Հայաստանը փնտրում է նոր իրողություններին հարիր անվտանգության երաշխիքներ
Վերջին շաբաթները հագեցած են Հարավային Կովկասի անվտանգության ակնհայտորեն առաջացած վակուումային վիճակին համարժեք աշխույժ քննարկումներով, որոնք ստիպում են համակարգված ու հավասարակշռված հայացք գցել դրանց: Ստորեւ ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում մեր վերլուծականը եւ երաշխավորություններ նոր իրողություններին հարիր քաղաքական քայլերի անհրաժեշտության մասին:
Ո՞վ կլրացնի անվտանգության ակնհայտ դեֆիցիտը
Հայաստանում քննարկում են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ) դուրս գալու հնարավորությունը: Իշխանական թեւի քաղաքական գործիչներն ասում են, որ ՀԱՊԿ-ը 2020թ. 44-օրյա պատերազմից հետո չի կատարում Հայաստանին օգնելու իր պարտավորությունները: Մակերեսին ընկած դատողություններ կան այն մասին, որ ոչ միայն Ռուսաստանը, այլեւ Բելառուսը եւ Ղազախստանը Ադրբեջանի հետ ունեն շատ ավելի սերտ եւ խորը հարաբերություններ, քան Հայաստանի, եւ այդ պատճառով չեն ուզում շեղվել, լավագույն դեպքում՝ չեզոք միջնորդ լինելու իրենց կարգավիճակից: Տեղեկություններ կան այն մասին, որ քաղաքական եւ հասարակական շրջանակներում փորձագետների մասնակցությամբ ակտիվ քննարկումներ են գնում Հայաստանի բլոկներից դուրս, չեզոք կարգավիճակի հնարավորության մասին: Այդ փնտրտուքը լարվածություն է առաջացնում Ռուսաստանի եւ ՀԱՊԿ-ի մյուս անդամների՝ մի կողմից, եւ Հայաստանի միջեւ՝ մյուս կողմից:
Փնտրելով ուժային կենտրոնների աջակցությունը իր անվտանգության երաշխիքներն ամրապնդելու համար, Հայաստանը սպառազինություն է գնում Ֆրանսիայից եւ Հնդկաստանից: Եվրոպական (ֆրանսիական եւ գերմանական) դիտորդները Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում տեսչական հսկողություն են իրականացնում: Ռուսաստանի արտգործնախարարության մամլո խոսնակը զայրանում է, թե եվրոպացի դիտորդները լրտեսում են Ռուսաստանին, Իրանին եւ Ադրբեջանին:
Նպատակ չունենալով այս հոդվածում քննարկել անվտանգության նոր հնչողություն ունեցող երաշխիքների փնտրտուքի մանրամասները, բերենք եւս մի քանի կարճ դատողություններ այդ մասին: Մի քանի օր առաջ ամերիկյան ամենահայտնի եւ ամենախոշոր ու ամենածանրակշիռ վերլուծական կենտրոնի՝ «ՌԷՆԴ» կորպորացիայի մի հետազոտության մեջ պարզ ասվում է, որ ԱՄՆ-ն չի կարող լինել Հայաստանի անվտանգության երաշխավոր, որովհետեւ ռազմավարական բնույթի հետաքրքրություններ չունի Հարավային Կովկասում: ԱՄՆ-ն մեր տարածաշրջանում հետաքրքրված է միայն ադրբեջանական նավթը դեպի Արեւմուտք անխափան դուրս բերելու խնդրով: ՌԷՆԴ-ի փորձագետները անկեղծորեն ասում են նաեւ, որ Ֆրանսիայից եւ Հնդկաստանից զենք գնելու ու ֆրանսիական ռազմական օգնություն տրամադրելու փորձերը շատ անբավարար են Հայաստանի անվտանգության կարիքները հոգալու համար: Այս պայմաններում ամերիկացի մասնագետները խորհուրդ են տալիս Հայաստանին չշտապել փոխելու իրենց անվտանգության առկա երաշխիքները: Սա նշանակում է, որ ամերիկացիները ուզում են ազնիվ եւ անկեղծ լինել Հայաստանի հարցում, ինչը չի կարող չգնահատվել:
