Հայաստանը միջոցներ կձեռնարկի ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ. Վարչապետ
Նախքան նիստի օրակարգի քննարկումը, երկրի վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից՝ Լաչինի միջանցքի շարունակվող ապօրինի շրջափակմանը և ԼՂ ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտման, ցեղասպանության նախապատրաստություններին: Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է կանխարգելիչ լրացուցիչ միջազգային մեխանիզմների գործարկման անհրաժեշտության մասին, ինչպես նաև ներկայացրել խաղաղության գործընթացի շրջանակում տարվող աշխատանքները:
Ստորև ներկայացվում է ՀՀ վարչապետի ելույթի սղագրությունն ամբողջությամբ.
Ի հեճուկս Արդարադատության միջազգային դատարանի սույն թվականի փետրվարի 22-ին հրապարակված որոշման՝ Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի կերպով փակ պահել Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքի միակ անցանելի ասֆալտապատ ճանապարհը: Սրա արդյունքում հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում է մնալ լարված:
Միևնույն ժամանակ տեսնում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում իրադրությունը ռազմական առումով սրելուն ուղղված կոնկրետ գործողություններ Ադրբեջանի կողմից: Սրա վերջին աղաղակող դրսևորումը Լեռնային Ղարաբաղի ոստիկանության 3 աշխատակիցների սպանությունն էր ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի կողմից սույն թվականի մարտի 5-ին: Ոստիկանները, հիշեցնեմ, ծառայողական նպատակներով մարդատար ավտոմեքենայով ուղևորվում էին Լեռնային Ղարաբաղի Հին Շեն, Մեծ Շեն գյուղեր:
Հերթական այս միջադեպը տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում: Կարևոր է արձանագրել, որ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը մարտի 6-ին տարածած հաղորդագրության մեջ հստակ արձանագրել է, որ միջադեպի նախաձեռնողն ադրբեջանական կողմն է: Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ ասվում է նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ վարույթ է իրականացվում՝ դեպքի մանրամասները պարզելու համար: Այս առումով, կարծում եմ, հատուկ գնահատականի պետք է արժանանա այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղի ոստիկանների սպանությունները տեղի են ունեցել Լաչինի միջանցքում:
Ինչպես հիշում եք, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը Ադրբեջանի կողմից 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից վեր փակված ճանապարհը չէ միայն, այլև 5 կիլոմետր լայնությամբ տարածք, անվտանգության գոտի: Հետևաբար, մարտի 5-ին Ադրբեջանի կողմից իրականացրած սպանությունները 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության եռակի խախտում են պարունակում. խախտվել է ոչ միայն հրադադարը, ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի շփման գիծը, այլև Լաչինի միջանցքի 5 կիլոմետրանոց գոտին։
Ադրբեջանի պետական և մերձպետական քարոզչությունը տևական ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ լայնածավալ հարձակման լրատվական ֆոն է ստեղծում, և լարվածության միտումները տեսանելի են նաև գետնի վրա: Մեր գնահատականը շարունակում է մնալ նույնը՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտումների, ցեղասպանության նախապատրաստություններ է տեսնում։ Այս արձանագրումը մեծ հաշվով առկա է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման մեջ, որտեղ հստակ արձանագրվել է, որ Լաչինի միջանցքի փակումը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար կարող է բերել անդառնալի հումանիտար հետևանքներ: Այս իմաստով կարևոր և անհետաձգելի եմ համարում, որ Հայաստանը միջոցներ ձեռնարկի ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ։ Խոսքը, մասնավորապես, ՄԱԿ շրջանակում նախատեսված մեխանիզմների մասին է։ Այս մասին Արտաքին գործերի նախարարությանը տվել եմ համապատասխան հանձնարարականներ։
Ուզում եմ հիշեցնել, որ շարունակվում են աշխատանքները Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու ուղղությամբ: Կարծում եմ՝ փաստահավաք առաքելությունը կարևոր է նաև հասցեագրելու Ադրբեջանի անհիմն պնդումները, թե Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում բանակ ունի, և որ Հայաստանից դեպի Լեռնային Ղարաբաղ ռազմական փոխադրումներ են իրականացվում: Այս պնդումներն անհիմն են, և Ադրբեջանը փորձում է դրանք տարածաշրջանային ռազմական էսկալացիայի նոր պատրվակ դարձնել: Հետևաբար, միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք նաև այս առումով է դառնում անհրաժեշտություն:
Ինչպես նշեցի նախորդ օրը տեղի ունեցած իմ ասուլիսում, այս թեմայով խոսակցություն տեղի է ունեցել նաև հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում՝ Ֆրանսիայի նախագահի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի և իմ հանդիպման ժամանակ: Ադրբեջանի նախագահը պնդում էր, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում բանակ ունի, ես պնդում էի, որ չունի, նա պնդում էր, որ ունի: Ես առաջարկեցի հարցը պարզաբանելու համար միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղել Լեռնային Ղարաբաղ, Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվեց:
Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես գիտեք, կա Պաշտպանության բանակ, և այնքան ժամանակ, քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի վրա կախված է էթնիկ զտումների և ցեղասպանության վտանգը, այդ բանակի գոյությունը, այո՛, արդարացված է: Բայց Պաշտպանության բանակը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ցեղասպանության կանխարգելման միակ մեխանիզմը չէ։ Այդպիսի մեխանիզմ է նաև Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը:
Ուզում եմ հիշեցնել, որ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհուրդը 2020 թվականի նոյեմբերի 18-ին ընդունել է որոշում՝ Լեռնային Ղարաբաղ Ռուսաստանի Դաշնության Զինված ուժերի խաղաղապահ զորախումբ գործուղելու մասին: Այդ կապակցությամբ Դաշնային խորհրդին ուղղված դիմում-նամակում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Լեռնային Ղարաբաղ խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու մի քանի նպատակ է հիշատակել, մեջբերում եմ՝ «Հայկական և ադրբեջանական կողմերից հրադադարի պահպանման և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման պայմանավորվածության պահպանման, Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության զանգվածային զոհերից և քաղաքացիական օբյեկտների էական վնասից խուսափելու համար իմ կողմից որոշում է կայացվել անհապաղ Լեռնային Ղարաբաղ բանակային զորախումբ ուղարկելու մասին», - ասված է Վլադիմիր Պուտինի՝ Դաշնային խորհրդին ուղղված նամակի, գրության մեջ:
Դաշնային խորհուրդը նույն ձևակերպումները, նույն բառապաշարը ներառել է նոյեմբերի 18-ին ընդունված որոշման մեջ: Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը պաշտոնապես արձանագրել է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության զանգվածային սպանության հավանականությունը և ստանձնել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների անվտանգության երաշխավորի դերակատարումը:
Նախկինում մի քանի անգամ այս մասին խոսել եմ, բայց հիմա ուզում եմ կրկնել. մենք հույս ունենք, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը վերը նշված գործառույթը կկատարի լիարժեք, բայց եթե մեր բարեկամ և դաշնակից Ռուսաստանի Դաշնությունը որևէ օբյեկտիվ պատճառով չի կարող այդ դերակատարումն իրականացնել, հենց ինքը, կարծում եմ, պետք է դիմի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ՝ ահազանգելով Լեռնային Ղարաբաղում քաղաքացիական բնակչության զանգվածային սպանությունների և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ոչնչացման վտանգի և սա թույլ չտալու համար՝ Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում լրացուցիչ միջազգային մեխանիզմներ գործարկելու անհրաժեշտության մասին:
Ընդ որում, ես որևէ կանխավարկած չունեմ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի գործունեության վերաբերյալ: Պարզապես վերջին ավելի քան երկու տարում տեղի ունեցած իրադարձությունների շարքը, ինչպես, օրինակ, Խծաբերդի, Հին Թաղերի օկուպացիան, Փառուխի դեպքերը, Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, ոստիկանության աշխատողների և քաղաքացիական անձանց սպանությունները, հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար խախտումները, քաղաքացիական բնակչությանն ահաբեկելուն ուղղված գործողություններն անհանգստացնում են: Միևնույն ժամանակ, չեմ կարող չնշել Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի առանձնահատուկ դերը, վաստակը՝ այն բանում, որ Լեռնային Ղարաբաղում դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակման պատճառով ծայր առած հումանիտար ճգնաժամը հումանիտար աղետի չի վերածվել, և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այդ նպատակին ուղղված ջանքերի համար:
Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ծավալվող իրադարձություններում անհանգստացնում է նաև այն, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է՝ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը վիժեցնելու համար: Ի հեճուկս միջազգային մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ ընդամենը երկու հանդիպումից հետո Ադրբեջանը հայտարարում է, թե Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետ քննարկելու է վերաինտեգրման թեման: Մինչդեռ միջազգային պայմանավորվածությունն այն մասին է, որ քննարկումը պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության մասին:
