Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները` ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակումն ապահովելու համար․ ՀՀ նախագահը նամակ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին:
Նամակում մասնավորապես ասվում է. «2020 թվականը բոլորիս համար դժվար ու մարտահրավերներով լի տարի էր: Սակայն, Հայաստանի համար այն շատ ավելի ծանր էր՝ սեպտեմբերի 27-ին Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված և Թուրքիայի ակտիվ աջակցությամբ ու մասնակցությամբ իրականացվող պատերազմի պատճառով:
Չնայած COVID-19 համավարակի պայմաններում գլոբալ հրադադարի պահպանման Ձեր կոչին և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շարունակվող բռնությունը դատապարտող հայտարարությանը, չնայած միջազգային հանրության կողմից պատերազմն անհապաղ դադարեցնելու պարբերական կոչերին՝ Ադրբեջանի ռազմական-քաղաքական ղեկավարությունը լայնածավալ և միտումնավոր կերպով թիրախավորում էր քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները՝ կոպտորեն ոտնահարելով մարդու իրավունքներն ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը: Այս ամենը հանգեցրեց հազարավոր երիտասարդ կյանքերի կորստի, հազարավորների հաշմանդամության, բնակչության տեղահանման ու հայկական պատմական ու մշակութային ժառանգության ավերման:
Պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո հայ զինծառայողներ ու քաղաքացիական անձինք են գերեվարվել և ենթարկվում են խոշտանգումների ու արժանանում անմարդկային վերաբերմունքի Ադրբեջանի կողմից:
Համաձայն հրադադարի մասին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանին է փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին: Այնուամենայնիվ, չափազանց կարևոր է, որ գերության մեջ գտնվող բոլոր ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց փոխանակումն իրականացվի «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքի կիրառմամբ, որն արհամարհվում է Ադրբեջանի կողմից:
Մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտմամբ ներկայումս Ադրբեջանը շարունակում է մերժել ու խոչընդոտել պատանդառնված քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների վերադարձին:
Հայաստանը բոլոր գերիների շուտափույթ վերադարձի հարցում աջակցություն է ակնկալում միջազգային գործընկերներից:
Դիմում եմ Ձեզ և Միավորված ազգերի կազմակերպությանը՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները` ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակումը և անվտանգ վերադարձն ապահովելու համար»:

Обеспечить немедленное освобождение военнопленных: письмо президента генеральному секретарю ООН
Президент Армении Армен Саркисян направил письмо генеральному секретарю ООН Антонио Гутеррешу. В письме, в частности, говорится:
«2020-ый был для всех трудным и полным вызовов годом. Однако для Армении он был намного тяжелее из-за развязанной Азербайджаном в отношении Арцаха и осуществляемой при активной поддержке и участии Турции войны 27 сентября. Несмотря на ваш призыв соблюдать глобальное перемирие в условиях соглашения COVID-19 и заявление, осуждающее продолжающееся насилие в зоне нагорно-карабахского конфликта, несмотря на периодические призывы международного сообщества к немедленному прекращению войны, военно-политическое руководство Азербайджана широкомасштабно и намеренно нацеливало гражданское население и инфраструктуры, грубо попирая права человека и нормы международного гуманитарного права. Все это привело к потере тысяч молодых жизней, инвалидности многих тысяч солдат, депортации населения и разрушению армянского исторического и культурного наследия.
В ходе и после войны армянские военнослужащие и гражданские лица были взяты в плен и подвергаются пыткам и бесчеловечному обращению со стороны Азербайджана. Согласно трехстороннему заявлению о прекращении огня от 9 ноября 2020 года, Республика Армения передала Азербайджану всех военнопленных. Крайне важно, чтобы обмен всех военнопленных и гражданских лиц, находящихся в плену, осуществлялся с применением принципа "все на всех", который игнорируется Азербайджаном.
С грубым нарушением прав человека и международного гуманитарного права в настоящее время Азербайджан продолжает препятствовать возвращению пленных гражданских лиц и военных. Армения ожидает содействия от международных партнеров в вопросе скорейшего возвращения всех пленных. Обращаюсь к Вам и Организации Объединенных Наций в соответствии с международным гуманитарным правом с призывом предпринять все необходимые меры для обеспечения немедленного освобождения военнопленных и их безопасного возвращения».