Հայաստանը պատրաստ է ու ցանկանում է խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ. Նիկոլ Փաշինյան
Ընդգծում եմ Հայաստանի հավատարմությունը 2021-ի դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում, 2022-ի հոկտեմբերի 6-ին Պրհայում եւ 2023-ի մայիսին Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, ինչպես նաեւ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի ՌԴ նախագահի, Ադրբեջանի նախագահյի եւ Հայաստանի վարչապետի կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարությանը: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 7-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«ԼՂ հյության իրավունքների եւ անվտանգության հասցեագրման համար Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում եւ Լաչինի միջանցքի ապաարգելափակումը համաձայն  Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023-ի փետրվարի 22-ի եւ հուլիսի 65-ի որոշումների էական է:
«Այս ամենի հենքի վրա Հայաստանը պատրաստ է ու ցանկանում է խաղաղության ու հարաբերությունների կարգավորման  պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ»,- ասաց նա։

Пашинян: Армения готова и желает заключить с Азербайджаном договор о мире и нормализации отношений
Я подчеркиваю приверженность Армении договоренностям, достигнутым в Брюсселе 14 декабря 2021 года, Праге 6 октября 2022 года и Брюсселе в мае 2023 года, а также трехстороннему заявлению, подписанному 9 ноября 2020 года президентом России, президентом Азербайджана и премьер-министром Армении. Об этом на заседании правительства 7 сентября заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Диалог Баку-Степанакерт в рамках международного механизма и разблокирование Лачинского коридора для адресации прав и безопасности армянства Нагорного Карабаха являются существенными в соответствии с решениями Международного суда от 22 февраля и 6 июля. «На основе всего этого Армения готова и желает заключить с Азербайджаном договор о мире и нормализации отношений», - сказал он. Пашинян подчеркнул, что армянская сторона выражает свою приверженность мирной повестке.