Հումանիտար բեռի մուտքը թույլ չտալը կհաստատի ԼՂ-ում ցեղասպանություն իրականացնելու Բաքվի մտադրությունը. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Կառավարության հերթական նիստը: Նիստի սկզբում վարչապետն անդրադարձել է Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար օգնություն ուղարկելուն և Ադրբեջանի գործողությունների նպատակներին:
Ինչպես տեղյակ եք, Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին աջակցության կառավարման աշխատանքային խմբի որոշմամբ, խումբը գործում է, ստեղծվել է իմ որոշմամբ՝ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ, երեկ 361 տոննա հումանիտար օգնություն է ուղարկվել Լեռնային Ղարաբաղ 19 բեռնատար ավտոմեքենաներով: Հումանիտար օգնությունը երեկ հասել է Սյունիքի մարզի Կորնիձորի հատված՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի հատված: Մենք խնդրել ենք, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչներն ընդունեն բեռը և տեղափոխեն Լեռնային Ղարաբաղ, որտեղ Լաչինի միջանցքի շուրջ 8 ամիս ապօրինի արգելափակված լինելու հետևանքով հումանիտար ճգնաժամ է հաստատված:
Ադրբեջանը, սակայն, խոչընդոտում է հումանիտար բեռների մուտքը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ: Այս գործելակերպն անհասկանալի է, անընդունելի: Լաչինի միջանցքն ապօրինի արգելափակելու պատճառաբանությունն այն էր, թե իբր Հայաստանը միջանցքն օգտագործում է ռազմական նպատակներով: Սա, իհարկե, անհեթեթ պնդում է, բայց այդ պնդումն օգտագործվում է որպես պատրվակ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման համար:
Երեկ Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկված 19 բեռնատարների պարունակությունը հետևյալն է՝ ալյուր՝ 100 տոննա, մակարոնեղեն՝ 80 տոննա, շաքարավազ՝ 60 տոննա, բուսական յուղ՝ 40 տոննա, կաթի փոշի՝ 40 տոննա, աղ՝ 20 տոննա, մանկական կեր՝ 12 տոննա, դեղորայք՝ 9 տոննա: Ընդհանուր առմամբ, ինչպես արդեն նշեցի, 361 տոննա:
Երևանից շարժվելուց առաջ Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետները հրավիրվել և ծանոթացել են Շահումյանի հրապարակում կայանված այդ բեռնատարների վերը հիշատակված պարունակությանը: Ինչո՞ւ ուրեմն Ադրբեջանը թույլ չի տալիս այդ բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, միթե՞ ոչ այն պատճառով, որ Ադրբեջանի իրական նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին սովի մատնելն է, ցեղասպանության ենթարկելը:
Անկախ մեր գնահատականներից, սակայն, մենք սպասում ենք Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբին՝ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված, պաշտոնական Բաքվի դրական արձագանքին, որովհետև հումանիտար բեռի մուտքի թույլ չտալը ընդամենը կհաստատի Լեռնային Ղարաբաղում ցեղասպանություն իրականացնելու Բաքվի մտադրության մասին մտավախությունները: Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ սպասող հումանիտար բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, ընդհակառակը, կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերին, դրական քայլ կլինի վստահության մթնոլորտի հաստատման ճանապարհին:

Недопущение ввоза гуманитарного груза подтвердит намерение Баку совершить геноцид в Нагорном Карабахе: премьер-министр
Сегодня состоялось очередное заседание правительства Республики Армения, которое вел премьер-министр Никол Пашинян. В начале заседания премьер-министр Пашинян коснулся отправки Арменией гуманитарной помощи Нагорному Карабаху и целей действий Азербайджана. Премьер-министр, в частности, отметил:
Как вы знаете, в условиях гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе решением рабочей группы по оказанию помощи народу Нагорного Карабаха (эта рабочая группа создана по моему решению и действует под председательством вице-премьера Тиграна Хачатряна) вчера в Нагорный Карабах на 19 грузовиках была отправлена 361 тонна гуманитарной помощи. Гуманитарная помощь вчера прибыла на участок Корнидзора Сюникской области, ко въезду в Лачинский коридор. Мы попросили представителей дислоцированного в Нагорном Карабахе миротворческого контингента Российской Федерации принять груз и переправить его в Нагорный Карабах, где в результате уже 8-месячной незаконной блокады Лачинского коридора начался гуманитарный кризис.
Однако Азербайджан препятствует ввозу гуманитарных грузов в Лачинский коридор и в Нагорный Карабах. Такая практика непонятна, неприемлема. Мотивировкой незаконной блокировки Лачинского коридора было то, что Армения якобы использовала этот коридор в военных целях. Это, конечно, абсурдное утверждение, но оно используется в качестве предлога для незаконного блокирования Лачинского коридора.
Содержимое 19 грузовиков, отправленных вчера в Нагорный Карабах, следующее: мука - 100 тонн, макаронные изделия - 80 тонн, сахар - 60 тонн, растительное масло - 40 тонн, сухое молоко - 40 тонн, соль - 20 тонн, детское питание - 12 тонн, лекарства - 9 тонн. Итого, как я уже отметил, 361 тонна.
Перед отъездом из Еревана аккредитованные в Армении иностранные дипломаты были приглашены и ознакомлены с вышеуказанным содержимым припаркованных на площади Шаумяна грузовиков. Почему же тогда Азербайджан не пропускает эти грузы в Нагорный Карабах? Не потому ли, что реальная цель Азербайджана - уморить голодом жителей Нагорного Карабаха, подвергнуть их геноциду?
Однако, вне зависимости от нашей оценки, мы ожидаем положительного ответа официального Баку через дислоцированные в Нагорном Карабахе миротворческие силы Российской Федерации, поскольку недопущение ввоза гуманитарного груза лишь подтвердит опасения относительно намерения Баку совершить геноцид в Нагорном Карабахе. Наоборот, пропуск ожидающего на въезде в Лачинский коридор гуманитарного груза в Нагорный Карабах будет способствовать усилиям по установлению мира в регионе и станет позитивным шагом на пути к установлению атмосферы доверия.