ՀՀ-ն չի վարանի ձեռնարկել միջոցներ՝ պաշտպանելու արցախահայերի ինքնորոշման կամարտահայտումը. ԱԺ
Այսօր ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրվել է արտահերթ նիստ: Օրակարգում 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան դատապարտող ՀՀ ԱԺ հայտարարության նախագիծն է:
Հայտարարությունը շրջանառության մեջ են դրել խորհրդարանական երեք խմբակցությունների ներկայացուցիչները՝ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ տեղեկացրեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
«Հայաստանի Հանարապետության ազգային ժողովը խստորեն դտապարտում է Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի Հանրապետության 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծած ռազմական ագրեսիան և լայնամասշտաբ զինված հարձակումը, որով կոպտորեն ոտնահարվել է միջազգային վեճերը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու սկզբունքը:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության այս հանցավոր գործողությունները, այդ թվում՝ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներով խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորումը, քաղաքացիական բնակչության և օբյեկտների նկատմամբ ոչ ընտրողական հարձակումները, դրանց նախորդած ագրեսիան Տավուշում՝ 2020-ի հուլիսին, մշտական ռազմատենչ ու հայատյաց հռետորաբանությունը մեկ անգամ ևս փաստում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունը ևս մեկ անգամ իրական սպառնալիք է արցախահայության գոյությանը, Արցախի և ՀՀ-ի, ամբողջ հայ ժողովրդի, ինչպես նաև ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար:
Ուստի հայկական զինված ուժերի ինքնապաշտպանական բոլոր գործողություններն ուղղված են այս վտանգի չեզոքացմանը: Քաղաքացիական բնակչության, ծերերի, երեխաների դեմ ռազմական գործողություններ վարելը արգելված է ոչ միայն միջազգային իրավունքով, այլև բոլոր քաղաքակրթություններում, կրոններում և դավանանքներում:
Միջազգային հանրությունը պարտավոր է գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ զսպելու ոչ միայն Ադրբեջանի կողմից ծավալվող ռազմական ագրեսիան, այլև նրա դաշնակից Թուրքիայի շարունակական նկրտումները՝ միջամտելու հակամարտությանը, որոնք կհանգեցնեն տարածաշրջանի ծայրաստիճան ապակայունացմանը՝ անմիջական սպառնալիք ստեղծելով միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը:
Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ իրականացվող Ադրբեջանի այս արկածախնդրությունը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է, որն անպայմանորեն պետք է արժանանա միջազգային հանրության իրավաքաղաքական գնահատականին: Մենք պահանջում ենք իրերն իրենց անունով կոչել: Հստակորեն արձանագրել ավտորիտար Ադրբեջանի կողմից ժողովրդավար Արցախի Հանրապետության դեմ իրականացվող ագրեսիան, սահման գծել մարդասիրության և մարդատյացության միջև:
ՀՀ ազգային ժողովը հաստատում է, որ հայկական կողմը մշտապես հավատարիմ է մնացել հակամարտության խախաղ ճանապարհով կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Միաժամանակ, լինելով ԱՀ անվտանգության երաշխավորը, չի վարանի ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ պաշտպանելու արցախահայերի անվտանգությունն ու ինքնորոշման կամարտահայտությունը»,- նշեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
Մինչև նիստի մեկնարկը պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին այս օրերին արցախյան մարտերի հերոս նահատակների հիշատակը:

Армения не колеблясь принимает меры по защите права народа Арцаха на свобоное волеизъявление: армянский парламент принял заявление
Армения не колеблясь принимает меры по защите права народа Арцаха на свобоное волеизъявление: армянский парламент принял заявление.
В заявлении, в частности, говорится:  «Национальное Собрание Республики Армения строго осуждает развязанную 27 сентября 2020 года Азербайджаном против Республики Арцах военную агрессию и широкомасштабное вооруженное нападение, которым грубо нарушен принцип разрешения международных споров исключительно мирным путем.
Преступные действия военно-политического руководства Азербайджана, в том числе обстрел мирных населенных пунктов с крупнокалиберным вооружением, нападения на гражданское население и объекты, предшествующая им агрессия в Тавуше в июле 2020 года, постоянная воинственная и армяноненавистническая риторика еще раз свидетельствуют о том, что власти Азербайджана в очередной раз представляют реальную угрозу для существования арцахских армян, безопасности Арцаха и Армении, всего армянского народа, а также всего региона.
Ведение военных действий против гражданского населения, стариков, детей запрещено не только международным правом, но и во всех цивилизациях, религиях и вероисповеданиях.
Международное сообщество обязано предпринять действенные шаги для сдерживания не только военной агрессии со стороны Азербайджана, но и последовательных стремлений его союзной Турции вмешаться в конфликт, который приведет к крайней дестабилизации региона, создавая непосредственную угрозу международному миру и безопасности.
Эта авантюра Азербайджана, осуществляемая при открытой поддержке Турции, является грубейшим нарушением международного права, которое обязательно должно удостоиться политико-правовой оценки международного сообщества.
Национальное Собрание РА подтверждает, что армянская сторона всегда оставалась верной урегулированию конфликта мирным путем в рамках Минской группы ОБСЕ».