Մեր հարեւան Իրանը Հայաստանի Հարավի անվտանգությունը եւ մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու հստակ դիրքորոշում ունի: Բայց Իրանում դժգոհ են, որ Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի անդամ-երկրների աջակցությունն է փնտրում իր անվտանգային խնդիրները լուծելու համար: Պետք է նկատի ունենալ, որ Իրանը (ճիշտ է՝ միայն սիտուատիվ) գործընկերային հարաբերություններ է խորացնում Ռուսաստանի հետ բոլոր բնագավառներում: Այս պայմաններում ռուս-իրանական շահերը սկսել են ներդաշնակվել տարածաշրջանի հարցում:
Եվ վերջապես՝ ռուս-թուրքական հարաբերությունների մասին: Թուրքիան ակհայտորեն ուժեղանում է եւ ունի ՆԱՏՕ-ի եւ ԱՄՆ-ի լիակատար սատարումը Հարավային Կովկասի անվտանգության հարցերում շատ ավելի մեծ ու վճռական դեր խաղալու գործում: Կաշկանդված լինելով Ուկրաինական ճգնաժամով՝ Ռուսաստանը չի ցանկանում խորացնել տարաձայնությունները Թուրքիայի հետ կամ խանգարել նրան լիակատար ինտեգրվելու Ադրբեջանի հետ: Ռուս փորձագետ-արեւելագետները սկսել են բարձրաձայնել այն մասին, որ Ռուսաստանը եւս թյուրքական աշխարհի երկիր է, որովհետեւ այնտեղ 20 միլիոն թյուրքական ընտանիքի ժողովուրդներ են ապրում: Այս պայմաններում քննարկվում է, օրինակ, Ռուսաստանի մասնակցությունը ԹՅՈՒՐՔՍՕՅ-ին անդամագրվելու հնարավորությունը: Այսպիսով, տարածաշրջանով հետաքրքրված երեք տարածաշրջանային խոշոր խաղացողների՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի եւ Իրանի հետաքրքրությունները սկսել են ներդաշնակվել:
Հայաստանում աշխույժ քննարկվող թեմա էր Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ բանագնաց Տոյվո Կլաարի Անթալիայում ունեցած ելույթը, որտեղ նա ասում էր, որ Թուրքիան է Հարավային Կովկասի անվտանգության երաշխավորը եւ առաջարկում էր նրա օգնությամբ դուրս հանել ռուսներին տարածաշրջանից, ներառյալ Հայաստանից: Հայ ստրատեգների համար պետք է ակնհայտ լինի, որ Հայաստանից Ռուսաստանին դուրս մղելու գործում Արեւմուտքը սատարում է Թուրքիային եւ այդ գործը Թուրքիան փորձում է անել լուռ ճնշմամբ, առանց երկար-բարակ խոսակցությունների եւ Ադրբեջանի օգնությամբ: Բայց մեր ստրատեգներին պետք է պարզ լինի նաեւ, որ Ռուսաստանը չի անելու այդ բարձրաձայն խոստովանությունը, որովհետեւ ամեն գնով ուզում է պահպանել լավ հարաբերությունները Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ: Ռուսաստանում գիտեն նաեւ, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը զբաղված են Կենտրոնական Ասիայի թյուրքական պետությունների հետ հարաբերությունները խորացնելու գործողություններով, բայց ոչ թե առճակատում են փնտրում նաեւ այդ հարցում, այլ ընդհակառակը, ցանկանում են առաջարկել բազմաբնույթ համագործակցություն եւ ռեսուրսների համատեղում հանուն ներդաշնակ համագործակցության:
Հայ-ռուսական հարաբերությունների հեռանկարը ստեղծված իրողությունների դաշտում
