ՀՀ-ում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության ընդլայնումը չի նպաստի հայ-ադրբեջանական կարգավորմանը, միայն կուժեղացնի լարվածությունն Անդրկովկասում. ՌԴ ԱԳՆ տեղակալ
Ռուսաստանը միշտ պատրաստ է ընդունել ադրբեջանահայկական կարգավորման շուրջ բանակցությունները և ակնկալում է, որ Բաքվում և Երևանում հաշվի կառնեն համապատասխան առաջարկի հրատապությունը: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը:
՛՛Մոսկվայի հարթակում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ մեր առաջարկները բաց բնույթ ունեն Հայաստանի և Ադրբեջանի մեր գործընկերների համար: Մենք հույս ունենք, որ Երեւանում եւ Բաքվում հիշում են այդ մասին եւ հասկանում են դա՛՛,-նշել է փոխնախարարը ադրբեջանական ժողովրդի համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիեւի հիշատակի օրվա ընդունելության ժամանակ:
՛՛Մենք միշտ պատրաստ ենք նման աշխատանքի՛՛,-հավելել Է Գալուզինը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք այժմ դիվանագիտական ուղիներով մշակվու՞մ է երեք երկրների արտգործնախարարների հանդիպումը Մոսկվայում:
Նա հավելել է, որ Հայաստանում Եվրամիության քաղաքացիական դիտորդական առաքելության ընդլայնումը չի նպաստի հայ-ադրբեջանական կարգավորմանը, միայն կուժեղացնի լարվածությունն Անդրկովկասում: ՛՛Մենք համոզված ենք, որ Եվրամիության առաքելության ընդլայնումը բացարձակապես անօգուտ կլինի և ոչ մի արդյունք չի տա ադրբեջանահայկական կարգավորմանը նպաստելու տեսանկյունից, որի հիմնական սկզբունքները մշակվել են 2020 թվականի նոյեմբերին Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարների կողմից և ամրագրված են մի քանի եռակողմ համատեղ հայտարարություններում՛՛,-նշել է փոխնախարարը:
՛՛Եվրամիությունն Անդրկովկասում ոչ մի նոր բան չի բերում, միայն լրացուցիչ լարվածություն եւ անվստահություն է բերում՛՛,-հավելել Է Գալուզինը:
Նրա խոսքով՝ Հարավային Կովկասում Եվրամիության քաղաքականությունն ուղղված է միայն Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելուն: ՛՛Մենք տեսնում ենք, որ Եվրամիության քաղաքականությունն Անդրկովկասում ուղղված է բացառապես նրան, որպեսզի այնտեղից դուրս մղի Ռուսաստանին՝ միաժամանակ օգտագործելով մեր մշակումները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ կարգավորման գործընթացում՛՛,-նշել է փոխնախարարը:
Դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմը և Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ և հայտնեցին, որ Երևանն ու Բաքուն վերահաստատում են հարաբերությունները կարգավորելու և խաղաղության պայմանագիր կնքելու իրենց մտադրությունը՝ հիմնված ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հարգանքի վրա: Ադրբեջանը, ի նշան բարի կամքի, ազատ է արձակում 32 հայ, իսկ Հայաստանը՝ 2 ադրբեջանցի զինծառայողի:

Расширение гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении не будет способствовать армяно-азербайджанскому урегулированию, а только усилит напряженность в Закавказье: замглавы МИД РФ
Россия всегда готова принять переговоры по азербайджано-армянскому урегулированию, рассчитывает, что в Баку и Ереване принимают в расчет актуальность соответствующего предложения. Об этом заявил ТАСС замглавы МИД РФ Михаил Галузин.
"Наши предложения о проведении мирных переговоров по мирному урегулированию между Арменией и Азербайджаном на московской площадке имеют открытый характер для наших партнеров из Армении и Азербайджана. Мы очень надеемся, что в Ереване и Баку помнят об этом и понимают это", - отметил замминистра на приеме в День памяти общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
"Мы всегда готовы к такой работе", - добавил Галузин в ответ на вопрос, прорабатывается ли сейчас по дипломатическим каналам встреча глав МИД трех стран в Москве.
Он добавил, что расширение гражданской наблюдательной миссии Евросоюза в Армении не посодействует армяно-азербайджанскому урегулированию, только усилит напряженность в Закавказье. "Само ее появление в Армении совершенно бесполезный шаг с точки зрения содействия армяно-азербайджанскому урегулированию, - отметил замминистра. - Мы убеждены в том, что расширение миссии Евросоюза будет абсолютно бесполезным и не даст никакого результата с точки зрения содействия азербайджано-армянскому урегулированию, основные принципы которого были выработаны в ноябре 2020 года высшими руководителями России, Азербайджана и Армении и закреплены в нескольких трехсторонних совместных заявлениях".
"Ничего нового Евросоюз в Закавказье не привносит, привносит только дополнительную напряженность и недоверие", - добавил Галузин.
По его словам, политика Евросоюза на Южном Кавказе направлена лишь на вытеснение России из региона. "Мы видим, что политика Евросоюза в Закавказье направлена исключительно на то, чтобы вытеснять оттуда Россию, при этом используя наши наработки в процессе мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном", - отметил замминистра.
7 декабря аппарат премьер-министра Армении и администрация президента Азербайджана выступили с совместным заявлением и сообщили, что Ереван и Баку подтверждают свое намерение урегулировать отношения и заключить мирный договор, основанный на уважении принципов суверенитета и территориальной целостности. Азербайджан в знак доброй воли освободил 32 армянских военнослужащих, а Армения - 2 азербайджанских военнослужащих