Փաշինյանը լիարժեք իշխանություն ունի Հայաստանում, նա կարողանում է քաղաքականության մեջ անհնարինն անել՝ նրա այդ մոգությունն աշխատում է. Kommersant
Ռուսական «Կոմերսանտը» անդրադարձել է Հայաստանուm երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած հանրահավաքին՝ համարելով, որ վարչապետը մոգական ուժ-ազդեցություն ունի իր կողմնակիցների վրա և քաղաքականությունում կարողանում է անել գրեթե անհնարինը՝ կենտրոնացնելով իր ձեռքում ողջ իշխանությունը, միաժամանակ մեկ ակնթարթում վերածվում է հեղափոխական առաջնորդի՝ իր շուրջը հավաքելով տանյակ հազարավոր համակիրների։
Հոդվածում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 1-ին հաղթել է ընդդիմության հետ փողոցային դիմակայությունը։ Նրա հրավիրած երեկոյան հանրահավաքը Երևանում շարունակվեց գիշերային երթով, որը վարում էր անձամբ պարոն Փաշինյանը։ Այդ օրը կառավարության ղեկավարը հակագրոհ է սկսել ընդդիմախոսների դեմ և ցույց տվել, որ կարող է իշխանություն լինել և միաժամանակ հեղափոխական պայքար մղել ընդդիմախոսների դեմ։
Նիկոլ Փաշինյանը կարողանում է քաղաքականության մեջ անել անհնարինը։ Երկրում ունենալով լիարժեք իշխանություն՝ նա, երբ պետք է, ակնթարթորեն հայտնվում է հեղափոխականի դերում։ Եվ այդ կախարդանքն աշխատում է։ Մարտի 1-ին նրա կոչով մայրաքաղաքի կենտրոնական հրապարակը հլու-հնազանդ լցրեցին վարչապետի տասնյակ հազարավոր կողմնակիցներ։
Այդ օրը նրանք այդտեղ անհրաժեշտ էին պարոն Փաշինյանին։ Վարչապետի ակցիայի հետ միաժամանակ «Հայրենիքի փրկության շարժման» մեջ միավորված ընդդիմությունը խորհրդարանի մոտ իր հանրահավաքն էր անցկացնում։ Եվ Նիկոլ Փաշինյանին կարևոր էր ցույց տալ, թե ումն է ժողովրդի աջակցությունը։ Դա ստացվեց։ Հանրապետության հրապարակում հավաքն ավելի տպավորիչ էր, քան հակակառավարական բողոքը։
Վարչապետը հրապարակ եկավ կառավարության շենքից՝ անվտանգ միջանցքով, որը նախապես ձևավորել էին ոստիկանները։ Նա հարթակ բարձրացավ և մեկ ժամից ավելի խմբավարեց ամբոխը՝ ստիպելով ժողովրդին մեկ հավանությամբ գոռալ, մեկ վրդովված գոչել, մեկ հլու-հնազանդ լռել։ Դա նման էր հիպնոսի և ամենից շատ հիշեցնում էր 2018 թվականի «թավշյա հեղափոխության» ժամանակների հանրահավաքները։
Եթե Նիկոլ Փաշինյանը կինոյում խաղար, նա կարող էր հավակնել «Օսկարի»։
Եթե չիմանանք, որ բեմից հանդես է գալիս այն մարդը, ով արդեն երեք տարի է ղեկավարում է երկիրը, կարելի էր մտածել, որ բանախոսը ընդդիմադիր առաջնորդ է, որը ժողովրդին մղում է ռեժիմի դեմ պայքարի։
Այն, որ նա իշխանություն է, պարոն Փաշինյանն իր ելույթում հասկացրել է միայն մեկ անգամ ՝ խոսքի սկզբում ներողություն խնդրելով թույլ տրված սխալների համար։
«Վերջին տասը ամիսների ընթացքում մեր կառավարությունը թույլ է տվել բոլոր հնարավոր սխալները։ Եվ ես ուզում եմ ներողություն խնդրել Հայաստանի, Արցախի բոլոր հայերից և սփյուռքի։ Ներեք ինձ իմ սխալների համար», - ապաշխարել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Ի հիշատակ վերջերս Ղարաբաղյան պատերազմում զոհվածների՝ նա բոլորին խնդրեց լույսեր միացնել իրենց բջջային հեռախոսներով և հրապարակը միանգամից լուսավորվեց։
Մնացած խոսքն արդեն ոչ թե Փաշինյանն էր ասում ՝ վարչապետը, այլ Փաշինյանը՝ հեղափոխականը։ Նա հայտարարեց, որ Հայաստանում միայն ժողովուրդը կարող է որոշել, թե ով պետք է լինի իշխանությունը։ Դա պատասխան էր ընդդիմության եւ գլխավոր շտաբի սպաների՝ իր հրաժարականի մասին պահանջներին, որը վարչապետը անվանել էր "իշխանությունը ժողովրդից խլելու փորձ"։