Ռուսաստանի Արտաքին գործերի նախարարն իր ասուլիսներից մեկում պահանջում էր, որ Հայաստանը կողմնորոշվի՝ ՀԱՊԿ-ի հե՞տ է, թե՝ ոչ: Նա ասում էր, որ ՀԱՊԿ-ում չկա հարաբերությունները սառեցնելու կարգավիճակ (ինչպես հայտարարում էր Հայաստանի ղեկավարը): Ռուսաստանցի պաշտոնյան պարզություն էր ուզում այն հարցում, թե ինչպես է Հայաստանն իրեն տեսնում ԵԱՏՄ-ի անդամ, բայց ոչ ՀԱՊԿ-ի: Վերջին ամիսներին Հայաստանում շատ է խոսվում այն մասին, որ մեր երկիրը, միանշանակ, շահ եւ օգուտներ ունի ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունից: Ավելին, վերջին երեք տարվա զարմացնող տնտեսական աճի ցուցանիշները մեծ մասով հայ-ռուսական առեւտրատնտեսական համագործակցության հետեւանք են: Այս պայմաններում ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը սկսում է դառնալ շատ կարեւոր, եթե չասենք՝ վճռական գործոն հայ-ռուսական հարաբերությունները, ամբողջությամբ վերցրած, զարգացնելու համար:
Գաղտնիք չէ նաեւ, որ հայ-ռուսական քաղաքական հարաբերությունները վատթարացման միտում ունեն: Խորանում է անվստահությունը հայկական քաղաքական վերնախավի եւ ռուսական պետական մեքենայի միջեւ: Այդ վատթարացումը առայժմ չի դիպչում տնտեսական համագործակցության ոլորտին, որովհետեւ այնտեղից մեծ օգուտը երկուստեք է: Ռուս փորձագետներից այժմ կարելի է լսել դատողություններ այն մասին, որ Հայաստանը ստեղծված իրավիճակում կանգնած էր ընտրության առջեւ. գնալ Վրաստանի ճանապարհով (որտեղ մտածում են հարաբերությունները ինչ-որ կերպ բարելավելու թույլ, բայց առկա հնարավորությունների մասին) եւ Բալթյան երկրների միջեւ (որտեղ վճռեցին գնալ Ռուսաստանի հետ բոլոր կապերը խզելու եւ թշնամության ճանապարհով): Ըստ ռուս փորձագետների, Հայաստանն առայժմ նախապատվություն է տալիս այդ երկրորդ՝ Բալթյան տարբերակին: Սա չի կարող չմտահոգել նաեւ այն պատճառով, որ Ռուսաստանում ապրող 2,5 միլիոն հայերը, փաստորեն, դուրս են մնում երկկողմ հարաբերությունների լավացման համար կամուրջ լինելու իրենց բնական վիճակից:
Մի քանի օր առաջ Երեւանում էր չինացի քաղաքագետների պատկառելի պատվիրակություն, որի անդամները ներկայացնում են Չինական հասարակական գիտությունների ակադեմիան: Այդ պատվիրակությունը Չինաստանին սազական կոռեկտությամբ եւ զգուշավորությամբ քննարկումներ է անցկացնում հայ համալսարանական քաղաքագետ-գիտնականների ու փորձագետների հետ: Այս հոդվածում այդ մասին գրում ենք, որովհետեւ կենցաղային մակարդակով անվտանգության երաշխավորներ փնտրող մեր համաքաղաքացիները սկսել են հայացք նետել նաեւ դեպի Հնդկաստան ու Չինաստան: Նրանց համար որպես  տեղեկություն հայտնում ենք, որ Չինաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները գնահատվում են իբրեւ ռազմավարական գործընկերային: Ռուս-չինական առեւտրաշրջանառությունը գերազանցում է 350 մլրդ. դոլարը: Այս ֆոնի վրա ուղղակի լուրջ չէ սպասել, որ Չինաստանը հարաբերություններ կհաստատի Հայաստանի հետ Ռուսաստանի հաշվին կամ նրա փոխարեն: Անկեղծորեն հույս ունենք, որ անվտանգության երաշխիք փնտրող մեր կրթված (կամ ոչ այնքան) քաղաքագետների այս մտավարժանքները խոսքերից այն կողմ չեն անցնի եւ չեն դառնա գործնական քաղաքականության հիմք:
