ՀՀ կառավարությունը կարևորում է ՍԴՀԿ աջակցությունը հայության և Հայաստանի խնդիրների լուծմանը. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը ՍԴՀԿ 135-ամյակի առթիվ։ Ուղերձում Մասնավորապես ասվում է․
«Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության հարգելի ներկայացուցիչներ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ կուսակցության 135-ամյա հոբելյանի առիթով: Կուսակցությունն իր երկարամյա գործունեությամբ ծառայել է մեր ժողովրդին և Հայրենիքին՝ հանդիսանալով հայությանը ոգեշնչող, համազգային խնդիրների լուծման կարևոր կազմակերպություններից մեկը:
Իրենց ազգանվեր գործունեությամբ հիշատակման են արժանի կուսակցական այնպիսի անհատներ, մտավորականներ, ինչպիսիք են` Սմբատ Բյուրատը, Ստեփանոս Սափյան-Գուլյանը, Մեծն Մուրադը, Ատրպետը, Արամազը: Ավանդական այս կուսակցությունը մշտապես կարևոր դերակատարում է ունեցել համահայկական նշանակություն ունեցող գործընթացներում, իր պատմությամբ ու անցած ճանապարհով ապացուցել իր կենսունակությունը:
Բարձր գնահատանքի է արժանի ոչ միայն Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության գործունեությունն ու պատմությունը, այլ նաև նրա դերը Սփյուռքում քաղաքական ու հասարակական կյանքի կազմակերպման մեջ: Մասնավորապես, անգնահատելի է կուսակցության ներդրումը հայապահպանության, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը կարևորում է ՍԴՀԿ աջակցությունն ու զորակցությունը հայության և Հայաստանի առջև ծառացած կարևոր խնդիրների լուծման, ազգային ինքնության և լեզվի պահպանման, Մայր Հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման, Հայաստանի ու Արցախի զարգացման և այլ հարցերի լուծման գործում:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության հիմնադրման 135-ամյա հոբելյանի առիթով՝ մաղթում եմ կուսակցաշինական բեղմնավոր ու արգասաբեր գործունեություն՝ հանուն Հայաստանի ժողովրդի և ողջ հայության»:

Поздравительное послание премьер-министра Пашиняна по случаю 135-летия Социал-демократической партии “Гнчакян”
Уважаемые представители Социал-демократической партии “Гнчакян”,
Сердечно поздравляю вас со 135-летием партии.
Своей многолетней деятельностью партия служила нашему народу и Родине, являясь одной из важных организаций, вдохновляющих армян и решающих общенациональные проблемы.
За свои заслуги перед народом упоминания достойны такие партийные деятели и представители интеллигенции, как Смбат Бюрат, Степанос Сапян-Гулян, Мецн Мурад, Атрпет, Арамаз.
Эта традиционная партия всегда играла важную роль в процессах общеармянского значения, своей историей и прошедшим путем она доказала свою жизнеспособность.
Высокой оценки заслуживают не только деятельность и история Социал-демократической партии “Гнчакян”, но и ее роль в организации политической и общественной жизни диаспоры. В частности, неоценим вклад партии в сохранение армянской идентичности, в укрепление связей Армения-Арцах-Диаспора.
Правительство Республики Армения придает важность поддержке и сотрудничеству с Социал-демократической партией “Гнчакян” в решении важных проблем, стоящих перед армянством и Арменией, в сохранении национальной идентичности и языка, в укреплении связей с Родиной, в развитии Армении и Арцаха, в решении других вопросов.
Еще раз поздравляя по случаю 135-летия основания Социал-демократической партии “Гнчакян”, желаю плодотворной партийной деятельности на благо народа Армении и всего армянства.