«Մենք այսօր հավաքվել ենք այստեղ՝ ասելու, որ մենք դա թույլ չենք տա։ Ժողովուրդը շարունակելու է լինել իշխանություն մեր երկրում»,— ասել է Փաշինյանը։
Իր և ժողովրդի միջև հավասարության նշան դնելը Հայաստանի կառավարության ղեկավարի նախընտրած ոճն է։ Եվ շատ արդյունավետ. հրապարակը ծափահարություններով պատասխանեց նրա խոսքերին՝ բացականչելով․ «Փաշինյան՝ վարչապետ»։
Վարչապետի հրաժարականը պահանջած գլխավոր շտաբի պետին Նիկոլ Փաշինյանը մեղադրել է ռազմական հեղաշրջման փորձի մեջ։ Զինվորականների հայտարարության հետևում կանգնած է ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը, որին պարոն Փաշինյանը «փողոցի» միջոցով ստիպել է 2018 թվականի ապրիլին հրաժարական տալ։
«2008թ.մարտի 1-ին իշխանությունները բանակը հանեցին ժողովրդի դեմ, և արդյունքում Հայաստանի տասը քաղաքացիներ սպանվեցին։ Այդ նույն մարդիկ այսօր փորձում են բանակը հանել ժողովրդի և այդ ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանության դեմ»- իր ելույթում հայտարարել էր Նիկոլ Փաշինյանը,- «Սերժ Սարգսյանն օգտագործել է իր ազդեցությունը գլխավոր շտաբի գեներալների վրա, որպեսզի նրանք հանդես գան իմ հրաժարականի պահանջով»:
Դրա համար Ձաշինյանը գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին «դավաճան» է անվանել ՝ նրան մեղադրելով Սերժ Սարգսյանի հրամանը կատարելու մեջ։ Հայտարարությունը ստորագրած մյուս գեներալներին Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց հրաժարվել այդ գաղափարից և վերադառնալ ծառայության ՝ նախապես նշելով, որ իրենց հետ ոչինչ չի պատահի։
«Հայաստանի բանակում վենդետա չի լինի», - հանգստացրեց նա ՝ հավելելով, սակայն, որ Օնիկ Գասպարյանը պետք է լքի իր պաշտոնը։
«Դա անխուսափելի է գլխավոր շտաբի քաղաքական հայտարարության պատճառով», - մի քանի անգամ կրկնեց Նիկոլ Փաշինյանը,- «Օնիկ-ջան, սխալվեցիր, քո ղեկավարի հրամանները չկատարեցիր, բայց մերժվողի (Սերժ Սարգսյանի) հրամանները կատարեցիր: Դա խայտառակություն է սպայի և նրա պատվի համար»։
Վարչապետը հույս է հայտնել, որ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ով նախօրեին իրեն է վերադարձրել գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնանկ անելու միջնորդությունը, ի վերջո, «պետության շահերին» համապատասխանող որոշում կկայացնի։
Իր ամեն մի խոսքը ագահորեն բռնած ամբոխին պարոն Փաշինյանը նորություն հայտնեց. այս տարվա հոկտեմբերին սահմանադրական հանրաքվե կանցկացվի կիսանախագահական կառավարման ձևը վերադարձնելու համար։ Սահմանադրությունը, որն ընդունվել է 2015 թվականին և ուժի մեջ է մտել երեք տարի առաջ, ըստ վարչապետի, բացահայտել է մեծ քանակությամբ թերություններ և ստեղծում է ճգնաժամային իրավիճակների առաջացման ռիսկեր։
Ներկայիս ճգնաժամը, կառավարության ղեկավարի կարծիքով, կարելի է լուծել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների միջոցով։ Նա և իր թիմը, վստահեցրեց վարչապետը, պատրաստ են՝ եթե խորհրդարանական ընդդիմությունն իրենց հետ հուշագիր ստորագրի ։
Ըստ Սահմանադրության ՝ արտահերթ ընտրությունների համար վարչապետը պետք է հրաժարական տա, իսկ խորհրդարանը ՝ երկու անգամ տապալի կառավարության նոր ղեկավարի թեկնածության քվեարկությունը։ Վերջերս իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի խմբակցությունը առաջ քաշեց արտահերթ ընտրությունների անցկացման համար խորհրդարանի ինքնալուծարման գաղափարը։
«Իմ քայլը» խմբակցությունում Kommersant-ի աղբյուրը հայտնել է, որ արտահերթ ընտրությունների կազմակերպման գործընթացը կսկսվի մոտ ժամանակներս՝ անմիջապես գլխավոր շտաբի ղեկավարի հետ հարցը լուծելուց հետո:
