Հայոց ցեղասպանությունից հետո Թուրքիայի և Ադրբեջանի նկրտումները Հայաստանի նկատմամբ չեն փոխվել․ԵԽ պատգամավոր
Եվրախորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր Նիկոլա Բեյը կարծում է, որ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունից հետո Թուրքիայի և Ադրբեջանի նկրտումները Հայաստանի նկատմամբ չեն փոխվել և այդ իրադարձությունից ավելի քան հարյուր տարի անց Հայաստանը կանգնած է նույնանման սպառնալիքների ու մարտահրավերների առջև։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Նիկոլա Բեյն անդրադարձավ ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններին, ինչպես նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին։
«Որպես ֆրանսիացի ու եվրոպացի՝ կարող եմ փաստել, որ մենք և Եվրոպական միությունը համերաշխ ենք Հայաստանի հետ, և այդ համերաշխությունը հիմնված է ընդհանուր քաղաքակրթության վրա, որ մենք կիսում ենք։ Հայաստանն առաջին քրիստոնյա երկիրն է, որն էլ հենց կապ է ստեղծում ՀՀ-ի ու ԵՄ-ի ժողովուրդների միջև։ Մյուս կողմից աշխարհաքաղաքական դիրքով պայմանավորված՝ Հայաստանը մշտապես գտնվում է սահմանակից Ադրբեջանի և Թուրքիայի թիրախում, որոնք ցանկանում են վերստեղծել մեծ Օսմանյան կայսրությունը։ Որպես ֆրանսիացիներ ու եվրոպացիներ, մենք պետք է լինենք հայերի կողքին և երբեք նրանց մենակ չթողնենք»,-ասաց Բեյը։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորը հավելեց, որ 105 տարի հետո էլ բոլորն ականատես են լինում նույն մարտահրավերներին ու ագրեսիայի դրսևորումներին։
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի ամբողջական գրավումն ու հայաթափումը դրա ապացույցն է։ Արցախը դարեր շարունակ եղել է հայկական տարածք և հիմա այնտեղ եկեղեցիներն ու սրբատեղիները վերածվում են մզկիթների, ինչը հայկական ինքնության վերացում է։ Կան եվրոպական կառույցներ, կան որոշ երկրներ, որոնք, ելնելով իրենց տնտեսական ու քաղաքական շահերից, անտեսում են այդ խնդիրները, բայց մենք իրապես մեր համերաշխությունն ու աջակցությունն ենք ցուցաբերում հայերին՝ ներկայացնելով իրականությունն ու բարձրաձայնելով այն խնդիրները, որոնք հուզում են հայ ժողովրդին»,-ասաց մեր զրուցակիցը։
Նրա դիտարկմամբ՝ այն, որ Ադրբեջանն ազատ չի արձակում հայ գերիներին, ագրեսիայի ևս մեկ դրսևորում է Հայաստանի նկատմամբ։ ԵԽ պատգամավորը հիշեցրեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև չկա տարածքային կոնֆլիկտ, կան սահմանների հետ կապված քննարկումներ, բայց պատմական իրողությունն այն է, որ Արցախի ժողովուրդը, նրա պնդմամբ, պետք է ունենա իր տարածքում անվտանգ ապրելու հնարավորություն։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ու այն իրողությանը, որ կողմերը համաձայնեցրել են խաղաղության պայմանագրի բովանդակությունը՝ Նիկոլա Բեյը նշեց, որ Հայաստանի և հայ ժողովրդի կողմից առկա է խաղաղության շատ լեգիտիմ ձգտում, և առհասարակ հայերի անվտանգությունը պետք է լինի կարևոր նախապայման։
«Իհարկե, հասկանալի է, որ Հայաստանի կառավարությունը փորձում է կյանքի կոչել խաղաղության պայմանագիրը՝ խուսափելով վիճահարույց խնդիրներից, բայց Ադրբեջանն առաջ է քաշում նոր պահանջներ, խոչընդոտում է գործընթացը, և նույնիսկ հավակնություններ է դրսևորում Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ։ Ակներև է, որ Ադրբեջանը, առաջ քաշելով նոր նախապայմաններ, ըստ էության, չի ցանկանում ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը և դրանով իսկ տապալում է կարգավորման գործընթացը։ Խաղաղության պայմանագիրն, իհարկե, ցանկալի է, բայց այն պետք է հիմնված լինի երկու կարևոր և անբեկանելի բաղադրիչների վրա, որոնցից մեկը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն է, իսկ մյուսը՝ հայ ժողովրդի անվտանգությունը»,- նշեց ԵԽ պատգամավորը։
Նիկոլա Բեյը փաստեց, որ Հայաստանը մշտապես խաղաղություն է ցանկացել և այդ առումով կարող է ունենալ միջազգային հանրության և միջազգային կառույցների անվերապահ աջակցությունը։ Ըստ նրա՝ Ֆրանսիան ու եվրոպական երկրները, որոնք հանձնառու են քրիստոնեական արժեքները պահպանելու գործում, համերաշխ են Հայաստանի հետ։
Խոսելով Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների մասին՝ մեր զրուցակիցը շեշտեց, որ եվրոպացիները, մասնավորապես ֆրանսիացիները, հաշվի առնելով քաղաքակրթական ու քրիստոնեական արժեքները, ցանկանում են, որ Հայաստանը մշտապես լինի հարգված ու պաշտպանված, որ առաջիկա տարիներին ամրապնդվեն քաղաքական, տնտեսական, ֆինանսական և առևտրային կապերը Հայաստանի հետ։
«Կարծում եմ, որ վիզաների ազատականացումը կարող է նպաստել եվրոպական ժողովուրդների և հայերի միջև կապերի սերտացմանը, և քանի որ ունենք ընդհանուր քաղաքակրթական հենք, հետևաբար կողմ ենք վիզաների ազատականացմանը՝ միաժամանակ ստեղծելով անվտանգային պայմաններ։ Բայց այդ ամենը պետք է ցույց տալ ոչ միայն խոսքով, այլև գործով։ Եվրոպական ժողովուրդների և հայերի միջև ազատ տեղաշարժի հեշտացումն, անկասկած, պետք է լինի այդ կապերի ամրության կարևոր բաղադրիչը, առավել ևս, որ վիզաների ազատականացումը շատ լեգիտիմ գործընթաց է։ Ֆրանսիայի հայ համայնքի օրինակով ունենք լավ փորձ։ Հայերը մեր համերկրացիներն են, ունեն Ֆրանսիայի քաղաքացիություն, աշխատասեր են և շատ մեծ մշակութային հարստություն են տվել մեր երկրին»,- եզրափակեց ԵԽ ֆրանսիացի պատգամավորը։

