որովհետև չշեղվելով վրացական հասարակության վերոհիշյալ սպասումներից, շատ լավ հասկանում է, որ դեռ տարիներ կան մինչև այդ հավանական քննարկումը, և այդ տարիները դեռ պետք է լցվեն տնտեսական զարգացումով, քաղաքական կայունության ամրապնդմամբ և զգայուն տարածաշրջանային քաղաքականությամբ: Վրաստանը զգույշ, բայց հետևողական քայլեր է անում Ռուսաստանի հետ քաղաքական երկխոսությունը զարգացնելու ուղղությամբ: Այստեղ հնարավոր են համարում տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը նույնիսկ Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի ցավոտ հարցերը ժամանակավորապես մի կողմ թողնելու միջոցով:
Վրացական ընդդիմությունը մեծամասամբ բաղկացած է էլ ավելի արևմտամետ, Մ.Սահակաշվիլու կողմնակիցներից, բայց բարձրաձայն խոսել են սկսել նաև այլ ընդդիմադիրներ, որոնք կարծում են, որ ճիշտ կլիներ, օրինակ, Վրաստանի մասնակցությունը «3+3» ձևաչափում: Ամեն դեպքում, Վրաստանում մի կոնսենսուս է ձևավորվում, որտեղ վրացակենտրոն Հարավային Կովկասի ստեղծման համար պետք է կոնկրետ քայլեր անել:
Սա է պատճառը, որ մեր Եվրասիական փորձագիտական ակումբի առաջատար գիտնականները հնարավոր են համարում նոր ձևավորվող իրողությունների պայմաններում խնդրել ինչպես ռուս, այնպես էլ վրացի գործընկերներին վրացական և  ռուսական խոսույթներում պահել աբխազական երկաթուղով Կովկասը Ռուսաստանին միացնող նոր տրանսպորտային միջանցքի հարցը: Այս գաղափարը պաշտպանվում է նաև իրանցիների կողմից, որոնք նոր համագործակցության և նոր դաշինքների պայմաններում կուզենային գործարկել Թեհրան-Երևան-Թբիլիսի-Մոսկվա երկաթուղին, մասնավորապես, ուղևորների համար: Վրաստանում դեմ չեն սերտորեն համահգործակցել Հայաստանի հետ, ինչը հնարավորություն է տվել հայ վերլուծաբաններին երկկողմ հարաբերություններում խոսելու բարեկամությունից ռազմավարական գործընկերության անցնելու մասին: Համենայն դեպս, Հայաստանի այսօրվա իշխանությունը կուզենար ճիշտ գնահատել այն ներուժը, որ ունի Հայաստան-Վրաստան համագործակցության զարգացումը Արևմուտքի հետ համագործակցությունն ու վստահելի փոխգործակցությունը առաջ մղելու համար:
Ադրբեջանի տեսլականը ադրբեջանակենտրոն Հարավային Կովկասի մասին
Ադրբեջանում համոզված են, որ ժամանակն աշխատում է իրենց երկրի օգտին: Ադրբեջանն իրեն տեսնում է որպես տարածաշրջանային առաջատար, որտեղ կարողանալու է թելադրել տարածաշրջանային համագործակցության պայմանները: Ադրբեջանում քաղաքական խնդիր է Թուրքիայի հետ լիակատար ինտեգրումը Հարավային Կովկասում առաջատար դիրք ապահովելու և դա պահպանելու նպատակով:
Դեռ 90-ական թթ. Արևմուտքը Թուրքիային ճանապարհ է տվել ամրապնդելու իր դիրքերը Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում արևմտյան շահերն առաջ մղելու նպատակով: Այսօր արևմտյան, ռուսական, չինական և այլ ծրագրերի համադրման արդյունքում ստեղծվում է մի վիճակ, երբ բոլորին հարմար է, որ Հարավային Կովկասով անցնեն Արևմուտք-Արևելք և Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքները:
Կրկին հարկ ենք համարում անդրադառնալ «Արևմուտք-Արևելք» ռազմավարական առանցքին, որի գործնական արտահայտությունն է նույնանուն տրանսպորտային միջանցքը: Անցյալ դարի առաջին կեսին Թուրքիայում շատ տարածված էր համաթուրքականության, կամ, ինչպես ասում են Մեծ Թուրանի տեսլականը: Դա նախկին Օսմանյան կայսրության ծրագիրն էր ռուսական տարածքների վրա ստեղծել մեծ կայսրություն Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի թյուրքալեզու մուսուլման ժողովուրդների ներգրավումով:
Խորհրդային Միության փլուզման արդյունքում Ադրբեջանն ու Կենտրոնական Ասիայի թյուրքական պետությունները անկախություն են ստացել և զարգացման տպավորիչ հաջողությունների են հասել անցած 30 տարում: Նրանք, այսօր, իհարկե, չեն համաձայնի մտնել Թուրքիայի կազմի մեջ: Այդպիսի հարց այսօիր չի էլ դրվում: Մեր ժամանակների առանձնահատկությունն այն է, որ թյուրքական պետությունների ինտեգրումը զուգակցվելու է բոլոր մասնակիցների ազգային պետականության ու ինքնիշխանության ամրապնդմամբ: Այժմ արտակարգ արդիական են դարձել քաղաքագիտական և տնտեսագիտական վերլուծությունները, որոնք ճշգրտորեն կուրվագծեին, թե ինչ գլխավոր ուղղություններով է զարգանալու թյուրքական պետությունների միջև այդ ինտեգրացիոն գործընթացը:
Աշխարհը փոխվում է: Փոխվում են նաև քաղաքական ու տնտեսական մոտեցումները: Մեր հավաքական կեցվածքից առայժմ չի երևում, որ մենք ի վիճակի ենք գեներացնելու թարմ գաղափարներ փորձանքը մեզնից հեռու տանելու համար: Այնինչ կարելի էր մտածել, որ հայ քաղաքական և տնտեսական միտքն այսքան շատ գիտնականների ու փորձագետների առկայությամբ պետք է որ կարողանար համարժեք մոտեցումներ մշակել այսօրվա տարածաշրջանային իրողություններին: Եթե մեզանում կարծում են, որ դրսից ինչ-որ մեկը պատվիրելու է նման մշակումներ իրենց, ապա չարաչար սխալվում են: Սա հայերիս, և միայն հայերիս խնդիրն է: Հայաստանին և Վրաստանին օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ են կենսունակ գաղափարներ ներդաշնակորեն տեղավորվելու համար թյուրքական ինտեգրման դաշտի մեջ, պահպանելու իրենց ինքնիշխանությունը և ամրապնդելու անվտանգությունը: Մեր քաղաքական դաշտի հռետորաբանությունից դեռ չի երևում, որ նման մոտեցումներ մշակվում են:
Հայաստանն ընտրության առջև
Եթե 2030թ. Վրաստանն ընդունեն Եվրոպական Միության կազմ, ԵՄ-ն կմտնի Հարավային Կովկաս: Ինչպես ժամանակին պատահեց Եվրոպայի Խորհրդին անդամության հարցում, Վրաստանի անդամակցությունը այդ միջազգային իրավական կառույցին խթանեց իրավական բարեփոխումներ Հայաստանում և Ադրբեջանում: Հարց. իսկ եթե 2030թ. Վրաստանին չընդունե՞ն: Իսկ եթե այդ հարցը հետաձգվի կրկին անորոշ ժամանակո՞վ: Կամ նոր զարգացող համաշխարհային ու տարածաշրջանային գործընթացները բարդացնե՞ն այդ անդամակցությունը: Հայաստանի արևմտամետ գործիչներն ասում են, որ եվրոպական ինտեգրման տեմպերն արագացնելու մասին խոսակցությունները վարում են նրանք, ովքեր փորձում են խոչընդոտել այդ գործընթացները (մարդկանց հիասթափեցնելու նպատակով): Բայց քարոզչությունից մի կողմ գնալով, հասկանու՞մ ենք մենք արդյոք, որ աշխարհում ծավալվող գործընթացները իսկապես ահագնացրել են մեծ սպառնալիքնեը և անգամներ փոքրացրել են Հայաստանի անվտանգության երաշխիքները:
Այո, մենք համաձայն ենք, որ Ռուսաստանի, առանձին վերցրած, ազդեցությունը Հարավային Կովկասում մի շարք պատճառներով փոքրացել է: Մենք հասկանում ենք, որ այսօր տարածաշրջանում ակնհայտորեն մեծանում է Թուրքիայի ներկայությունը: Մենք հստակ պատկերացնում ենք, որ տարածաշրջանային գործընթացների գլխավոր պատասխանատուներն են Թուրքիան, Ռուսաստանն ու Իրանը միասին և դրա համար էլ շատ կենսունակ է «3+3» խորհրդատվական հարթակը: Բայց եթե նույնիսկ կա ընդհանուր պատկերացում վերը ասվածի մասին, առայժմ չի երևում, որ տարածաշրջանային գործընթացներում ներդաշնակորեն տեղավորվելն է մեր իշխանության գլխավոր խնդիրը: Հայաստանի իշխանությունը հայտարարում է, որ գլխավոր նպատակ է համարում ԱՄՆ-ի և Եվրոպական Միության հետ համագործակցության ամրապնդումը, դա անվանելով ցանկություն լիարժեքորեն մաս կազմելու եվրոպական ազգերի ընտանիքին: Եվ սա այն ժամանակ, երբ Վրաստանը, որ այդ ճանապարհով արդեն լի ու լի անցել է, ավելի արդիական ու ժամանակակից խնդիրներ է իր առջև դնում: Ինչու՞ պետք է Հայաստան-Վրաստան ապագա ռազմավարական գործընկերությունը ուղղված լինի Ռուսաստանի դեմ, կամ լինի նրա հաշվին: Ինպե՞ս է դա հնարավոր:
Արցախյան երկրորդ պատերազմը և արցախցիների բռնի տեղահանությունը փոխեցին բնակչության ստվար մասի վերաբերմունքը Ռուսաստանի հանդեպ: Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները վատացան: Հայաստանը զիջեց իր տեղերը Ռուսաստանի բարեկամ երկրների վարկանիշային ցանկում և այժմ գտնվում է եզրափակիչ 10-րդ տեղում, որից հետո գալիս է կամ հարաբերականորեն բարեկամ/ հարաբերականորեն ոչ բարեկամ Վրաստանը, նրանից հետո էլ Ռուսաստանի ոչ բարեկամ համարվող Մոլդովան, Լատվիան, Լիտվան, Էստոնիան և Ուկրայինան: Հնարավո՞ր է արդյոք կասեցնել այդ անկումը և թույլ չտալ հարաբերությունների հետագա վատթարացում:
Որոշ դեղատոմսեր ավելի անվտանգ Հայաստանի համար
Մինչև 2030թ. դեռ վեց տարի կա: Տողերիս հեղինակը կարծում է, որ կարելի է կրկին սկսել աշխատել մեռյալ կետից հայ-ռուսական հարաբերությունները դեպի ավելի կենսական դարձնելու համար: Անհրաժեշտ է վերալիցքավորել հայ-ռուսական հարաբերությունների ամբողջ համալիրը: Այդ հարաբերություններին ռեստարտ է պետք: Եթե մենք ունենք դժվարություններ նորից սկսելու հարաբերությունների կարգավորումը նոր իրողությունների շրջանակում և նոր մոտեցումներով, մենք պետք է մտածենք, թե ով կարող է մեզ օգնել: Լավ իմանալով ժամանակակից Ռուսաստանը և ժամանակակից Ղազախստանը, թույլ եմ տալի ինձ մի կանխատեսում անել առ այն, որ Ղազախստանի նախագահ Տոկաևը (ով շատ գոհ էր իր վերջին այցից Հայաստան) կարող էր մի վստահելի միջնորդություն կատարել հայ-ռուսական բանակցային գործընթացը վերսկսելու համար: Եվ Ռուսաստանը, և Հայաստանը հայտնվել են մի վիճակում, որտեղ ակնհայտորեն թարմ մոտեցումներ և նոր գաղափարներ են անհրաժեշտ: Հայ-ռուսական առևտրատնտեսական հարաբերությունների աննախադեպ բարձր մակարդակը վճռական փաստարկ է երկկողմ հարաբերությունների բոլոր ոլորտները առաջ մղելու օգտին:
Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը բոլոր մակարդակներում մշտական կապի մեջ են և շատ լավ են պատկերացնում իրենց համագործակցության և փոխգործակցության իրական հնարավորությունները: Հայաստանին հարկավոր է ներդաշնակորեն ներգրավվել տարածաշրջանային գործընթացներում: Երեկվա թշնամիները կարող են և վաղվա գործընկերներ լինել: Իրար հետ շփվել, առևտուր անել և փոխազդեցություններ ունենալ: Բայց այսքանը հասկանալով, ինչու՞ է հարկավոր երեկվա բարեկամներին այսօր թշնամի դաձնել: Ո՞րն է դրա տրամաբանությունը:

Каким будет Южный Кавказ в 2030 году?
В последнее время наше общее беспокойство в связи с очевидным дефицитом безопасности привело к обсуждениям, цель которых довести до широких слоев общества информацию о проводимой политике во имя суверенного существования государства, очевидных недостатках этой политики и, наконец, формирования более-менее приемлемого видения общего будущего. Эти побуждения и заставили написать очередную аналитику, где я позволю себе обсудить некоторые подходы, которые есть среди нас, а также в Грузии и Азербайджане.