Պատասխանելով հասունացած՝ «ի՞նչ անել» հարցին, ուզում եմ կրկնել վերջին միջազգային համաժողովներից մեկում ռուս փորձագետների արած եզրակացությունները: Նրանք ասում են, որ պետք է փակել հայ եւ ռուս քաղաքական գործիչներին ու դիվանագետներին մի տեղ այնքան ժամանակ, մինչեւ նրանք չվերականգնեն հարաբերությունների բարյացակամ ու վստահելի վիճակը: Մենք մեր կողմից ուզում ենք վճռական դիրքորոշում արտահայտել այն մասին, որ, միանգամայն, հասունացած է Հայաստան-Ռուսաստան ռազմավարական երկխոսության, այսպես ասած՝ վերալիցքավորումը: Այս վերլուծականում եւ նման աշխատանքներում պարունակված փորձագիտական եզրակացությունները պետք է դարձնել հիմք այս զրոյական վիճակից երկխոսությունը բարձրացնելու համար: Երկուստեք ընդունելի պետք է դարձնել Հարավային Կովկասում նոր քաղաքական իրողությունների առկայությունը եւ մտածել հայ-ռուսական նոր հարաբերությունների համալիր կառուցման ուղղությամբ: Մեզ հարկավոր է այնպիսի հարաբերությունների մթնոլորտ, որը չթուլացնի հայ-ռուսական հարաբերությունների խորությունը, բայց տեղ թողնի այլ ուղղությունների համար: Հայաստանի հասարակությունը պետք է տեղեկացված լինի այս ճանապարհով չգնալու դեպքում առկա դժվարությունների ու բարդացումների մասին: Եվ այդ դեպքում, ակնհայտորեն, մեր քաղաքական վերնախավի խնդիրն է դառնում չանել կտրուկ շարժումներ, չվնասել մեր փխրուն անվտանգության համակարգին:
Դանդաղ քայլերը կարող են լինել նաեւ շատ արագ խոսելու կամ տաք-տաք քննարկելու արդյունքում: Չվախենանք առողջ քննարկումներից: Վերջապես, մերօրյա հասարակությունն է որոշելու, թե ինչպիսի Հայաստանում ենք ապրելու: Հետեւաբար, քաղաքական վերնախավը կարող է վերականգնել ժողովրդի մեծ մասի վստահությունը միայն այն ժամանակ, երբ անկեղծ եւ ուղիղ կասի նրան, թե ինչպես, ինչու եւ ուր է շարժվում Հայաստանը:

Армения ищет соответствующие новым реалиям гарантии безопасности
Последние недели были наполнены адекватными очевидным образом создавшемуся вакуумному состоянию безопасности Южного Кавказа активными обсуждениями, которые заставляют бросить на них систематизированный и уравновешенный взгляд. Ниже представляем вниманию читателей наш аналитический материал и рекомендации о необходимости политических шагов, соответствующих этим новым реалиям.
Кто заполнит очевидный дефицит безопасности?
В Армении обсуждают возможность выхода из Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Политические деятели властного крыла утверждают, что ОДКБ не выполняет свои обязательства по помощи Армении после 44-дневной войны. Есть лежащие на поверхности суждения о том, что не только Россия, но и Беларусь, и Казахстан имеют с Азербайджаном куда более крепкие и глубокие связи, чем с Арменией. И по этой причине не желают уклоняться от своего статуса быть в лучшем случае нейтральным посредником. Есть сведения о том, что в политических и общественных кругах с участием экспертов идут активные обсуждения о возможности внеблокового будущего статуса Армении. Этот поиск вызывает напряжение, с одной стороны, между Россией и другими членами ОДКБ, а с другой стороны, Арменией.
