ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեն կարևոր հարթակ է Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգի համար. վարչապետն ընդունել է Մարինա Կալյուրանդին և Մարկետա Գրեգորովային
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահ Մարինա Կալյուրանդին և կոմիտեի անդամ Մարկետա Գրեգորովային:
Վարչապետը ողջունել է ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի ներկայացուցիչների այցը մեր երկիր և կարևորել միջխորհրդարանական համագործակցությունը: «Հայաստանը կարևորում է Եվրոպական միության հետ տարբեր ձևաչափերով գործընկերության սերտացումը, և այս հարթակը ևս կարևոր ձևաչափ է Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգի առաջմղման համար», – նշել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել տիկին Կալյուրանդին՝ 2020թ. պատերազմից հետո Եվրոպական խորհրդարանում հայկական կողմի համար նպաստավոր հայտարարություններով հանդես գալու, ներառյալ հայ ռազմագերիների վերադարձի խնդրին անդրադառնալու համար:
Շնորհակալություն հայտնելով վարչապետին ընդունելության համար՝ Մարինա Կալյուրանդն ընդգծել է, որ Հայաստանը ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրի կարևոր գործընկեր է, և ԵՄ-ն սատարում է մեր երկրին բարեփոխումների օրակարգի կյանքի կոչման և ժողովրդավարության զարգացման գործընթացում: Նա արդյունավետ է գնահատել հայաստանցի գործընկերոջ` ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի հայկական կողմի համանախագահ Արման Եղոյանի հետ գործակցությունը և նշել, որ կշարունակի ՀՀ-ԵՄ կապերի զարգացման ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի շուրջ: Վարչապետն անդրադարձել է միջազգային գործընկերների միջնորդությամբ կայացած հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և նշել, որ Հայաստանը կարևորում է խաղաղությունը և կայունությունը տարածաշրջանում: Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումները տարածաշրջանային զարգացումների, հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման, Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության գործընթացի վերաբերյալ:
Տիկին Կալյուրանդը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիները և պահվող քաղաքացիական անձինք պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն, և ինքը կշարունակի բարձրաձայնել այդ խնդիրը։ Երկուստեք ընդգծվել է ԼՂ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքի ապահովման անհրաժեշտությունը՝ հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման նպատակով:
Արծարծվել են նաև ՀՀ ժողովրդավարական օրակարգին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել ծանր վիրավորանքի և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի մեխանիզմներին, կառավարություն-քաղաքացիական հասարակություն երկխոսությանը, հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում կանանց ներգրավվածությանը և այլն:

Комитет межпарламентского сотрудничества Армения-ЕС является важной платформой для демократической повестки Армении: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня сопредседателя Комитета межпарламентского сотрудничества Армения-ЕС Марину Кальюранд и члена комитета Маркету Грегорову.
Премьер-министр приветствовал визит в нашу страну представителей Комитета парламентского сотрудничества Армения-ЕС и отметил важность межпарламентского сотрудничества. “Армения придает важность сближению сотрудничества с Европейским союзом в различных форматах, и эта платформа является важным форматом для продвижения демократической повестки Армении”, - отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр поблагодарил госпожу Кальюранд за благоприятные для армянской стороны заявления в Европарламенте после войны 2020 года, в том числе по вопросу возвращения армянских военнопленных.
Поблагодарив премьер-министра за прием, Марина Кальюранд подчеркнула, что Армения является важным партнером программы “Восточное партнерство”, и ЕС поддерживает нашу страну в реализации повестки реформ и развитии демократии. Она назвала эффективным сотрудничество с армянским сопредседателем Комитета парламентского сотрудничества Армения-ЕС Арманом Егояном и отметила, что продолжит активную работу для развития отношений Армения-ЕС.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам региональной и международной безопасности. Премьер-министр коснулся достигнутых в результате встреч при посредничестве международных партнеров договоренностей и отметил, что Армения придает важное значение миру и стабильности в регионе. Никол Пашинян представил позицию Армении по региональным развитиям, разблокированию коммуникаций, демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы, процессу диалога Армения-Турция.
Г-жа Кальюранд еще раз подчеркнула, что удерживаемые в Азербайджане армянские военнопленные и гражданские лица должны быть немедленно освобождены, и она продолжит поднимать эту проблему. Стороны подчеркнули необходимость обеспечения въезда в Нагорный Карабах международных гуманитарных организаций в целях сохранения армянского культурно-исторического и религиозного наследия.
Были также подняты вопросы, связанные с демократической повесткой дня Республики Армения. Были затронуты механизмы борьбы с серьезными оскорблениями и дезинформацией, диалог между властями и гражданским сообществом, вопросы участия женщин в различных сферах общественной жизни и т.д.