ՀՀ նախկին վարչապետ Արմեն Դարբինյանը՝ ի պատասխան Մարգարիտա Սիմոնյանի
Հայաստանի նախկին վարչապետ, ներկայումս Հայ-ռուսական սլավոնական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Դարբինյանն անդրադարձել է Մարգարիտա Սիմոնյանի կոչին՝ ուղղված ՀՀ իշխանություններին: Մեր ընթերցողին պատասխանը ներկայացնում ենք հայերեն թարգմանությամբ:
«Հարգելի Մարգարիտա Սիմոնյան, չէի պատասխանի Ձեզ, եթե մոլորված անհատ լինեիք՝ կամովին արտահայտելով ամենաանհեթեթ կարծիքը: Սակայն Դուք (մեծ ցավով եմ նշում) մասնավոր անձ չեք: Ավելին: Դուք պատասխանատու եք արտասահմանում ռուսական հեռարձակման համար, և Ձեր ցանկացած հրապարակում դրա անդրադարձն է: Սակայն Դուք, մեծագույն թյուրիմածությամբ, մասնավոր անձ չեք նաև Հայաստանի համար, չնայած հանդիսանում եք Հայաստանի պետական պարգևի՝ Մովսես Խորանացու մեդալի կրողը, որը կրում ենք նաև ես և արժանի այլ մարդիկ: Ձեզ այն շնորհել են նախորդ իշխանությունները՝ ամենայն հավանականությամբ՝ «բարեկամության համար»:
Չեմ թաքցնի՝ բազմաթիվ հայրենակիցներիս նման դեռ այն ժամանակ էի որոշակի անհարմարություն զգացել այն մեդալն ունենալու համար, որը նաև Դուք ունեք: Բայց վերադառնամ Ձեր գրառմանը.
— Դուք դիմում եք հայկական իշխանությանը: Որպես անհատ՝ գոնե պիկետ կազմակերպեք Մոսկվայում ՀՀ դեսպանության առաջ: Բայց Դուք անհատ չեք, նշանակում է՝ ներկայացնում եք Ձեր գործատուին: Չեմ կարծում, թե Ձեզ դրա համար «գլուխներին կդնեն»:
— Դիմելով ՀՀ իշխանություններին՝ Դուք ակնհայտ քամահրանք եք արտահայտում նրանց հանդեպ: Նշեմ՝ լավն է, թե՝ վատը՝ մեր իշխանությունն է, Հայաստանի ժողովրդի կողմից ընտրված, և Հայաստանի ժողովուրդը պահանջում է հարգալից վերաբերմունք սեփական իշխանության հանդեպ: Նախ՝ տվյալ դեպքում արհամարելով իշխանությանը, արհամարում եք պետականության կրողին՝ ժողովրդին, որին Դուք սխալմամբ, Ձեզ ներառում եք:
— Եթե Ձեր նպատակը Փաշինյանի իշխանության սասանումն է, ապա նշեմ, որ միայն ամրապնդեցիք սոցիալական համերաշխություն Փաշինյանի շուրջը, ինչի համար Ձեզ առանձնահատուկ շնորհակալություն. մեզ այն հիմա առավել քան պետք էր:
— Նրանք, ովքեր Ձեզ մեդալով են պարգևատրել, հավանաբար՝ մոլորեցրել են հատկապես Հայաստանում «Ռուսաստանի հետ անփոխարինելի դաշնակցության» հարցում: Մենք Հայաստանում ենք, փառք Աստծուն, Ձեզ Ռուսաստանում մեր դաշնակիցը չենք համարում: Դուք միայն ներկայացնում եք Ձեզ պարգևատրողների շահերը՝ դրանով կրկին վնասելով գործատուին:
— Ղրիմը, Ղարաբաղը Ձեր թեման չեն, դա ակնհայտ է: Ձերը նեղ հետաքրքրություններն են՝ «ռուսաստանցի գործարար հայերի», որոնց ստիպել են հարկեր վճարել, նրանք էլ ծլկել են: Ղրիմի դեպքում կընդունեի՝ հաշվի առնելով Ուկրաինայի դիրքորոշումը Հայաստանի նկատմամբ: Կարծում եմ՝ հայկական իշխանություններն էլ շուտով մոտ կլինեն այդպիսի որոշման:
— Մի խանգարեք Պուտինին՝ Ձեր կեղտոտ նյութով: Եվ մի խոչընդոտեք Պուտինին՝ Ռուսաստանի վերածնման նրա առաքելության հարցում: Մեծ Ռուսաստանին հասկանալու համար հայ ժողովրդին անհրաժեշտ է Մեծ Հայաստան, ինչպես և հավասար հաշվարկով՝ հակառակը: Եվ մենք անպայման կհանգենք փոխադարձ հարգանքի ու ադեկվատ դաշնակցության հարաբերությունների: Եվ մի թքեք աջ ու ձախ. դա Ձեզ, մեղմ ասած, չի գեղեցկացնում:
— Հայ զինվորը հերթական անգամ ցույց տվեց մեր ազգի ուժը: Այն ՃՇՄԱՐԻՏ է, Ձեզ համար անհասանելի պաթոլոգիական: Մեծն Մովսես Խորենացին, որի մեդալը անարժան կերպով ստացել եք, հստակ արձանագրել է այդ ՃՇՄԱՐՏՈՒԹՅՈՒՆԸ. «Սահման քաջաց՝ զենն յուրյանց» (Քաջերի սահմանը նրանց զենքն է): Ուստի դադարեցրեք հիմարություններ հրապարակել: Եվ սկսեք վաստակել մեդալը կամ վերադարձրեք այն, հակառակ դեպքում՝ իսկապես անհարմար է»:

Письмо бывшего премьер-министра Армении Армена Дарбиняна в ответ на запись Маргариты Симонян
Бывший премьер-министр Армении Армен Дарбинян на своей странице в Facebook сделал запись в ответ на запись редактора RT Маргариты Симонян, в которой Симонян критиковал власти Армении.