Նախագահը, աղբյուրի խոսքով, պատրաստ է կրկին ստորագրել ԳՇ պետի հրաժարականի մասին վարչապետի ներկայացրած միջնորդությունը։
«Հենց որ Արմեն Սարգսյանը ստորագրի, մենք ձեռնամուխ կլինենք արտահերթ ընտրությունների կազմակերպմանը։ Դա մենք դիտարկում ենք որպես ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու հնարավորություն»,— Komersant- ին ասել է իշխող դաշինքի պատգամավորը»։

Пашинян обладает в Армении полной властью, он умудряется делать в политике невозможное, его магия играет: Коммерсант
Российский "Коммерсант" написал статье о инициированного премьер-министром Армении Николом Пашиняном вчерашнего митинга, считая, что премьер-министр имеет магическую силу, влияние на своих сторонников и в политике может сделать практически невозможное, концентрируя в своих руках всю власть, одновременно в одно мгновение превращается в революционного лидера, собирая вокруг себя тысячи сторонников.
В данной статье говоритсяю: "Армянский премьер Никол Пашинян 1 марта выиграл уличное противостояние с оппозицией. Созванный им вечерний митинг в Ереване продолжился ночным шествием по городу, которое вел лично господин Пашинян. В этот день глава правительства пошел в контратаку на оппонентов и показал, что может быть властью и одновременно вести вполне революционную борьбу с оппонентами.
Никол Пашинян умудряется совершать в политике невозможное. Обладая в стране всей властью, он, когда нужно, мгновенно вживается в роль революционера. И эта магия работает. 1 марта по его призыву центральную столичную площадь Республики послушно заполнили десятки тысяч сторонников премьера.
В этот день они были необходимы здесь господину Пашиняну. Почти одновременно с акцией премьера оппозиция, объединившаяся в «Движение по спасению Родины», проводила у парламента свой митинг. И Николу Пашиняну было важно продемонстрировать, на чьей стороне поддержка. Это получилось. Массовка на площади Республики выглядела внушительней, чем антиправительственный протест.
Премьер прошел на площадь прямо из здания правительства по безопасному коридору, который заранее образовали полицейские. Он поднялся на сцену и больше часа дирижировал толпой, заставляя ее то одобрительно орать, то возмущенно гудеть, то послушно замолкать. Это походило на гипноз и больше всего напоминало митинги времен «бархатной революции» 2018 года.
Играй Никол Пашинян в кино, он мог бы претендовать на «Оскар».
Если не знать, что со сцены выступает человек, который уже три года правит страной, можно было подумать, что яркий оратор — это оппозиционный лидер, поднимающий народ на борьбу с режимом.
То, что он здесь власть, господин Пашинян дал понять лишь однажды, извинившись в начале речи за допущенные ошибки. «За последние десять месяцев наше правительство допустило всевозможные ошибки. И я хочу извиниться перед всеми армянами Армении, Арцаха (армянское название Нагорного Карабаха.— “Ъ”) и диаспоры. Простите меня за мои ошибки»,— покаялся Никол Пашинян. В память о погибших в недавней карабахской войне он попросил всех включить фонарики на своих мобильных телефонах. И площадь вспыхнула огнями.