ЕС солидарен с Арменией, и эта солидарность основана на общих цивилизационных ценностях: депутат Европарламента
Николя Бе, депутат Европейского парламента от Франции, считает, что амбиции Турции и Азербайджана в отношении Армении не изменились после Геноцида армян 1915 года, и даже спустя более ста лет после этих событий Армения сталкивается с такими же угрозами и вызовами.
В беседе с агентством “Арменпресс” Никола Бе коснулся отношений ЕС-Армения, а также событий, происходящих в регионе Южного Кавказа.
“Как француз и европеец, я могу заявить, что мы и Европейский Союз солидарны с Арменией, и эта солидарность основана на общей цивилизации, которую мы разделяем. Армения - первая христианская страна, которая создает связь между народами Армении и ЕС. С другой стороны, в силу своего геополитического положения Армения постоянно подвергается нападкам со стороны соседних Азербайджана и Турции, желающих воссоздать великую Османскую империю. Как французы и европейцы, мы должны поддерживать армян и никогда не оставлять их в одуночестве”, - сказал Николя Бе.
Депутат Европарламента добавил, что даже спустя 105 лет все становятся свидетелями тех же проблем и проявлений агрессии.
“Полная оккупация Арцаха Азербайджаном и изгнание армян являются тому подтверждением. Арцах на протяжении веков был армянской территорией, а теперь церкви и святые места там превращаются в мечети, что является уничтожением армянской идентичности. Есть европейские структуры, есть некоторые страны, которые, исходя из своих экономических и политических интересов, игнорируют эти вопросы, но мы действительно проявляем свою солидарность и поддержку армянам, представляя реальность и поднимая вопросы, которые беспокоят армянский народ”, - сказал наш собеседник.
По его мнению, тот факт, что Азербайджан не освобождает армянских пленных, является очередным проявлением агрессии против Армении. Депутат напомнил, что между Арменией и Азербайджаном нет территориального конфликта, есть споры, связанные с границами, но историческая реальность такова, что народ Арцаха должен иметь возможность безопасно жить на своей территории, подчеркнул он.
Говоря о нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и о том, что стороны пришли к согласию по тексту мирного договора, Никола Бе отметил, что со стороны Армении и армянского народа есть вполне законное стремление к миру, и безопасность армян в целом должна быть важным предварительным условием.
“Конечно, понятно, что правительство Армении пытается реализовать мирный договор, избегая спорных вопросов, но Азербайджан выдвигает новые требования, препятствует процессу и даже претендует на территориальную целостность Армении. Очевидно, что Азербайджан, выдвигая новые предварительные условия, по сути, не желает подписывать мирный договор и тем самым срывает процесс урегулирования. Мирный договор, конечно, желателен, но он должен основываться на двух важных и нерушимых компонентах, один из которых - территориальная целостность Армении, а другой - безопасность армянского народа”, - подчеркнул депутат ЕП.
Николя Бе продолжил, что Армения всегда хотела мира и в этом плане может рассчитывать на безоговорочную поддержку международного сообщества и международных организаций. По его словам, Франция и европейские страны, приверженные сохранению христианских ценностей, солидарны с Арменией.
Говоря об отношениях Армения-ЕС, наш собеседник подчеркнул, что европейцы, в частности французы, учитывая цивилизационные и христианские ценности, хотят, чтобы Армения всегда пользовалась бы уважениеми и была бы защищенной, чтобы в ближайшие годы укрепились политические, экономические, финансовые и торговые связи с Арменией.
“Я считаю, что либерализация визового режима может способствовать более тесным связям между европейскими народами и армянами, и поскольку у нас общая цивилизационная основа, мы выступаем за либерализацию визового режима, в то же время, создавая условия безопасности. Но все это должно быть продемонстрировано не только словами, но и делами. Содействие свободному перемещению между европейскими народами и армянами, несомненно, должно стать важным компонентом укрепления этих связей, тем более, что либерализация визового режима является вполне законным процессом. На примере армянской общины Франции у нас есть хороший опыт. Армяне - наши соотечественники, имеют французское гражданство, трудолюбивы и дали нашей стране большие культурные ценности”, - заключил депутат Европарламента от Франции.