Հոկտեմբերի 10 ժամը 12-ից ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հայտարարվում է մարդասիրական հրդադար. հրադադարի պայմանները կհամաձայնեցվեն ավելի ուշ
Ավելի քան տաս ժամ տևած Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների Մոսկվայում տեղի ունեցած բանակցցությունների արդյունքում կողմերը համաձայնության են եկել հոկտեմբերի 10 ժամը 12-ից մարդասիրական նպատակներով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հայտարարել հրադադար: Հրադադարի պայմանները կքննարկվեն և կհամաձայնեցվեն ավելի ուշ:
Բանակցությունների արդյունքում ընդունվել է հայտարարություն, որում մասկավորապես ասված է. "Ի պատասխան Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ.Պուտինի ուղերձի և համապատասխան Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ.Պուտինի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն.Վ.Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Ի.Հ.Ալիևի պայմանավորվածությունների` կողմերը համաձայնեցին ստորև ներկայացված քայլերի շուրջ.
1. 2020թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարվում է կրակի դադարեցման մասին` ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման համար` Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն։
2. Կրակի դադարեցման հստակ պարամետրերը կհամաձայնեցվեն հավելյալ։
3.Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ, կարգավորման հիմնարար սկզբունքների հիման վրա ձեռնամուխ են լինելու առարկայական բանակցությունների` խաղաղ կարգավորմանը շուտափույթ հասնելու նպատակով։

С 10 октября 12:00 в зоне карабахского конфликта объявляется гуманитарное перемирие: условия перемирия будут согласованы в дальнейшем
По итогам продлившихся более десяти часов переговоров министров иностранных дед Армении, России и Азербайджана в Москве стороны пришли к сошлашению об объявлении гуманитарного перемирия с 10 октября 12:00. Детали перемирия будут обговорены и согласованы впоследствии.
В заявлении принятом по итогам переговоров в частности, говорится: "В ответ на обращение Президента Российской Федерации В.В.Путина и в соответствии с договоренностями Президента Российской Федерации В.В.Путина, Президента Азербайджанской Республики И.Г.Алиева и Премьер-министра Республики Армения Н.В.Пашиняна стороны согласились о нижеследующих шагах:
1. Объявляется о прекращении огня с 12 часов 00 минут 10 октября 2020 г. в гуманитарных целях для обмена военнопленными и другими удерживаемыми лицами и телами погибших при посредничестве и в соответствии с критериями Международного Комитета Красного Креста.
2. Конкретные параметры режима прекращения огня будут согласованы дополнительно.
3. Азербайджанская Республика и Республика Армения при посредничестве сопредседателей Минской Группы ОБСЕ на основе базовых принципов урегулирования приступают к субстантивным переговорам с целью скорейшего достижения мирного урегулирования.