Грузия готовится к 2030 году
Грузинские политические верхи надеются, что в 2030г. наконец-то будет обсужден вопрос членства Грузии в Европейском Союзе. Здесь говорят, что Евросоюз имеет 8 кандидатов в члены и некоторых из них могут принять уже в 2030г. К этому оптимистическому для грузин сценарию прозападное общественно-политическое пространство соседней страны готовится тщательно. По данным различных социологических опросов 80-90% населения Грузии верит, что она может стать членом Европейского Союза и НАТО. Это стремление диктует все активные процессы политической жизни. Проводимая партией “Грузинская мечта” политика достойна большого уважения, так как не отклоняясь от вышеназванных ожиданий грузинского общества, она прекрасно осознает, что необходимо пройти через годы к этому возможному обсуждению, и эти годы должны быть еще и наполнены экономическим развитием, укреплением политической стабильности и проведением достойной региональной политики. Грузия осторожно, но последовательно делает шаги к развитию политического диалога с Россией. Там считают возможным развивать экономические связи, в том числе, временным оставлением в сторону болезненных вопросов Абхазии и Южной Осетии.
Грузинская оппозиция состоит, главным образом, из еще более прозападных сторонников М.Саакашвили. Однако все громче слышатся голоса и других оппозиционеров, которые считают правильным участие Грузии в формате “3+3”. В любом случае, в Грузии формируется некий консенсус, по которому нужно делать конкретные шаги для формирования грузияцентричного Южного Кавказа.
Вот поэтому и наш Евразийский экспертный клуб, в лице своих ведущих экономистов, считает возможным в новых формируемых условиях просить как российских, так и грузинских партнеров сохранить в грузинском и российском дискурсе вопрос воссоздания нового транспортного коридора, по которому Южный Кавказ также через абхазскую железную дорогу свяжется с Россией. Эту идею поддерживают также иранцы, которые в условиях нового сотрудничества и новых союзов хотели бы начать функционирование железной дороги Тегеран-Ереван-Тбилиси-Москва, в том числе, для пассажирских перевозок. В Грузии не против более тесно сотрудничать с Арменией и это дало возможность армянским аналитикам говорить о переходе от добрососедства к стратегическому партнерству в двусторонних отношениях. Во всяком случае, современная власть Армении хотела бы правильно оценить тот потенциал, который имеет развитие сотрудничества Армения-Грузия, для продвижения вперед сотрудничества и доверительного взаимодействия с Западом.
Азербайджанское видение об азербайджаноцентричном Южном Кавказе
В Азрбайджане убеждены, что время работает в пользу их страны. Азербайджан видит себя как региональный лидер, где может диктовать условия регионального сотрудничества. В Азербайджане поставлена задача полномасштабной интеграции с Турцией с целью сохранения и обеспечения лидирующей позиции на Южном Кавказе.
Еще в 90-х гг. Запад дал “зеленый свет” Турции укреплять свои позиции на Кавказе и в Центральной Азии для продвижения западных интересов. Сегодня западные, российские, китайские и другие проекты при их согласовании формируют новую ситуацию, где всем выгодно, чтобы по Южному Кавказу проходили транспортные коридоры Запад-Восток и Север-Юг. Считаем необходимым еще раз обратиться к стратегической оси “Запад-Восток”, практическим воплощением которого выступает транспортный коридор с тем же названием. В первой половине прошлого века в Турции было очень распространено видение пантуркизма или, как его еще называют, “Великого Турана”. Это было и программой бывшей Османской империи создать на русских территориях великую империю с вовлечением тюркских мусульманских народов Южного Кавказа и Центральной Азии.
В результате распада Советского Союза Азербайджан и тюркские государства Центральной Азии получили независимость и за прошедшие 30 лет достигли впечатляющих успехов в своем развитии. Сегодня они, конечно, не согласятся войти в состав Турции. Такой вопрос сегодня и не ставится. Особенностью наших дней является то, что интеграция тюркских государств будет сопровождаться укреплением национальных государственностей и суверенитетов. Сегодня стали чрезвычайно востребованными политологические и экономические наработки, которые в точности обрисовали бы круг направлений, по которому будет развиваться интеграционный процесс тюркских государств.