В поиске содействия силовых центров для укрепления гарантий своей безопасности, Армения покупает вооружение во Франции и Индии. Европейские (французские и немецкие) наблюдатели осуществляют инспекцию в приграничных районах Армении. Пресс-секретарь российского МИДа заявила о том, что европейские наблюдатели шпионят за Россией, Ираном и Азербайджаном. Не преследуя цели обсудить в данной статье подробности поиска гарантий безопасности, имеющего актуальное звучание, приведем лишь несколько коротких суждений об этом. Несколько дней назад самый известный и самый влиятельный аналитический центр США – корпорация “РЭНД” опубликовала исследование, где говорится, что США не может быть гарантом безопасности Армении, так как не имеет на Южном Кавказе стратегические интересы. В нашем регионе США заинтересованы только задачей бесперебойного вывоза азербайджанской нефти на Запад. Эксперты «РЭНД»-а честно говорят о том, что попытки приобретения оружия у Франции и Индии и предоставление французской военно-технической помощи совершенно недостаточны для гарантий безопасности Армении. В этих условиях американские влиятельные специалисты советуют Армении не спешить менять настоящие гарантии своей безопасности. Это значит, что американцы хотят быть честными и искренними в вопросе Армении, что не может не вызвать положительный отклик.
Наш сосед Иран имеет четкую позицию защиты безопасности юга Армении и территориальной целостности нашей страны. Однако в Иране недовольны тем, что Армения ищет поддержки у стран-членов НАТО для решения проблем своей безопаности. Надо иметь в виду, что Иран (пока только ситуативно) углубляет партнерские отношения с Россией во всех сферах. В этих условиях российско-иранские интересы начали гармонизироваться в вопросе региона.
И наконец о российско-турецких отношениях. Турция, несомненно, набирает силу и имеет полную поддержку НАТО и США в вопросе получения большей и более решающей роли в обеспечении безопасности Южного Кавказа. Россия, которая, понятным образом, скована Украинским кризисом, не хочет углублять разногласия с Турцией, или мешать ей интегрироваться с Азербайджаном. Российские эксперты-востоковеды начали говорить о том, что Россия, в определенном смысле, также страна тюркского мира, так как здесь проживают более 20 миллионов представителей народов тюркской языковой семьи. Примечательно, что обсуждается, например, возможность участия России в ТЮРКСОЕ. Таким образом, заинтересованные в регионе три крупных региональных игрока – Россия, Турция и Иран, имеют гармоничные интересы.
В Армении темой активных обсуждений стало выступление спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе Тойво Клаара в Анталии, где он говорил, что именно Турция является гарантией безопасности Южного Кавказа и предлагал с его помощью выпроводить Россию из региона, в том числе из Армении. Для армянских стратегов должно быть очевидно, что в вопросе вывода России из Армении Запад поддерживает Тутцию и Турция это пытается делать молчаливо и при помощи давления, без подробных объяснений и с помощью Азербайджана. Однако нашим стратегам должно быть ясно также и то, что Россия не будет делать громких признаний об этом, потому что любой ценой хочет сохранить хорошие отношения с Турцией и Азербайджаном. В России знают также, что Турция и Азербайджан заняты делом углубления отношений с тюркскими странами Центральной Азии, однако при этом она не ищет конфронтации, а наоборот, желает предложить многостороннее сотрудничество и объединение ресурсов во имя гармоничного взаимодействия.
