Հայաստանը ոչ մի հարց չունի Ռուսաստանի կողմից իր դաշնակցային պարտավորությունների կատարման որակի վերաբերյալ. Պուտին
Ռուսաստանը պատրաստ է կատարել իր պայմանագրային պարտավորությունները Հայաստանի հանդեպ, բայց մարտերը չեն ընթանում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, այդուհանդերձ, կրկնում եմ Ռուսաստանը միշտ կատարել, կատարում և կատարելու է իր պայմանագրային պարտավորությունները: Այս մասին այսօր "Ռոսիա-24" - ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
"Ես մշտական կենդանի, աշխատանքային շփման մեջ եմ Հայաստանի վարչապետի հետ, եւ ոչ մի հարց Հայաստանի մոտ Ռուսաստանի կողմից իր դաշնակցային պարտավորությունների կատարման որակի վերաբերյալ չի առաջանում",- ընդգծել է Ռուսաստանի նախագահը:
Նա հայտարարել է, որ ներկայումս Ղարաբաղում տեղի ունեցողը ողբերգություն է։
"Մենք շատ ենք անհանգստանում, և Հայաստում, և Ադրբեջանում, և Լեռնային Ղարաբաղում ապրում են մեզ համար ոչ օտար մարդիկ։ Բավական է ասել, որ Ռուսաստանում երկուական միլիոն հայ և ադրբեջանցի է ապրում։ Շատ ռուսներ ունեն ընկերական և նույնիսկ բարեկամական հարաբերություններ այդ երկրների քաղաքացիների հետ: Մարդիկ զոհվում են, մեծ կորուստներ կան երկու կողմից էլ, և մենք հույս ունենք, որ ամենամոտ ժամանակներում այդ հակամարտությունը կդադարեցվի։ Բայց եթե հակամարտությունը վերջնականապես չլուծվի, իսկ, դատելով ամեն ինչից, դա դեռ հեռու է, ապա մենք կոչ ենք անում հնարավորինս արագ դադարեցնել կրակը", - հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահը։

Никаких вопросов у Армении относительно качества исполнения Россией своих союзнических обязательств не возникает: Путин
Россия готова исполнять свои договорные обязательства перед Арменией, но бои ведутся не на территории Армении, но повторюсь Россия всегда исполняла, исполняет и готова исполнить свои договорные обязательства. Об этом сегодня в интервью «Россия-24» заявил президент РФ Владимир Путин.
«Я нахожусь в постоянном живом, рабочем контакте с премьер-министром Армении, и никаких вопросов у Армении относительно качества исполнения Россией своих союзнических обязательств не возникает»,- подчеркнул российский лидер. Он заявил, что происходящее в настоящее время в Карабахе – трагедия.
«Мы очень переживаем, и Армения, и Азербайджан и Нагорный Карабаха это все территории, на которых проживают не чужые нам люди. Достаточно сказать, что в России проживают по два миллиона армян и азербайджанцев. Очень многие Россияне поддерживают дружеские и даже родственные отношения с гражданами этих стран. Люди гибнут, большие потери с обеих сторон, и мы надеемся, что в самое ближащее время этот конфликт будет прекращен. Но если конфликт не будет окончательно исчерпан, а, судя по всему да этого еще далеко, то мы призываем прекратить огонь как можно быстрее»,- заявил российский лидер.