"Уважаемая Маргарита СимонЬян, не отвечал бы Вам, будь Вы заблудшим частным лицом, вольным выражать даже самое сумасбродное мнение. Но Вы - к моему великому сожалению - не частное лицо. Далеко не частное. Вы отвечаете за российское вещание за рубежом, и любая Ваша запись есть отражение этого вещания.
Но Вы - к великому недоразумению - не частное лицо и для Армении, поскольку являетесь носителем армянской государственной награды - медали Мовсеса Хоренаци, которую имею честь носить и я, и многие достойные представители моего народа. Вам ее вручили прежние армянские власти, скорее всего, на халяву, "за дружбу". Не скрою, что, как и многие мои соотечественники, уже тогда почувствовал некую неловкость за обладание одинаковой медалью с Вами. Но вернусь к Вашей записи:
- Вы обращаетесь к армянской власти. Как частное лицо - хоть пикеты устраивайте у армянского посольства в Москве. Но Вы - не частное лицо, а значит, Вы подставляете своего работодателя. Не думаю, что Вас погладят по головке за такое;
- Обращаясь к армянской власти, Вы выражаете свое откровенное презрение к ней. Хочу заметить: хороша она или плоха - это наша власть, избранная народом Армении, и народ Армении требует уважительного отношения к своей власти. В первую очередь - от Вас-медаленосца, потому как презирая власть, Вы в данном случае презираете и государствообразующую сущность - народ, к которому Вы себя ошибочно причисляете;
- Если Вашей целью было расшатать своей публикацией власть Пашиняна, то смею заметить, что Вы ею только укрепили социальную консолидацию вокруг Пашиняна, за что Вам отдельное спасибо: консолидация сейчас нам как никогда нужна;
- Те, кто Вас награждал армянской медалью, вероятно, ввели Вас в тотальное заблуждение относительно "неизменных союзников России" в Армении. Мы в Армении, слава Богу, Вас лично своим союзником в России не считаем. Вы просто выступили как выразитель сугубо узких интересов задаром наградивших Вас бывших властей, тем самым, опять же, подставив работодателя;
- Крым, Карабах - не Ваша тема, это очевидно. Ваша тема - узкие интересы каких-то "российских бизнесменов-армян", которых, видимо, вынудили заплатить налоги, они и ретировались. Что до Крыма - я бы признал, особенно учитывая совершенно развязную позицию Украины по отношению к Армении. Думаю, что и армянские власти скоро будут близки к такому решению;
- Не мешайте Путина в Вашу грязную закваску. И не мешайте Путину в его миссии возрождения России. В понимании армянского народа Великой России необходима Великая Армения, как и ровным счетом наоборот. И мы обязательно придем к взаимоуважительным, адекватным союзническим отношениям. Придем без Вас и вопреки Вам. И не плюйтесь налево-направо, Вас это, мягко говоря, не украшает;
- Армянский солдат в очередной раз доказал силу нашего народа. Она в ПРАВДЕ. Вам недоступной патологически. Великий Мовсес Хоренаци, медалью которого Вы незаслуженно обладаете, предельно четко выразил эту ПРАВДУ: "Границы Храбрых - Оружие Храбрых". Поэтому кончайте вещать глупости. И начните отрабатывать медаль - либо верните ее, а то нам действительно неловко".