Ի հեճուկս բանակցություններում որոշակի առաջընթացի, Ադրբեջանը շարունակում է էսկալացիոն քաղաքականություն վարել. Փաշինյան
Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը, կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է Բրյուսելում մայիսի 14-ին Եվրամիության խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ Ադրբեջանի նախագահի հետ տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքները:
Մայիսի 14-ին Բրյուսելում Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ տեղի ունեցավ իմ հանդիպումն Ադրբեջանի ղեկավարի հետ: Ինչպես հիշում եք, 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Ֆրանսիայի նախագահի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում Ադրբեջանի նախագահն ու ես վերահաստատել էինք մեր երկրների հավատարմությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրին՝ ընդգծելով, որ դրանց հիման վրա ճանաչում ենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, նաև հաստատել էինք, որ սա հիմք է հանդիսանալու սահմանների դելիմիտացիայի հանձնաժողովների աշխատանքի համար:
Մայիսի 14-ին մենք, ըստ էության, կատարեցինք ևս մի քայլ, և ինչպես նշված է Եվրոպական խորհրդի նախագահի՝ մայիսի 14-ի հանդիպմանը հետևած հայտարարության մեջ, արձանագրեցինք, որ Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի 29800 քառակուսի կիլոմետր, իսկ Հայաստանը՝ Ադրբեջանի 86600 քառակուսի կիլոմետր տարածքային ամբողջականությունը:
Պիտի արձանագրեմ, որ սա կարևոր քայլ եմ համարում տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման համար, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերջնականացման և սահմանների դելիմիտացիայի առումով նույնպես: Բայց, իհարկե, հաջորդ քայլը պետք է լինի սահմանազատման համար իրավական ուժ և նշանակություն ունեցող կոնկրետ հիմքերի նույնականացումը և համաձայնեցումը:
Ուզում եմ հատուկ ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահի՝ մայիսի 14-ի եռակողմ հանդիպմանը հաջորդած հայտարարության մեջ ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության շուրջ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկկխոսության կարևորությունը` միջազգային հանրության հետ համագործակցված: Սա մի գործընթաց է, որն էական է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների իրական և համապարփակ կարգավորման և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման համար: Հետևաբար՝ դա մեծապես կարագացնի խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը Հայաստանի և Արդբեջանի միջև:
Պիտի ընդգծեմ, որ Բրյուսելում որոշակի դրական ըմբռնում է ձևավորվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան երկաթուղու վերականգնման մասով, բայց հաշվի առնելով նախկին փորձը, այս մասով դեռ որևէ կոնկրետացումից ձեռնպահ կմնամ: Միայն կրկին ընդգծեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով և հունվարի 11-ի կրկին եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված կոմունիկացիաների բացումն իրականացնել օր առաջ կողմերի ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա:
Եվրոպական խորհրդի նախագահի հայտարարությունից տեղեկացել եք, որ գերիների և այլ պահվող անձանց հետագա ազատ արձակման, անհետ կորածների ճակատագրերի պարզաբանման վերաբերյալ նույնպես եղել է որոշակի ըմբռնում, բայց հաշվի առնելով հարցի գերզգայուն լինելը, ասեմ միայն, որ այս թեմայով քննարկումները կշարունակվեն առաջիկա հանդիպումների ընթացքում:
Հիշեցնեմ, որ արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով մայիսի 19-ին հանդիպում է սպասվում Մոսկվայում: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը մեկնել է արդեն Մոսկվա: Ռուսական կողմից ստացել ենք արդեն առաջարկ՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջնորդությամբ բաձրագույն մակարդակով եռակողմ հանդիպում անցկացնել Մոսկվայում՝ մայիսի 25-ին, և մենք ընդունել ենք այդ առաջարկը:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպում է նախատեսվում հունիսի 1-ին Քիշնևում Եվրոպական քաղաքական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովի շրջանակում: Նման հնգակողմ հանդիպում նախատեսված է նաև հոկտեմբերին՝ Գրանադայում: Բրյուսելում հաջորդ եռակողմ հանդիպումը նախատեսված է հուլիսին:
Ի հեճուկս բանակցություններում որոշակի առաջընթացի, Ադրբերջանը շարունակում է էսկալացիոն քաղաքականություն վարել Հայաստանի հետ սահմանին: Նախորդ օրերին մեր սահմաններին հնչել են կրակոցներ և ունենք զոհեր: Գլուխ խոնարհելով մեր ընկած եղբայրների առաջ, կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ առավել ևս մայիսի 14-ի պայմանավորվածությունների ֆոնին, ավելի հրատապ է դառնում սահմանային գծից զորքերի հայելային հետքաշումը և սահմանագծի ապառազմականացումը: Եվ մենք այս օրակարգը շարունակելու ենք ընդգծել:
Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումն Ադրբեջանի էսկալացիոն քաղաքականության ևս մեկ դրսևորում է, որը ևս մեկ անգամ ակներև է դարձնում Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում միջազգային ներկայության լեգիտիմ անհրաժեշտությունը: Մենք այս թեման քննարկում ենք մեր բոլոր միջազգային գործընկերների հետ»:
Հիշեցնենք` մայիսի 17-ին` ժամը 16:15-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ էին բացել Սոթքի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորում էր ստացել ՀՀ ՊՆ զինծառայող։

Несмотря на некоторый прогресс в переговорах, Азербайджан продолжает проводить политику эскалации на границе с Арменией: Пашинян
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр Пашинян представил результаты состоявшейся 14 мая в Брюсселе при посредничестве председателя Европейского совета встречи с президентом Азербайджана.