Այս ֆոնին առավել կարևոր է դառնում Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության միջազգային մեխանիզմի գործարկումը, որովհետև հիմա արդեն ակնհայտ է, որ առանց նման մեխանիզմի օրակարգը կձախողվի, մոռացության կմատնվի Բաքվի կողմից: Մեզ համար մտահոգիչ է նաև այն փաստը, որ մինչև հիմա չի գործարկվել մեկ այլ՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետով սահմանված միջազգային մեխանիզմը: Հիշեցնեմ՝ եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետում ասվում է, մեջբերում եմ՝ «Ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո: Սա նշանակում է որ Լեռնային Ղարաբաղի Հադրութի շրջանի, Շուշիի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների, Շահումյանի շրջանի, Գետաշենի, Լաչինի և Լեռնային Ղարաբաղի հարակից այլ շրջանների հայերի վերադարձի միջազգային մեխանիզմներ պետք է գործարկվեն, և ես Արտաքին գործերի նախարարությանը հանձնարարել եմ՝ այս թեմայով պաշտոնական բանակցություններ սկսել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի հետ:
Ի դեպ, այս կապակցությամբ պետական մարմինների են դիմում նաև Բաքվի, Շիրվանի, Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Խանլարի, Շամխորի, Նախիջևանի և Ադրբեջանի այլ շրջանների էթնիկ զտման ենթարկված հայության ներկայացուցիչներ՝ բողոքելով, թե ինչու մենք նրանց իրավունքների, միջազգային խաղաղապահ ուժերի ուղեկցությամբ իրենց տները վերադառնալու հարցը չենք բարձրացնում: Խնդիրն այն է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը վերաբերում է միայն Լեռնային Ղարաբաղի և նրան անմիջապես հարակից շրջանների փախստականներին և ներքին տեղահանվածներին: Բայց սա, իհարկե, խոչընդոտ չէ, որ Բաքվի, Շիրվանի, Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Խանլարի, Շամխորի, Նախիջևանի և Ադրբեջանի այլ շրջանների՝ էթնիկ զտման ենթարկված հայության ներկայացուցիչներն ինքնակազմակերպվեն և իրենց գույքային, վերադարձի և այլ իրավունքները պաշտպանեն միջազգային ատյաններում:
Ուզում եմ տեղյակ պահել նաև, որ ստացել ենք Ադրբեջանի նոր առաջարկները խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ: Այսպիսով, թևակոխել ենք պայմանագրի նախագծի քննարկման չորրորդ շրջափուլ: Մենք կքննարկենք և առաջիկայում կներկայացնենք մեր դիտարկումները: Մենք հավատարիմ ենք ու չենք շեղվելու խաղաղության օրակարգից: Միևնույն ժամանակ, պիտի միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրեմ նաև այն փաստի վրա, որ ի հեճուկս 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի՝ մինչև հիմա Ադրբեջանը չի վերադարձրել հայ գերիներին, պատանդներին, այլ պահվող անձանց, ինչպես նաև շարունակում է օկուպացիայի տակ պահել 1994, 2021, 2022 թվականների ագրեսիայի հետևանքով բռնազավթած՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքները:

Армения примет меры для запуска международных механизмов по предотвращению геноцидов: премьер-министр
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр выступил с речью, в которой коснулся продолжающейся незаконной блокады Лачинского коридора со стороны Азербайджана и подготовки к этнической чистке и геноциду в отношении народа Нагорного Карабаха. Никол Пашинян подчеркнул необходимость запуска дополнительных превентивных международных механизмов, а также представил проводимые в рамках мирного процесса работы.
Ниже представляем стенограмму выступления премьер-министра Республики Армения:
Вопреки решению Международного суда ООН от 22 февраля текущего года Азербайджан продолжает незаконно блокировать соединяющую Нагорный Карабах с Арменией единственную асфальтированную проезжую дорогу - Лачинский коридор. В результате этого гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе продолжает оставаться напряженной.
В то же время мы видим конкретные действия Азербайджана, направленные на военное обострение ситуации на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом. Последним вопиющим проявлением этого явления стало совершенное 5 марта текущего года азербайджанской диверсионной группой убийство 3-х сотрудников полиции Нагорного Карабаха. Напомню, что сотрудники полиции в служебных целях на легковой машине ехали в села Хин Шен и Мец Шен Нагорного Карабаха.