Мир меняется. Меняются также политические и экономические подходы. Из нашего коллективного образа пока не видно, что мы в состоянии генерировать новые идеи для того, чтобы избежать новых несчастий. А ведь можно было подумать о том, что армянская политическая и экономическая мысль, при наличии огромных армий ученых и экспертов, могла бы разработать адекватные сегодняшним региональным реалиям подходы. Если кто-то из нас сегодня думает, что из-за рубежа кто-то закажет им подобные наработки, то глубоко ошибается. Эта задача нас – армян, и только наша задача. Для гармоничного встраивания с помощью жизнеспособных идей в огромное тюркское интеграционное пространство. А ведь Армении и Грузии, как воздух и вода нужны подобные идеи для сохранения собственного суверенитета и укрепления безопасности. Из риторики на нашем политическом пространстве пока не видно, что подобные идеи в процессе генерации.
Армения перед выбором. Если в 2030г. Грузию примут в Европейский Союз, ЕС войдет в Южный Кавказ. Как в свое время случилось в вопросе членства в Совете Европы, членство Груизии в этой международной правовой организации подхлестнуло процесс реформ в Армении и Азербайджане. Вопрос: а если в 2030г. Грузию не примут в ЕС? Если этот вопрос будет отложен еще на неопределенный срок? Или развивающиеся сейчас всемирные и региональные процессы усложнят это членоство? Прозападные деятели в Армении в один голос утверждают, что об интенсификации темпов европейской интеграции сегодня говорят те, которые на самом деле желают мешать этим процессам (С целью разочаровать людей). Однако если отойти от пропаганды, понимаем ли мы, что, например, мировые процессы, действительно, многократно увеличили угрозы и многократно сократили гарантии безопасности нашей страны?
Да, мы согласны с тем, что влияние отдельно взятой России по ряду причин на Южном Кавказе в постсоветский период уменьшилось. Мы понимаем, что сегодня в регионе очевидным образом увеличивается присутствие Турции.
Мы четко понимаем, что главными ответственными за региональные процессы выступают Турция, Россия и Иран, вместе взятые, и именно поэтому очень жизнеспособна консультативная платформа “3+3”. Однако если даже и есть общее понимание этого, пока не видно, что главной заботой нашей власти является гармоничное встраивание в региональные процессы. Власти Армении заявляют, что главной задачей считают укрепление сотрудничества с США и Европейским Союзом, называя это желанием в полном объеме стать частью семьи европейских наций. И это в то время, когда Грузия (которая за прошедшие 20 с лишним лет в полной мере прошла по этому пути) ставит перед собой более актуальные и современные задачи. Зачем нужно противопоставлять стратегическое партнерство Армении и Грузии России? Или существовать за счет нее? Возможно ли такое?
Вторая Арцахская война и исход карабахских армян поменяли отношение больших масс нашего населения к России. Отношения Армении и России ухудшились. Армения уступила свои места в рейтинге дружественных стран России и сейчас занимает последнюю 10-ую строчку этого рейтинга дружественности. После нас идет относительно дружественная/относительно недружественная страна Грузия. А после нее в списке недружественных стран идут Молдова, Латвия, Литва, Эстония и Украина. Возможно ли остановить это падение и не дать еще более ухудшиться нашим двусторонним отношениям?
Некоторые рецепты для безопасности Армении
До 2030г. есть еще 6 лет. Автор этих строк считает, что можно заново начать работать в направлении улучшения армяно-российских отношений. Необходимо перезагрузить весь комплекс армяно-российских отношений. Армяно-российским отношениям нужен рестарт. Если мы имеем трудности с нуля начать нормализацию наших отношений в рамках новых реалий и при новых подходах, то должны думать о том, кто может нам помочь? Хорошо зная современную Россию и современный Казахстан, позволю себе сделать прогноз о том, что президент Казахстана К.Токаев (который был доволен своим последним визитом в Армению) мог бы осуществить доверительное посредничество для возобновления переговорного процесса в армяно-российских отношениях. И Россия, и Армения оказались в ситуации, где очевидным образом, нужны свежие подходы и новые идеи. Беспрецедентно высокий уровень армяно-российских торгово-экономических отношений является решающим аргументом в пользу продвижения вперед всех сфер двустороннего сотрудничества.
Россия, Турция и Иран на всех уровнях в постоянной связи и прекрасно сознают реальные возможности своего сотрудничества и взаимодейстия. Армении необходимо гармонично встроиться в региоанльные процессы. Вчерашние враги могут стать завтрашними партнерами. Торговать, поддерживать различные контакты и осуществлять взаимовлияния. Но понимая это, зачем нужно превращать вчерашних друзей во врагов? Где здесь логика?