Հայաստանը վստահաբար 2019 թվականի տնտեսական աճի ցուցանիշներով աշխարհի առաջատար երկրների թվին է դասվելու. Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս տարի Ամանորի շնորհավորական ուղերձը հղել է Հանրապետության հրապարակից։ Նա հրապարակ է եկել ընտանիքի հետ։
Ստորեւ ներկայացնում ենք նրա խոսքը.
«Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Սփյուռքի հպարտ հայություն:
Ձեզ դիմում եմ ուղիղ եթերում, Հայաստանի Հանրապետության եւ համայն հայության մայրաքաղաք Երեւանի սրտից՝ Հանրապետության Հրապարակից, որտեղ 2018 թվականի գարնանը իրար հետ իրականացրեցինք Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունը:
Անցնող 2019 թվականը ետհեղափոխական առաջին ամբողջական տարին էր եւ 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ի իմ ամանորյա ուղերձում ձեզ խոստացել էի, որ 2019 թվականի ընթացքում մենք նվաճելու ենք նոր բարձունքներ, արձանագրելու ենք նոր հաջողություններ եւ առաջին հերթին մեր երկրի սոցիալ տնտեսական կյանքում:
Ուրախ եմ փաստել, որ տեսանելի, շոշափելի ու չափելի բազմաթիվ արդյունքներ ենք արձանագրել անցնող տարվա ընթացքում:
2019 թվականի արդյունքներով Հայաստանը ամենամեծ տնտեսական աճն է ունենալու ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, ոչ միայն Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում, ոչ միայն ԱՊՀ-ում եւ ետխորհրդային ողջ տարածքում, այլեւ ենթադրաբար՝ Եվրոպական տարածաշրջանում: Հայաստանը վստահաբար 2019 թվականի տնտեսական աճի ցուցանիշներով աշխարհի առաջատար երկրների թվին է դասվելու:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները կարող են տեսնել եւ զգալ մեր տնտեսության մեջ տեղի ունեցած փոփոխությունները.
2019 թվականի ընթացքում Հայաստանում նորոգվել են այնքան ավտոճանապարհներ, որքան 2015, 16, 17 թվականներին միասին վերցրած:
Բարձրացել են զինվորականների, փրկարարների, ուսուցիչների, անտառապահների, բազմաթիվ բուժաշխատողների աշխատավարձեր, 2020 թվականի հունվարի մեկից բարձրանում են բոլոր տեսակի կենսաթոշակները եւ նպաստները, ավելանում է նվազագույն աշխատավարձը:
Իրականացվում են զուտ սոցիալական ծրագրեր. բյուջեի միջոցների հաշվին մանկատան 300 սաներ, ում պետությունը դեռ 2003 թվականից բնակարան հատկացնելու պարտավորություն ունի, ի վերջո ստանում են բնակարաններ:
Լուծվում է զինթոշակառուների բնակարանային խնդիրը, ինչի համար հատկացվել է ավելի քան 8 միլիարդ դրամ:
1 միլիարդ 500 միլիոն դրամ է հատկացվել 121 փախստական ընտանիքների բնակարանով ապահովելու համար. նման ծրագիր Հայաստանում նախկինում երբեք չի իրականացվել:
Եւ ուրախ եմ արձանագրել, որ հիմա Հայաստանը գտնվում է աղքատության՝ ամենացածր մակարդակի վրա, նման հաշվառում իրականացնելու մեկնարկի օրվանից ի վեր:
Մեր երկրի միջազգային պահուստները հասել են աննախադեպ ծավալների, գերազանցելով 2.8 միլիարդ դոլարը, 2019 թվականի պետական բյուջեի հարկային եկամուտները գերակատարվել են ավելի քան 100 միլիարդ դրամով:
Հայաստանի կառավարությունը բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացնում, որոնց միջոցով հազարավոր ընտանիքների աջակցում է աշխատանքով հաղթահարել աղքատությունը եւ կառուցել բարեկեցություն:
Կարեւոր է ընդգծել նաեւ, որ 2018 թվականի մայիսից ի վեր Հայաստանում ի հայտ է եկել շուրջ 84 հազար նոր աշխատատեղ, անշեղորեն նվազում է գործազուրկների թիվը: Դեռ ավելին, այսօր Հայաստանում հազարավոր թափուր աշխատատեղեր կան:
Սիրելի հայրենակիցներ.
