ՀՀ վարչապետը և Վրաստանի նորանշանակ դեսպանը քննարկել են համագործակցության հեռանկարները
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Վրաստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեին:
Վարչապետը շնորհավորել է վրաց դիվանագետին՝ առաքելության մեկնարկի առթիվ և համոզմունք հայտնել, որ նա իր գործունեությամբ կխթանի հայ-վրացական փոխհարաբերությունների հետագա զարգացումը: Գոհունակություն հայտնելով Հայաստան-Վրաստան համագործակցության ընթացքից՝ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տնտեսական կապերի առավել ընդլայնումը և առկա ներուժի լիարժեք իրացմանն ուղղված նախաձեռնությունները:
Վրաստանի նորանշանակ դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ խոսքերի համար և հավաստիացրել, որ պաշտոնավարման ընթացքում կներդնի առավելագույն ջանքերը՝ ի նպաստ հայ-վրացական կապերի առավել սերտացման:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության հեռանկարների շուրջ, անդրադարձել առևտրատնտեսական օրակարգին:
Այս համատեքստում կարևորվել են գործարար շրջանակների միջև ակտիվ շփումները, փոխայցերը, ներդրումային ծրագրերում ներգրավվումը: Հումանիտար կապերի ամրապնդման առումով նշվել է Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիների համար փոխադարձ առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու մասին երկկողմ համաձայնագրի ստորագրման կարևորությունը:

Премьер-министр принял новоназначенного посла Грузии
Премьер-министр Никол Пашинян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Грузии в Республике Армения Георгия Шарвашидзе.
Премьер-министр поздравил грузинского дипломата с началом миссии и выразил уверенность, что своей деятельностью он будет способствовать дальнейшему развитию армяно-грузинских отношений. Выразив удовлетворение армяно-грузинским сотрудничеством, Никол Пашинян подчеркнул важность дальнейшего расширения экономических связей и инициатив, направленных на полноценную реализацию имеющегося потенциала.
Новоназначенный посол Грузии выразил благодарность за теплые слова и заверил, что в течение своего пребывания в должности приложит максимум усилий для развития более тесных отношений между Арменией и Грузией.
Собеседники обменялись мнениями о перспективах сотрудничества, коснулись торгово-экономической повестки. В этом контексте была отмечена важность активных контактов между деловыми кругами, взаимных визитов, участия в инвестиционных программах. В контексте укрепления гуманитарных связей была отмечена важность подписания двустороннего соглашения о взаимных безвизовых поездках граждан Армении и Грузии.