ՀՀ-Թուրքիա  սահմանն այս փուլում բացվում է երրորդ երկրների  քաղաքացիների  և դիվանագիտական անձագիր կրողների համար․ Փաշինյան
ՀՀ-Թուրքիա  սահմանն այս փուլում բացվում է երրորդ երկրների  քաղաքացիների և դիվանագիտական անձագիր կրողների համար․ Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետությունը Թուրքիայի հետ սահմանի բացման շուրջ պայմանավորվածությունների իրականացման հույս ունի։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս հայտարարությունն արեց Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների նիստում 2024 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումների ժամանակ` անդրադառնալով Հայաստան–Թուրքիա հարաբերություններին։
«Ուզում եմ հույս հայտնել, որ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն առաջիկայում կիրագործվեն հատուկ ներկայացուցիչների քննարկումների, բանակցությունների արդյունքում։ Դա վերաբերում է հետևյալին` Հայաստան–Թուրքիա սահմանն այս փուլում բացվում է երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցողներին»,– ասաց նա։
Հիշեցնենք` Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան, իսկ սահմանը 1993 թվականից փակ է Անկարայի նախաձեռնությամբ։ Բարդ հարաբերությունները պայմանավորված են մի շարք հանգամանքներով` Թուրքիան ղարաբաղյան հարցում աջակցում է Ադրբեջանին և սուր է արձագանքում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին։

Пашинян: Надеюсь, что договоренности по открытию границы с Турцией будут реализованы в ближайшем будущем
Официальный Ереван надеется, что договоренности по открытию границы между Армений и Турцией будут реализованы в ближайшем будущем. Об этом в Национальном собрании на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения проекта государственного бюджета на 2024 год заявил 30 октября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Я надеюсь, что в ближайшем будущем у нас состоится реализация договоренностей, которые были достигнуты по итогам встреч спецпосланников Армении и Турции», - сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, граница между Арменией и Турцией на данном этапе должна будет открыться для граждан третьих стран и владельцев диппаспортов. Он также отметил, что помимо политических договоренностей проведена также существенная инфраструктурная работа.