14 мая в Брюсселе при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля состоялась моя встреча с главой Азербайджана. Как вы помните, в ходе состоявшейся в Праге 6 октября 2022 года при посредничестве президента Франции и председателя Европейского совета встречи мы с президентом Азербайджана подтвердили приверженность наших стран Уставу ООН и Алма-Атинской декларации 1991 года, подчеркнув, что на их основе мы признаем территориальную целостность и суверенитет друг друга, а также подтвердили, что это будет основой для работы комиссий по делимитации границы.
14 мая мы, по сути, сделали еще один шаг вперед и, как отмечается в заявлении председателя Европейского совета по итогам встречи 14 мая, констатировали, что Азербайджан признает 29 800 квадратных километров территории Армении, а Армения признает 86 600 квадратных километров территории Азербайджана.
Должен отметить, что считаю это важным шагом для установления стабильности и мира в регионе, а также в контексте доработки текста мирного договора между Арменией и Азербайджаном и делимитации границ. Однако, конечно, следующим шагом должно стать установление и согласование имеющих юридическую силу и значение конкретных оснований для проведения делимитации.
Хочу обратить особое внимание на то, что в заявлении председателя Европейского совета по итогам трехсторонней встречи 14 мая подчеркивается важность диалога между Баку и Степанакертом в сотрудничестве с международным сообществом по вопросам прав и безопасности армян Нагорного Карабаха. Это процесс, который имеет существенное значение для реального и всеобъемлющего урегулирования отношений с Азербайджаном и установления прочного мира в регионе. Следовательно, это значительно ускорит подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
Должен подчеркнуть, что в Брюсселе сформировалось определенное позитивное понимание относительно восстановления железной дороги Армения-Азербайджан, но, учитывая предыдущий опыт, воздержусь от какой-либо конкретики по этому вопросу. Только еще раз подчеркну, что Республика Армения готова на основе принципов суверенитета, юрисдикции, равенства и взаимности сторон как можно скорее осуществить открытие коммуникаций, предусмотренное пунктом 9 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и еще раз подтвержденное Трехсторонним заявлением от 11 января [2021 года].
Из заявления председателя Европейского совета знаете, что также было определенное понимание относительно дальнейшего освобождения пленных и других удерживаемых лиц, выяснения судеб пропавших без вести лиц, однако, учитывая крайне деликатный характер вопроса, я скажу только, что обсуждение этой темы продолжится также в ходе предстоящих встреч.
Напомню, что 19 мая в Москве ожидается встреча на уровне министров иностранных дел. Министр иностранных дел Армении уже отбыл в Москву. Мы уже получили предложение от российской стороны провести трехстороннюю встречу на высшем уровне в Москве 25 мая при посредничестве президента Российской Федерации, и мы это предложение приняли.
На 1 июня в Кишиневе в рамках второго саммита Европейского политического сообщества запланирована пятисторонняя встреча с участием президента Франции Эммануэля Макрона и канцлера Германии Олафа Шольца. Аналогичная пятисторонняя встреча также запланирована на октябрь в Гранаде. Следующая трехсторонняя встреча в Брюсселе запланирована на июль.
Несмотря на некоторый прогресс в переговорах, Азербайджан продолжает проводить политику эскалации на границе с Арменией. В предыдущие дни на наших границах были обстрелы, и у нас есть жертвы. Преклоняясь перед памятью наших павших братьев, хочу еще раз подчеркнуть, что, особенно на фоне договоренностей от 14 мая, зеркальный отвод войск от линии границы и демилитаризация границы становятся все более актуальными. И мы продолжим акцентировать внимание на этой повестке дня.
Незаконная блокада Лачинского коридора является еще одним проявлением эскалационной политики Азербайджана, что еще раз подчеркивает легитимную необходимость международного присутствия в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре. Мы обсуждаем эту тему со всеми нашими международными партнерами”.