Остальную речь произносил уже не Пашинян-премьер, а Пашинян-революционер. В Армении, заявил он, только народ может решать, кто должен быть у власти. Это был ответ на требования оппозиции и офицеров Генштаба о его отставке, которое премьер назвал «попыткой отобрать власть у народа».
«Мы сегодня собрались здесь, чтобы сказать, что мы этого не допустим. Народ продолжит быть властью в нашей стране»,— заявил Пашинян. Ставить знак равенства между собой и народом — любимый прием главы армянского правительства. И весьма эффективный: площадь ответила на его слова аплодисментами, взревев: «Пашинян — премьер!».
Потребовавший отставки премьера Генштаб Никол Пашинян обвинил в попытке военного переворота. За заявлением военных, убеждал он толпу, стоит бывший лидер Армении Серж Саргсян, которого господин Пашинян при помощи «улицы» вынудил уйти в отставку в апреле 2018 года. «1 марта 2008 года власти подняли армию против народа, и, как результат, десять граждан Армении были убиты. Те же люди сегодня пытаются поднять армию против народа и избранной этим народом власти,— говорил Никол Пашинян.— Серж Саргсян использовал свое влияние на генералов из Генштаба, чтобы те выступили с требованием моей отставки».
За это он назвал главу Генштаба Оника Гаспаряна «предателем», обвинив его в выполнении приказа Сержа Саргсяна. Других генералов, подписавших заявление, Никол Пашинян призвал отказаться от этой идеи и вернуться к службе, заранее заметив, что с ними ничего случится.
"В армии Армении не будет вендетты»,— успокоил он, добавив однако, что Оник Гаспарян должен покинуть свой пост.
«Это неизбежно из-за политического заявления Генштаба»,— несколько раз повторил Никол Пашинян. И по-простому обратился к господину Гаспаряну: «Оник-джан, ты допустил ошибку, ты не выполнил приказы своего руководителя, но выполнил приказы отвергнутого (Сержа Саргсяна.— “Ъ”). Это позор для офицера и его чести».
Премьер-министр выразил надежду, что президент Армен Саркисян, который накануне вернул ему ходатайство об увольнении главы Генштаба, в конце концов примет решение, отвечающее «интересам государства».
Толпе, жадно ловившей каждое его слово, господин Пашинян сообщил новость: в октябре этого года пройдет конституционный референдум по возвращению полупрезидентской формы правления. Конституция, которая была принята в 2015 году и вступила в силу три года назад, по словам премьера, выявила огромное количество недостатков и создает риски возникновения кризисных ситуаций.
Он добавил, что отдельные статьи основного закона, для изменения которых нет нужды проводить плебисцит, может поменять парламент.
Нынешний же кризис, считает глава правительства, можно разрешить через досрочные парламентские выборы. Он и его команда, заверил премьер, к ним готовы, если парламентская оппозиция подпишет с ними меморандум.
Уточнять, как можно инициировать роспуск парламента, он не стал. По конституции для внеочередных выборов премьер должен подать в отставку, а парламент — дважды провалить голосование по кандидатуре нового главы правительства. Недавно фракция правящего пропремьерского блока «Мой шаг» выдвинула идею самороспуска парламента для проведения досрочных выборов.
Такой механизм в конституции сейчас не установлен, но власти были готовы внести соответствующую поправку. Правда, если еще несколько месяцев назад это можно было сделать без труда, то сейчас успех не гарантирован: из фракции «Мой шаг» вышли пять депутатов, и конституционного большинства у блока больше нет.
Источник “Ъ” во фракции «Мой шаг» сообщил на условиях анонимности, что процесс организации досрочных выборов будет запущен в самое ближайшее время — сразу после того, как решится вопрос с главой Генштаба.
Президент, по словам собеседника, готов подписать повторно поданное премьером ходатайство об отставке военачальника. «Как только Армен Саркисян его подпишет, мы приступим к организации досрочных выборов. Они нами рассматриваются как возможность для выхода из сложившейся ситуации»,— сказал “Ъ” депутат от правящего блока.