ՀՀ քաղաքացին պիտի՛ եւ պարտավոր է լինել հպարտ. Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը Քաղաքացու օրվա կապակցությամբ ուղերձ է հղել, որում, մասանվորապես, ասվում է․
«Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպա՛րտ քաղաքացիներ,
Այսօր նշում ենք Քաղաքացու օրը եւ ի՞նչ է դա նշանակում: Մենք ընդգծում ենք Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական էությունը, որտեղ ժողովուրդը, Քաղաքացիների հավաքականությունն իշխանության միակ աղբյուրն է, միակ կրողը:
2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանի Հանրապետությունում որեւէ մակարդակի որեւէ ընտրություն չի կեղծվել եւ Քաղաքացին հնարավորություն է ունեցել կայացնել որոշումներ՝ ավագանի, համայնքի ղեկավար, Ազգային ժողով եւ վարչապետ ընտրել ազատ կամարտահայտությամբ: Ընտրողների ազատ կամարտահայտությու՛նն է դարձել իշխանության ձեւավորման միակ բանաձեւը:
Հենց սա էր 2018 թվականի Հեղափոխության առաջնային եւ առանցքային նպատակներից մեկը, որ իրագործված է լիովին: Հայաստանի Հանրապետությունում չկան քաղբանտարկյալներ, չկա որեւէ միտք, գաղափար, տեղեկատվություն, որ հնարավոր չէ հանրությանը հասցնել հեռուստատեսային եթերով կամ զանգվածային լրատվության միջոցներով, սոցիալական ցանցերը, քաղաքական, հանրային եւ տնտեսական գործունեությունն ազատ են լիովին:
Մեր ընդդիմախոսներն ասում են՝ թող չունենայինք ժողովրդավարություն, բայց չունենայինք նաեւ այն աղետալի ձախողումները, որ ունեցանք, մասնավորապես, 44-օրյա պատերազմում եւ դրանից հետո:
Բայց գոնե այսօր պիտի համարձակություն ունենամ ասելու. այդ աղետները վրա հասան երկար տարիներ ժողովրդավարություն, օրինականություն, քաղաքացիական ազատ բանավեճ չունենալու հետեւանքով, այն տաբուների, կաղապարների եւ «ճշմարտությունների» պատճառով, որոնք ստեղծվել էին բարեհունչ վերնագրերի ներքո, բայց ո՛չ հանուն պետականության: Մենք ժամանակին չկարողացանք հաղթահարել այդ տաբուներն ու կաղապարները եւ դա էր, թերեւս, մեր մեծագույն ձախողումը:
Այդ տաբուների գործադրմամբ այսօր էլ փորձ է արվում թույլ չտալ քաղաքական, քաղաքացիական եւ քաղաքագիտական մտքի զարգացումը, բայց ապագայի առաջ մեր ունեցած պատասխանատվությունը պիտի պարտադրի մեզ ասել՝ Հայրենիքը պետությունն է, որը պիտի լինի կոնկրետ, սերը Հայրենիքի նկատմամբ օրինապահությունն է, քաղաքացիությունն ինքնություն է, անվտանգության երաշխավորը խաղաղությունն է եւ այս հենասյուների վրա պիտի կառուցվի Ապագան:
Իսկ հպա՞րտ է արդյոք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին:
Պիտի՛ եւ պարտավոր է լինել հպարտ, որովհետեւ այսպե՛ս դիմակայել դարակազմիկ մարտահրավերներին՝ երկիրն ու տնտեսությունը զարգացնելով, ժողովրդավարության էությանն ու արժեքներին չդավաճանելով՝ հպարտության իրական աղբյուրն է:

Послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю Дня гражданина
Послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю Дня гражданина, в котором, в частности, говорится:
Гордые граждане Республики Армения,
Сегодня мы отмечаем День гражданина. А что это значит? Мы подчеркиваем демократическую суть Республики Армения, где единственным источником и носителем власти является народ, соборность Граждан.
После Народной ненасильственной бархатной революции 2018 года в Республике Армения не были фальсифицированы ни одни выборы на каком-либо уровне, и Гражданин имел возможность принимать решения, избирать совет старейшин, главу общины, Национальное Собрание и премьер-министра по своему свободному волеизъявлению. Свободное волеизъявление избирателей стало единственной формулой формирования правительства.
Именно это и было одной из основных и ключевых целей Революции 2018 года, которая была полностью реализована. В Республике Армения нет политзаключенных; нет мысли, идеи, информации, которые не могут быть доведены до всеобщего сведения через телевидение или средства массовой информации, социальные сети; политическая, общественная и экономическая деятельность полностью свободны.
Наши оппоненты говорят: пусть у нас не будет демократии, но пусть у нас не было и тех катастрофических неудач, которые были, в частности, в ходе 44-дневной войны и после нее.
Но по крайней мере сегодня у меня должна быть смелость сказать: эти бедствия постигли нас в результате многолетнего отсутствия демократии, законности, свободных гражданских дебатов, из-за табу, стереотипов и “истин”, которые создавались под благозвучными названиями, но не ради государственности. Нам не удалось своевременно преодолеть эти табу и стереотипы, и это, пожалуй, было нашим самым большим провалом.
Посредством этих табу и сегодня предпринимаются попытки воспрепятствовать развитию политической, гражданской и политологической мысли, но наша ответственность перед будущим должна принудить нас сказать: Родина – это государство, которое должно быть конкретным; любовь к Родине - это законопослушность; гражданство - это идентичность; гарант безопасности - это мир, и на этих столпах должно быть построено Будущее.
Является ли гордым гражданин Республики Армения?
Должен и обязан быть гордым, потому что так противостоять эпохальным вызовам, развивая страну и экономику, не изменяя сути и ценностям демократии, и есть настоящий источник гордости.