ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը պատասխանել է Ալիևի հայտարարություններին՝ ԼՂ-ում ժողովրդագրական պատկերը փոխելու վերաբերյալ
Մենք դատապարտում ենք ներքաղաքական խնդիրների հասցեագրման նպատակով ԼՂ հակամարտությանն առնչվող հարցերի, մասնավորապես՝ Սումգայիթում տեղի ունեցած ողբերգության շահարկումը: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, անրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին՝ նվիրված Սումգաիթ քաղաքի 70-ամյակին, որում նա, մասնավորապես ասել է, որ ափսոսում է, որ սովետական շրջանում չհաջողեցին փոխել ԼՂ-ում ժողովրդագրական պատկերը։
«Սումգայիթյան ջարդերը լավագույնս փաստագրված են, և Ադրբեջանի կողմից փաստերի խեղաթյուրումը ժխտողականության վտանգավոր դրսևորում է, որը հրահրում է հայերի նկատմամբ ատելություն և ցեղասպան միտումներ: Բաքվում, Կիրովաբադում, Մարաղայում, Թալիշում և այլուր հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունները, էթնիկ զտումները և զանգվածային ջարդերի չդատապարտումը ու ավելին՝ դրանց արդարացումը, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից խրախուսվող հակահայկական հռետորաբանությունը, Ռամիլ Սաֆարովի և հայերի սպանելու համար այլ մարդասպանների հերոսացումը. այս ամենը խաթարում է վստահության ձևավորումը և վնասում խաղաղ գործընթացին:
Բացահայտելով Ադրբեջանի մտադրությունը և այս ուղղությամբ իրականացված քաղաքականությունը՝ փոխելու Արցախի ժողովրդագրական պատկերը՝ հայերի քանակի նվազեցման և ադրբեջանցիների քանակի ավելացման միջոցով՝ Ադրբեջանի նախագահն առավել ընդգծում է հայկական կողմի՝ Արցախի ժողովրդի էքզիստենցիալ ֆիզիկական անվտանգությանն առնչվող հիմնական մտահոգության վավերականությունը 1988թ.-ին և այսօր:
Կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին քաղաքական կամք ցուցաբերել Սումգայիթի զանգվածային բռնություններին իրական գնահատական տալու առնչությամբ, դադարեցնել ժխտողականությունը և հարգել զոհերի ու վերապրածների արժանապատվությունը, արժանահավատորեն նպաստել ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրսաստմանը»,- ասված է խոսնակի հայտարարության մեջ:

Пресс-секретарь МИД Армении ответил на заявления Алиева об изменении демографического статуса Нагорного Карабаха
Мы осуждаем спекуляции по вопросам нагорно-карабахского конфликта с целью переадресации внутриполитических проблем. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, комментируя заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева в рамках празднования 70-летия города Сумгаит, во время которого он, в частности, выразил сожаление тем фактом, что в советский период не удалось изменить демографическую картину Нагорного Карабаха.
"Сумгаитские погромы наилучшим образом задокументированы, и искажение фактов со стороны Азербайджана является опасным проявлением отрицания, провоцирующим ненависть и геноцидальные тенденции в отношении армян. Преступления в отношении армян в Баку, Кировабаде, Мараге, Талише и других местах, этнические чистки и политика отрицания массовых погромов, более того, их оправдание, поощряемая властями Азербайджана,  антиармянская риторика Баку, героизация убийц армян; все это подрывает формирование атмосферы доверия и вредит мирному процессу по карабахскому урегулированию.
Раскрывая намерение Азербайджана и проводимую в этом направлении политику по изменению демографической картины Арцаха путем уменьшения количества армян и увеличения азербайджанского населения, президент Азербайджана еще более подчеркивает актуальность опасений армянской стороны касательно экзистенциальной и физической безопасности народа Арцаха.
Призываем власти Азербайджана проявить политическую волю, дать реальную оценку массовым погромам армян в Сумгаите, прекратить отрицание и уважать достоинство жертв и выживших, достоверно способствовать подготовке народов к миру", - говорится в заявлении пресс-секретаря.