Հայաստանը 2020թ. նոյեմբերից ի վեր Ադրբեջանին է փոխանցել 44-օրյա պատերազմում զոհված 51 ադրբեջանցիների մարմիններ․ հայտարարություն
Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովը հանդես է եկել հայտարարությամբ:
«Ի պատասխան Ադրբեջանի Հանրապետության տարբեր պետական մարմինների կողմից պարբերաբար շրջանառության մեջ դրվող թեզի, թե Հայաստանի Հանրապետությունը հրաժարվում է տեղեկություններ տրամադրել Ադրբեջանի անհետ կորած քաղաքացիների մասին, հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը 2020թ. նոյեմբերից ի վեր Ադրբեջանի Հանրապետությանն է փոխանցել 44-օրյա պատերազմում զոհված 51 ադրբեջանցիների մարմինների, ինչպես նաև 90-ականներին զոհված շուրջ 50 անձանց մարմինների գտնվելու հնարավոր վայրերի մասին տեղագրական նյութեր, որոնք ստացվել են ԼՂ ներկայացուցիչներից:
Բացի այս, Ադրբեջանի Հանրապետությանն են փոխանցվել 90-ականների զոհված 140 ադրբեջանցիների ոսկրեր, որոնք ստացվել են ԼՂ ներկայացուցիչներից:
Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ 993 Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ և ԼՂ հայեր համարվում են անհետ կորած 90-ականների սկզբից, 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում և դրանից հետո Հայաստանի Հանրապետությունը լրջորեն հետաքրքրված է նրանց ճակատագրերի պարզաբանմամբ:
Հայաստանի Հանրապետությունը բազմիցս, այդ թվում բարձր և բարձրագույն մակարդակով հայտարարել է, որ պատրաստ է անհետ կորած համարվող անձանց ճակատագիրը պարզելու ուղղությամբ համագործակցել Ադրբեջանի Հանրապետության հետ:
Գերիների, պատանդների և անհետ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող ՀՀ միջգերատեսչական հանձնաժողովն ի կատարումն 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի համատեղ հայտարարության մեջ արձանագրված պայմանավորվածության՝ վստահության կառուցման ավելի շատ միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ, Ադրբեջանի համապատասխան

СНБ: РА готова сотрудничать с Азербайджаном по вопросу выяснения судьбы пропавших без вести лиц
Служба национальной безопасности Армении обнародовала заявление межведомственной комиссии по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших лиц (местонахождение неизвестно).
«В ответ на регулярно вводимый в оборот различными государственными органами Азербайджанской Республики тезис об отказе Республики Армения предоставить информацию о пропавших без вести гражданах Азербайджана, считаем необходимым подчеркнуть, что Республика Армения с ноября 2020 года передала  Азербайджанской Республике топографические материалы о возможных местах нахождения тел 51 азербайджанца, погибшего в 44-дневной войне, а также тел около 50 человек, погибших в 90-е годы, полученные от представителей Нагорного Карабаха.
Кроме того, в Азербайджанскую Республику были переданы кости 140 азербайджанцев, погибших в 90-е годы, полученные от представителей Нагорного Карабаха.
Считаем необходимым напомнить, что с начала 90-х годов, в 44-дневной войне 2020 года и после нее  993 гражданина Республики Армения и армян Нагорного Карабаха считаются пропавшими без вести, Республика Армения серьезно заинтересована в выяснении их судеб.
Республика Армения неоднократно заявляла, в том числе на самом высоком уровне, что готова сотрудничать с Азербайджанской Республикой с целью выяснения судьбы пропавших без вести лиц.
Межведомственная комиссия РА по вопросам пленных, заложников и пропавших без вести лиц (местонахождение неизвестно) во исполнение договоренности, зафиксированной в совместном заявлении аппарата премьер-министра РА и администрации президента Азербайджана от 7 декабря 2023 года,  о реализации дополнительных мер доверия, предлагает соответствующей структуре Азербайджана активизировать сотрудничество»,- заявили в СНБ Армении.