Перспектива армяно-российских отношений при существующих реалиях
Министр иностранных дел России в одном из своих публичных выступлений потребовал, чтобы Армения определилась с ОДКБ она, или – нет. Он говорил, что в ОДКБ нет статуса замораживания отношений (как заявлял об этом лидер Армении). Российский министр потребовал ясности в вопросе о том, каким образом Армения видит себя членом ЕАЭС, но не членом ОДКБ? В последние месяцы в Армении много говорится о том, что наша страна, однозначно, имеет выгоду и пользу от членства в ЕАЭС. Более того, впечатляющие показатели экономического роста последних трех лет в большой степени являются результатом именно армяно-российского торгово-экономического сотрудничества. В данной обстановке членство в ЕАЭС начинает преобретать очень большое, если не сказать – решающее значение для развития всего комплекса армяно-российских отношений.
Не секрет также, что армяно-российские политические связи имеют тенденцию ухудшения. Углубляется недоверие между армянской правящей политической элитой и российской государственной машиной. Это ухудшение пока не касается сферы экономического сотрудничества, так как польза от него является обоюдной. Российские эксперты делают рассуждения о том, что Армения, в создавшейся ситуации, стояла перед выбором: идти по пути Грузии (где думают о возможности слабых, но реально существующих возможностях каким-то образом улучшить отношения) и стран Балтии (где решили пойти по пути свертывания всех связей с Россией и вражды). Согласно тем же суждениям, Армения пока предпочла идти по второму – балтийскому варианту. Это не может не беспокоить также по той причине, что живущие в России 2,5 млн. армян, таким образом, лишаются своего ествественного статуса – моста между двумя странами с миссией улучшения этих отношений.
Со вчерашнего дня в Ереване находится важная делегация китайских политологов, представляющая Академию общественных наук Китая. Эта делегация по-китайски корректно, академично и с серьезностью проводит обсуждения с армянскими университетскими учеными и экспертами. В этой статье мы пишем об этом потому, что ищущие на бытовом уровне гарантии безопасности наши сограждане начали обращать свои взоры также в сторону Китая и Индии. Для их сведения сообщаем, что отношения Китая и России расцениваются как стратегически партнерские. Российско-китайский товарооборот превышает 350 млрд долларов и продолжает расти. На этом фоне просто не серьезно ожидать, что Китай установит отношения с Арменией за счет России или вместо нее. Мы искренне надеемся, что ищущие гарантии безопасности наши образованные (или не очень) политологи не перейдут дальше умозаключений и не сделают свои сомнительные и спорные выводы фундаментом прикладной политики.
Отвечая на насущный вопрос «что делать», хочется вновь повторить выводы, сделанные российскими коллегами на одной из последних международных конференций. Они говорят, что надо закрыть армянских и российских политиков и дипломатов в одном помещении до тех пор, пока они не восстановят доброжелательное и доверительное положение в двусторонних отношениях. Мы же со своей стороны, решительно выступаем за то, чтобы, очевидным образом, перезагрузить стратегический диалог России и Армении. В данном анализе и содержащихся подобных работах экспертные заключения, необходимо сделать первичной основой для вывода из нулевого состояния диалога между нашими странами. Нужно сделать обоюдно приемлемым наличие новых политических реалий в Южном Кавказе и подумать о новом строительстве комплекса новых армяно-российских отношений. Нам необходима такая атмосфера отношений, которая не ослабит глубину и прочность армяно-российских отношений, и вместе с тем оставит место для развития и углубления других насущно необходимый направлений. Общество Армении должно ныть информировано о сложностях и трудностях, если мы не пойдем по этому пути. И в этом случае, несомненно, задачей нашей политической элиты становится не делать резких движений, не вредить хрупкой системе пока существующей системы безопасности. Медленные шаги можно делать также после быстрых разговоров или горячих дискуссий. Не надо бояться здоровых обсуждений. В конце концов, именно современное общество будет решать, в какой Армении нам жить. И поэтому политическая элита может восстановить доверие большинства народа тогда, когда честно и прямо скажет ему, куда, зачем и как будет двигаться Армения.
Политический аналитик, директор Центра российских исследований ЕГУ, координатор Евразийского экспертного клуба, эксперт НИИРК