Մեր ձեռքբերումների ցանկը դեռ երկար կարելի է շարունակել: Այս թվարկումը, սակայն, անում եմ ոչ միայն 2019 թվականը ամփոփելու, այլեւ 2020 թվականի մեր նշաձողերը սահմանելու համար:
Նոր տարին դիմավորում ենք բարձր տրամադրությամբ, ամրապնդված ինքնավստահությամբ, սեփական ուժերի եւ ապագայի նկատմամբ նորոգված հավատով:
2020 թվականը պիտի դառնա այս համազգային տրամադրության, ինքնավստահության ու հավատի անհատականացման տարի: Նոր տարում սեփական ուժերի եւ ապագայի նկատմամբ հավատով ու եռանդով պիտի համակվեն նույնիսկ թերահավատները եւ մենք յուրաքանչյուր քաղաքացու պետք է ուժ տանք, վստահություն, քաջալերանք, որ ինքը կարող է, ինքը ունակ է, ինքը ի վիճակի է ունենալ հաջողություններ՝ կրթության, կարիերայի մեջ, ձեռներեցության, արդար, ստեղծագործ, գրագետ աշխատանքով արդյունք ստեղծելու, հարստանալու եւ սեփական երկիրը հարստացնելու գործում:
Մենք ծավալուն փոփոխություններ ենք իրականացրել հարկային օրենսգրքում, որ 2020 թվականը դառնա մեր քաղաքացիների տնտեսական ակտիվության բացառիկ տարի: Հեղափոխությունից հետո հարյուր միլիոնավոր հավելյալ դոլարներ են մտնում Հայաստանի Հանրապետություն, եւ յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է մտածի, թե ստեղծարար ձեռնարկատիրության ի՞նչ նախագծով կարող է իր մասնաբաժինը ստանալ այս ազգային հարստությունից եւ ազգային հարստության ի՞նչ մասնաբաժին ինքը կարող է ստեղծել:
Հայաստանում հաստատված են անհնարինը իրականություն դարձնելու ժամանակներ: 2018 թվականին շատ քչերն էին հավատում, որ հնարավոր է երկրում իրականացնել Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխություն, 2019-ին շատ քչերն էին հավատում, որ արձանագրելու ենք համաշխարհային ուշադրության արժանի տնտեսական ցուցանիշներ:
2020 թվականը դառնալու է թերահավատների հուսավառվելու եւ հավատավորների թռիչքի տարի, Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական, քաղաքական, սոցիալական ու հոգեբանական թռիչքի տարի: Սա է այս հեղափոխական՝ սիրո եւ համերաշխության բազմամարդ ու խինդառատ Հանրապետության Հրապարակի այս պահի խորհուրդը:
2019 թվականին մենք ըստ էության փակել ենք այսպես կոչված «80-ականների զենքերի» ամոթալի էջը: Ընդամենը օրեր առաջ Հայաստանը ձեռքբերեց ՍՈւ 30 ՍՄ գերժամանակակից բազմաֆունկցիոնալ ռազմական օդանավեր եւ վերջապես ունեցանք կործանիչ ավիացիա, ձեռք բերեցինք ՏՈՐ-Մ2ԿՄ հակաօդային եւ հակահրթիռային պաշտպանության գերժամանակակից համակարգեր:
2019 թվականին վերջին տարիների համար աննախադեպ քանակի զենք եւ զինամթերք ենք ձեռքբերել, որոնք կամ հենց 2019 թվականի արտադրության են, կամ բոլորովին չօգտագործված: Սա աննախադեպ իրավիճակ է մեր բանակի պատմության մեջ:
Հարկ եմ համարում կրկին ընդգծել, որ գերժամանակակից այս զենքերը մեզ անհրաժեշտ են խաղաղության եւ ոչ պատերազմի համար: Իսկ մեր խաղաղությունն ապահովում են այսօր, հիմա, հենց այս պահին առաջնագծում, սահմանին կանգնած եւ իրենց զորամասերում մեզ հետեւող զինվորները, սպաները, գեներալները:
Ամանորի այս հանդիսավոր հարթակից հատուկ ողջույններ եմ հղում նրանց եւ շնորհակալություն եմ հայտնում մեր խաղաղության դիրքերում ամուր կանգնած լինելու համար:
