Հայաստանը շահագրգռված է Գյումրիում ռուսական ռազմաբազայի ընդլայնմամբ
Հայկական կողմը շահագրգռված է Գյումրիում 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի կարողությունների ընդլայնմամբ եւ զարգացմամբ, «ՌԻԱ Նովոստի» - ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը:
«Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսական ռազմակայանի ընդլայնման և հզորացման հարցը մշտապես օրակարգում է եղել, և հայկական կողմը մշտապես դրանում շահագրգռված է եղել Արդեն այն պարզ պատճառով, որ ամբողջ կազմով բազան մտնում է Հայաստանի և Ռուսաստանի զինված ուժերի զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորման մեջ, և, Հետևաբար, բազայի հնարավորությունների ընդլայնումն ինքնաբերաբար հանգեցնում է Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում երկկողմ հիմքի վրա գործող համատեղ խմբավորման ներուժի ավելացմանը», - ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով, «իհարկե, Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության ղեկավարությունը հաշվի է առել տարածաշրջանում առկա ռազմաքաղաքական իրողությունները եւ ճիշտ քայլեր են արվել բազայի ուժեղացման եւ վերազինման ճանապարհին»: «Եվ ես վստահ եմ, որ այս գործընթացը կրելու է երկարաժամկետ բնույթ», - ասաց Հարությունյանը:

Армения заинтересована в расширении российской военной базы в Гюмри
Армянская сторона заинтересована в расширении и наращивании потенциала 102-й российской военной базы в Гюмри, заявил в интервью РИА Новости министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян.
"Вопрос расширения и усиления российской военной базы на территории Республики Армения всегда стоял на повестке дня, и армянская сторона всегда была в этом заинтересована уже по той простой причине, что база в полном составе входит в Объединенную группировку войск (сил) вооруженных сил Армении и России, и, стало быть расширение возможностей базы автоматически влечет за собой наращивание потенциала совместной группировки, действующей на двусторонней основе в Кавказском регионе коллективной безопасности", - сказал министр.
По его словам, "конечно же, руководством Минобороны России учтены существующие военно-политические реалии в регионе и сделаны правильные шаги по пути усиления и перевооружения базы". "И я уверен, что данный процесс будет носить долгосрочный характер", - сказал Арутюнян.