Նիկոլ Փաշինյանն ու Տոյվո Կլաարն անդրադարձել են տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցերի
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Ինչպես հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Վարչապետը,  կարևորելով  Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությունը, բարձր է գնահատել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի՝ տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը միտված ջանքերը, որոնք, միջազգային մյուս գործընկերների ջանքերի հետ համատեղ, նպաստում են տարածաշրջանային երկխոսությանը: Վերահաստատելով ՀՀ հանձնառությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նաև գոհունակություն է հայտնել ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրի տնտեսական և ներդրումային  փաթեթի շրջանակում Հայաստանին 2.6 մլրդ եվրո հատկացնելու և մեր երկրում զարգացման ծրագրեր իրականացնելու կապակցությամբ:
Տոյվո Կլաարը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին գնահատականների համար և վերահաստատել ՀՀ հետ գործընկերությունը խորացնելու, տարածաշրջանային խաղաղությանը միտված ջանքերը շարունակելու ԵՄ հանձնառությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԵԽ նախագահի, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի՝ ապրիլի 6-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի շուրջ: Արծարծվել են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծմանը և սահմանազատմանը, տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր:
Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել է ԱլԳ ներդրումային փաթեթով նախատեսված ծրագրերի իրականացման ընթացքը: Այս համատեքստում ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը ներկայացրել է ընթացիկ աշխատանքները և առաջիկա անելիքները: Ծրագրերն ուղղված են Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանը, տնտեսության խթանմանը, փոքր և միջին բիզնեսի, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների ոլորտների զարգացմանը:

Пашинян и Клаар подчеркнули необходимость всеобъемлющего урегулирования карабахского конфликта под эгидой МГ ОБСЕ
Премьер-министр Никол Пашинян принял специального представителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаара. На встрече присутствовала и глава Офиса ЕС в Армении, посол Андреа Викторин.
Об этом сообщили в Управлении информации и по связям с общественностью Аппарата премьер-министра.
Премьер-министр выразил удовлетворение динамичным развитием партнерства Армения-ЕС и усилиями, направленными на укрепление отношений. Коснувшись демократических реформ, проводимых в Армении, Никол Пашинян подчеркнул, что правительство неуклонно движется к реализации демократической повестки Республики Армения, и признательно ЕС за содействие этому процессу.
Спецпредставитель ЕС Тойво Клаар отметил, что Евросоюз укрепляет партнерство с Арменией и подтверждает свою готовность поддерживать демократические реформы, проводимые в Армении.
Собеседники коснулись процессов, происходящих на Южном Кавказе, текущей ситуации в Нагорном Карабахе и эскалации напряженности. В контексте установления мира и укрепления стабильности в регионе Никол Пашинян и Тойво Клаар обменялись мнениями по делимитации и демаркации границы между Арменией и Азербайджаном, разблокированию коммуникаций и армяно-турецкому диалогу.
Премьер-министр Республики Армения высоко оценил усилия председателя Европейского Совета Шарля Мишеля, направленные на укрепление региональной стабильности. В этом контексте Никол Пашинян коснулся встреч, проведенных в Брюсселе при посредничестве председателя Совета Европы, президента Франции, президента Российской Федерации в Сочи и реализации достигнутых в их рамках договоренностей.
Обе стороны подчеркнули необходимость всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.