Ասեմ նաեւ, որ բանակում սկսվել եւ մեծ թափով առաջ է շարժվում զինվորներին բարձրորակ սննդով ապահովելու նոր համակարգի ներդրումը, որը լայն դրական արձագանք է գտել զինվորների, նրանց ծնողների եւ հանրության շրջանում: 2020 թվականի արդյունքներով մտադիր ենք սննդի ապահովման այսպիսի համակարգով ապահովել Հայոց բանակի բոլոր զորամասերը ինչի արդյունքում մեր զինվորների ամենօրյա սեղանները կլինեն իրենց մատուցած ծառայությանը արժանի.....
Հատուկ ողջույններ եմ հղում Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության, ազգային անվտանգության ծառայության, արտակարգ իրավիճակների նախարարության, արդարադատության նախարարության այն ծառայողներին, ովքեր ամանորյա այս րոպեները անցկացնում են ծառայության մեջ, ապահովելով երկրի ու ժողովրդի անվտանգությունը եւ շնորհակալություն եմ հայտնում նրանց՝ ծառայության համար:
Ջերմորեն ողջունում եմ առողջապահության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, հանրային սննդի ոլորտի այն աշխատողներին եւ ընդհանրապես բոլոր այն մարդկանց, ովքեր Ամանորը դիմավորում են ոչ թե ընտանիքի անդամների հետ, այլ աշխատանքի մեջ:
Եւ ի վերջո, ողջունում եմ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին, մեր բոլոր հայրենակիցներին, Հայաստանում, Արցախում, սփյուռքում... ու հատկապես այն մարդկանց, ովքեր այս պահին այստեղ են՝ համայն հայության եւ Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Երեւանի սրտում՝ Հանրապետության Հրապարակում:
Սիրում եմ բոլորիդ, հպարտանում եմ բոլորովդ եւ խոնարհվում եմ բոլորիդ առաջ:
Եւ ծառայում եմ բոլորիդ. ձեր բոլոր ցավերը իմ սրտում են, ձեր բոլոր կարիքները իմ մտքում են, ձեր բոլոր երազանքները իմ հոգում են:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил новогоднее поздравительное послание с Площади Республики. Он пришел на площадь вместе с семьей.
В послании, в частности, говорится:  "Дорогие друзья, гордые граждане Республики Армения, гордые граждане Республики Арцах, гордые армяне Диаспоры:
Обращаюсь к вам в прямом эфире из сердца столицы Республики Армения и всего армянства -площади Республики, где весной 2018 года мы осуществили ненасильственную, бархатную, народную революцию.
Уходящий 2019 год был первым полным постреволюционным годом, и в своем новогоднем послании от 31 декабря 2018 года я обещал вам, что в 2019 году мы достигнем новых высот, зафиксируем новые успехи и, в первую очередь, в социально-экономической жизни нашей страны.
Я рад констатировать, что за прошедший год мы зафиксировали многочисленные ощутимые и измеримые результаты.
По итогам 2019 года Армения будет иметь самый большой экономический рост не только в нашем регионе, не только на территории Евразийского экономического союза, не только в СНГ и на всем постсоветском пространстве, но и, предположительно, в Европейском регионе.
Граждане Республики Армения могут видеть и ощущать изменения в нашей экономике.
В течение 2019 года в Армении было отремонтировано столько дорог, сколько в 2015, 16, 17 годах вместе взятых.
