Ինչո՞ւ էին միլիոնավոր դոլարներ ծախսվում, եթե լինելու էր 5+2 շրջանների փոխանցում Ադրբեջանին․ Մարուքյան
ԼՀԿ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանն, անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի՝ երեկվա հարցազրույցում հնչեցրած մտքերին, հարց է բարձրացնում, թե ինչո՞ւ էին միլիոնավոր դոլարներ ծախսվում, եթե լինելու էր 5+2 շրջանների փոխանցում Ադրբեջանին։
«Երեկ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարություններում կարմիր թելով անցնում էր այն միտքը, որ բանակցությունների ողջ ընթացքում բոլոր հնարավոր լուծումներով ենթադրվում էր 5+2 շրջանների փոխանցում Ադրբեջանին։
Եթե դա այդպես էր, ապա ինչո՞ւ էին միլիոնավոր դոլարներ ծախսվում Կովսականի (Զանգիլան), հարակից գյուղերի, Սանասարի (Կուբաթլու) վրա, նոր քաղաք էր կառուցվում Արաքս գետի վրա (Արաքսավան), ահռելի ծախսեր էին կատարվում Մեխակավանի (Ջաբրայիլ) վրա և այլն։
Ստացվում է, որ մեր քաղաքացու հարկերը և սփյուռքից եկող գումարները ծախսվում էին մի տարածքի վրա, որը նախատեսվում էր փոխանցել Ադրբեջանին։ Այսինքն՝ մենք այնքան հարուստ էինք, որ նրանց համար քաղաքներ ու գյուղեր էինք կառուցում։
Ավելին, մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի վարկային պորտֆելներ են տրամադրվել Քաշաթաղի (Լաչին) և Քարվաճառի (Քելբաջար) շրջաններում գործարարություն իրականացնելու համար (հիմնականում՝ ՀԷԿ-եր)։
Արդյո՞ք իմաստ կար պետության երաշխիքով բանկերից ահռելի վարկեր վերցնել, եթե դրանք միևնույն է՝ պետք է փոխանցվեին Ադրբեջանին։
Ի՞նչ նպատակով են իրականացվել այս բոլոր ծախսերը, եթե դրան զուգահեռ բանակցություններ էին գնում 5+2 շրջանները հանձնելու վերաբերյալ»,- գրել է Մարուքյանը ֆեյսբուքում։

В таком случае, для чего были эти расходы: Вопросы Марукяна Сержу Саргсяну
В заявлениях третьего президента Армении Сержа Саргсяна красной нитью проходила мысль о том, что в ходе переговоров во всех предложенных сопредседателями вариантах урегулирования карабахского конфликта предполагалась передача Азербайджану 5 + 2 районов. Если это было так, то почему миллионы долларов тратились на Ковсакан (Зангилан), близлежащие села, Санасар (Кубатлу), Мехакаван (Джабраил), строился новый город на реке Аракс (Араксаван) и др. Подобными вопросами на своей странице в Facebook задался руководитель фракции "Просвещенная Армения" Эдмон Марукян.
"Получается, что налоги, выплачиваемые нашими гражданами и суммы, поступающие из Диаспоры, расходовались на территорию, которую планировалось передать Азербайджану. То есть, мы были настолько богаты, что строили для них города и села.
Более того, кредитные портфели на несколько сотен миллионов долларов были предоставлены для ведения бизнеса в Кашатагском (Лачинском) и Карвачарском (Кельбаджарском) районах (в основном для строительства ГЭС).
Был ли смысл брать у банков по гарантии государства огромные кредиты, если они все равно должны были быть переданы Азербайджану?
С какой целью были осуществлены все эти расходы, если параллельно с этим шли переговоры о сдаче 5+2 районов?" - спрашивает Марукян.