Ադրբեջանը խոչընդոտում է Արցախում ՄԱԿ-ի առաքելության իրականացմանը. ԱԳՆ
Մարտի 31-ին ՀՀ ԱԳՆ-ում տեղի ունեցավ միջոցառում՝ նվիրված արցախահայության առջև ծառացած հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական խնդիրների հասցեագրման ուղղությամբ միջազգային գործընկերների ներգրավման նպատակով մարդասիրական կոչի ազդարարմանը։
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ: Բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը և ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը:
Անդրադառնալով օրվա խորհրդին՝ նախարար Այվազյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրադրության, արցախահայության սոցիալ-տնտեսական կարիքների և դրանց հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի վրա: ԱԳ նախարարը, երախտագիտություն հայտնելով Արցախում առաջնահերթ հումանիտար ծրագրերի իրականացման գործում մասնակցություն ունեցած Հայաստանի գործընկեր պետություններին ու միջազգային կազմակերպություններին, ընդգծեց, որ կարիքները դեռ զգալի են, հատկապես՝ կացարանների, ապրուստի համար անհրաժեշտ գումարների գեներացման, ինչպես նաև մտա-հոգեբանական օգնության առումով:
«Հայաստանը մշտապես Արցախի իր եղբայրների և քույրերի կողքին է՝ հումանիտար այս աղետի հասցեագրման հարցում, սակայն բավական բարդ է դա անել առանց միջազգային հանրության աջակցության», - նշեց ԱԳ նախարարը:
Միջազգային գործընկերների կողմից Արցախում մարդասիրական օգնության տրամադրման և հումանիտար ծրագրերի իրականացման համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծեց.
«Ինչպես շատերդ գիտեք, հումանիտար հասանելիության հարցը, ցավոք, շարունակաբար քաղաքականացվում է Ադրբեջանի կողմից, ինչի հետևանքով առայսօր՝ հրադադարից 5 ամիս անց, ՄԱԿ-ի մեր գործընկերներին չի հաջողվում իրականացնել իրենց առաքելությունն Արցախում: Ցավոք սրտի, հակամարտությունները եզակի երևույթ չեն աշխարհում, սակայն եզակի երևույթ է, երբ միջազգային հանրությունը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ը, հնարավորություն չունի տեղում աջակցություն ցուցաբերելու հակամարտությունից տուժած մարդկանց։ Այսպիսին է այժմ իրավիճակն Արցախում։ Չնայած մեր բոլոր ջանքերին ու առաջարկներին, միջազգային օգնությունը դեռ ամբողջ ծավալով հասանելի չէ արցախահայությանը: Այս համատեքստում ուզում եմ շատ հստակ հայտարարել, որ մեզ համար այս իրավիճակն այլևս ընդունելի չէ. հումանիտար այս հարցի որևէ քաղաքական շահարկում պետք է հստակ արձագանքի արժանանա մեր միջազգային գործընկերների կողմից: Արցախ վերադարձած մեր հայրենակիցները չպետք է զրկված լինեն միջազգային հումանիտար օգնությունից, համընդհանուր մարդու իրավունքներից: Բնակության տարածքի կարգավիճակով պայմանավորված որևէ իրավունքի օտարում միջազգային իրավունքի, այդ թվում՝ հումանիտար իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների խախտում է: Կոչ ենք անում մեր գործընկերներին անհապաղ քայլեր ձեռնարկել ու համապատասխան ճկունություն դրսևորել՝ հումանիտար ծրագրերն առավել հասանելի դարձնելու բոլոր տուժածների համար, առանց որևէ խտրականության կամ այդ մարդկանց արժանապատվությունն անտեսելու»,- նշեց ԱԳ նախարարը։

Азербайджан препятствует выполнению ООН своей миссии в Арцахе: Ереван
31 марта в МИД РА состоялось мероприятие, посвященное объявлению гуманитарного призыва с целью привлечения международных партнеров к гуманитарным и социально-экономическим проблемам, стоящим перед армянами Арцаха. На мероприятии присутствовали представители аккредитованных в РА дипломатических миссий и международных структур.
Со вступительными речами выступили министр иностранных дел РА Ара Айвазян и министр труда и социальных вопросов РА Месроп Аракелян. Коснувшись символики дня, министр Айвазян обратил внимание присутствующих на гуманитарную ситуацию в Арцахе вследствие азербайджано-турецкой агрессии, социально-экономические нужды армян Арцаха и предпринимаемые шаги по их решению. Министр иностранных дел, выразив признательность странам-партнерам и международным организациям, участвовавшим в реализации первоочередных гуманитарных программ в Арцахе, подчеркнул, что нужды еще существенны, особенно остро стоит вопрос жилищного, социального обеспечения, население также нуждается в психосоциальной помощи.
"Армения всегда рядом со своими братьями и сестрами в вопросах решения гуманитарных проблем, однако сделать это довольно сложно без содействия международного сообщества", - отметил глава МИД Армении.
В контексте предоставления гуманитарной помощи и реализации гуманитарных программ в Арцахе международными партнерами министр ИД РА подчеркнул:
«Как вы знаете, вопрос гуманитарного доступа, к сожалению, постоянно политизируется Азербайджаном, вследствие чего до сих пор, спустя 5 месяцев после прекращения огня, нашим коллегам из ООН не удается выполнить свою миссию в Арцахе. К сожалению, конфликты не являются редкостью, однако это уникальное явление, когда международное сообщество, в том числе ООН, не имеет возможности оказывать на месте поддержку пострадавшим от конфликта людям. Такова сейчас ситуация в Арцахе. Несмотря на все наши усилия и предложения, международная помощь пока в полном объеме недоступна арцахским армянам. В этом контексте хочу очень четко заявить, что для нас эта ситуация более неприемлема. Любая политическая спекуляция гуманитарными вопросами должна удостоиться четкой реакции со стороны наших международных партнеров.
Вернувшиеся в Арцах наши соотечественники не должны быть лишены международной гуманитарной помощи, их права должны защищаться. Отчуждение какого-либо права, обусловленного статусом территории проживания, является нарушением норм и принципов международного права, в том числе гуманитарного права. Призываем наших коллег предпринять незамедлительные шаги и проявить соответствующую гибкость, чтобы сделать гуманитарные программы более доступными для всех пострадавших, без какой-либо дискриминации или игнорирования достоинства этих людей", - отметил министр иностранных дел.