Повысились зарплаты военных, спасателей, учителей, лесников, многочисленных медработников, с 1 января 2020 года повышаются пенсии и пособия всех видов, увеличивается минимальная зарплата.
Реализуются чисто социальные программы. За счет средств бюджета 300 воспитанников детского дома, кому государство еще с 2003 года обязано предоставить квартиры, в конце концов, получают квартиры.
Решается жилищная проблема военных пенсионеров, на что было выделено более 8 млрд драмов.
На обеспечение жильем 121 семьи беженцев выделено 1 млрд 500 млн драмов, подобная программа в Армении никогда раньше не реализовывалась.
И я рад констатировать, что сейчас уровень бедности в Армении находится на самом низком уровне за всю историю независимости.
Международные резервы нашей страны достигли беспрецедентных объемов, превысив 2,8 млрд долларов, налоговые доходы госбюджета 2019 года перевыполнены более чем на 100 млрд драмов.
Правительство Армении реализует многочисленные программы, посредством которых тысячи семям оказывается содействие в преодолении нищеты.
Важно также подчеркнуть, что с мая 2018 года в Армении появилось около 84 тысяч новых рабочих мест, неуклонно сокращается число безработных.
Это перечисление, однако, я делаю не только для подведения итогов 2019 года, но и для определения наших планов на 2020 год.
Новый год встречаем в приподнятом настроении, с самоуверенностью, обновленной верой в собственные силы и будущее.
В новом году верой и энергией в собственные силы и будущее должны преисполниться даже скептики, и мы должны дать каждому гражданину силу, уверенность, поддержку, что он может, он способен, он в состоянии иметь успехи в образовании, карьере, предпринимательстве, создании результата справедливой, творческой, грамотной работой.
После революции в экономику Республики Армения поступают сотни миллионов дополнительных долларов, и каждый гражданин должен думать, каким проектом креативного предпринимательства может получить свою долю от этого национального богатства и какую долю национального богатства он может создать.
В 2018 году очень немногие верили, что в стране можно осуществить ненасильственную, бархатную, народную революцию, в 2019 году очень немногие верили, что мы зафиксируем достойные мирового внимания экономические показатели.
2020 год станет годом надежды скептиков и полета верующих, годом экономического, политического, социального и психологического полета Республики Армения.
Всего несколько дней назад Армения приобрела сверхсовременные многофункциональные военные самолеты Су-30 см и, наконец, создала истребительную авиацию, приобрела сверхсовременные системы противовоздушной и противоракетной обороны Тор-М2.
В 2019 году мы приобрели беспрецедентное за последние годы количество оружия и боеприпасов, которые либо производились в 2019 году, либо совершенно неиспользованы.
А наш мир обеспечивают сегодня, сейчас солдаты, офицеры, генералы, стоящие на передовой, на границе и следящие за нами в своих воинских частях.
С этой торжественной новогодней площадки шлю им особые приветствия и благодарю за то, что они крепко стоят на позициях нашего мира.
Скажу также, что в армии начался и с большим размахом продвигается внедрение новой системы обеспечения солдат качественным питанием, которая нашла широкий положительный отклик среди солдат, их родителей и общественности.
Специальные приветствия направляю тем служащим полиции Республики Армения, Службы национальной безопасности, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Министерства юстиции, которые эти новогодние минуты проводят на службе, обеспечивая безопасность страны и народа и выражаю им благодарность за службу.
Я приветствую тех работников сферы здравоохранения, энергетики, транспорта, общественного питания и вообще всех тех людей, которые встречают Новый год не с членами семьи, а на работе.
И, наконец, приветствую всех граждан Республики Армения, всех наших соотечественников, в Армении, Арцахе, Диаспоре... и особенно тех людей, которые на данный момент находятся здесь - в сердце всего армянства - площади Республики.
Я люблю всех вас, горжусь всеми вами и преклоняюсь перед всеми вами.
И я служу всем вам. Все ваши боли в моем сердце, все ваши нужды в моем сознании, все ваши мечты в моей душе.