ՀՀ-ն պատրաստ է Ադրբեջանի հետ բացել ճանապարհը և երկաթուղին, բայց անհրաժեշտ է համարում համաձայնագրի ստորագրում
Հայաստանը պատրաստ է իր առաջարկների շրջանակներում Ադրբեջանի հետ բացել ճանապարհը և երկաթուղին, բայց անհրաժեշտ է համարում դե յուրե նշանակություն ունեցող համաձայնագիր ստորագրել Ադրբեջանի հետ:  Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ինչու՞, որովհետեւ մենք շատ կոնկրետ ռիսկ ենք տեսնում, երբ Հայաստանը կկառուցի եւ ճանապարհը եւ երկաթուղին, իսկ Ադրբեջանը կհրաժարվի բացել սահմանը: Եւ կստացվի, որ մի քանի հարյուր միլիոն դոլար ներդրում պահանջած ենթակառուցվածքներից չի կարողանա օգտվել ոչ Հայաստանը, ոչ Ադրբեջանը, ոչ երրորդ երկրները եւ Հայաստանը պարզապես  կկորցնի մի քանի հարյուր միլիոն դոլար: Այսօր մենք ինչ ենք առաջարկում: Առաջարկում ենք երկաթուղու վերագործարկման մասին 2021թ. դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները արձանագրել դե յուրե, համաձայնեցնել երկաթուղու պարամետրերը եւ սկսել շինարարությունը: Կամ դա անել փաթեթով, ներառելով ավտոմոբիլային ճանապարհը, և մենք պատրաստ ենք սա անել այն պահից, երբ Ադրբեջանը դրական արձագանք կտա մեր առաջարկներին»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը տեղեկացրեց, որ գրավոր առաջարկներն փոխանցել են նաեւ մի շարք միջազգային գործընկերների, որոնց համար իրենց առաջարկները տրամաբանական են, ընդունելի և հասցեագրում են տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերը:

Армения готова открыть региональнве коммуникации при подписании соответствующего договора с Азербайджаном: Пашинян
Армения готова в рамках своих предложений открыть дорогу и железную дорогу с Азербайджаном, но считает необходимым подписать соглашение с Азербайджаном, имеющее де-юре значение. Об этом на заседании правительства РА заявил премьер-министр Никол Пашинян.
«Почему, потому что мы видим очень конкретный риск, когда Армения будет строить дорогу и железную дорогу, а Азербайджан откажется открыть границу. И получится, что инфраструктурой, требующей инвестиций в несколько сотен миллионов долларов, не сможет воспользоваться ни Армения, ни Азербайджан, ни третьи страны, и Армения просто потеряет несколько сотен миллионов долларов.
Что мы предлагаем сегодня? Мы предлагаем зафиксировать де-юре договоренности, достигнутые в Брюсселе 14 декабря 2021 года, согласовать параметры железной дороги и начать строительство. Или сделать это пакетом, включив автомобильную дорогу, и мы готовы начать реализацию этого с того момента, когда Азербайджан положительно откликнется на наши предложения», - сказал Пашинян.
Премьер-министр сообщил, что соответствующие письменные предложения были переданы также ряду международных партнеров, для которых эти предложения логичны, приемлемы и адресованы интересам всех стран региона.