Этот очередной инцидент произошел в Нагорном Карабахе в зоне ответственности миротворческого контингента Российской Федерации. Важно констатировать, что министерство обороны РФ в своем бюллетени от 6 марта четко зафиксировало, что инициатором инцидента является азербайджанская сторона. В сообщении министерства обороны РФ также говорится, что проводится разбирательство с участием представителей Нагорного Карабаха и Азербайджана для выяснения деталей инцидента. В этой связи считаю, что особую оценку следует дать тому факту, что убийство сотрудников полиции Нагорного Карабаха произошло в Лачинском коридоре.
Как вы помните, согласно пункту 6 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, Лачинский коридор – это не только дорога, перекрытая Азербайджаном с 12 декабря 2022 года, но и участок шириной 5 километров, зона безопасности. Следовательно, совершенные Азербайджаном 5 марта убийства представляют собой тройное нарушение Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года: нарушен не только режим прекращения огня, не только линия соприкосновения Нагорного Карабаха, но и 5-километровая зона Лачинского коридора.
Азербайджанская государственная и окологосударственная пропаганда долгое время создает медийный фон для широкомасштабного нападения на Нагорный Карабах, и “на земле” уже видны тенденции по наращиванию эскалации. Наша оценка остается прежней: военно-политическое руководство Азербайджана готовится к этнической чистке и геноциду в отношении народа Нагорного Карабаха. Этот факт во многом зафиксирован в решении Международного суда ООН от 22 февраля, где четко указано, что блокирование Лачинского коридора может повлечь за собой необратимые гуманитарные последствия для народа Нагорного Карабаха. В этом контексте считаю важным и неотложным принятие Арменией мер по запуску международных механизмов предотвращения геноцидов. Речь, в частности, идет о механизмах, предусмотренных в рамках ООН. По этому поводу я дал соответствующие поручения министерству иностранных дел.
Хочу напомнить, что продолжается работа по направлению международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах. Думаю, что миссия по установлению фактов также важна для ответа на безосновательные утверждения Азербайджана о том, что Республика Армения имеет армию в Нагорном Карабахе и что осуществляются военные перевозки из Армении в Нагорный Карабах. Эти обвинения беспочвенны, и Азербайджан пытается использовать их в качестве предлога для новой региональной военной эскалации. Следовательно, направление международной миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор также становится необходимостью и в этом контексте.
Как я отметил в ходе своей вчерашней пресс-конференции, разговор на эту тему состоялся также 6 октября в Праге, во время встречи между президентом Франции, председателем Европейского совета, президентом Азербайджана и мной. Президент Азербайджана утверждал, что у Республики Армения есть армия в Нагорном Карабахе, я утверждал, что нет, он же утверждал, что есть. Я предложил направить в Нагорный Карабах международную миссию по установлению фактов для выяснения вопроса, президент Азербайджана отказался.
В Нагорном Карабахе есть Армия обороны, и до тех пор, пока над народом Нагорного Карабаха висит угроза этнической чистки и геноцида, существование этой армии, да, оправдано. Но Армия обороны – не единственный механизм предотвращения геноцида народа Нагорного Карабаха. Таким механизмом является также миротворческий контингент РФ в Нагорном Карабахе. Хочу напомнить, что 18 ноября 2020 года Совет Федерации Федерального Собрания Российской Федерации принял постановление о направлении в Нагорный Карабах миротворческого контингента Вооруженных сил Российской Федерации. В обращении Совету Федерации по этому вопросу президент Российской Федерации Владимир Путин упомянул несколько целей направления миротворческих сил в Нагорный Карабах, цитирую: “В целях соблюдения договоренностей о прекращении огня и других военных действий с азербайджанской и армянской сторон, во избежание массовой гибели гражданского населения Нагорного Карабаха и причинения существенного ущерба гражданским объектам мной было принято решение о незамедлительном направлении воинского контингента Вооруженных сил РФ в Нагорный Карабах”. Это говорится в обращении Владимира Путина Совету Федерации.
Совет Федерации РФ включил те же формулировки, ту же лексику в свое постановление от 18 ноября 2020 года. Таким образом, мы можем констатировать, что Российская Федерация официально зафиксировала вероятность массовых убийств гражданского населения Нагорного Карабаха и взяла на себя роль гаранта безопасности населения и гражданской инфраструктуры Нагорного Карабаха.
Я уже говорил об этом несколько раз, но сейчас хочу повторить еще раз: мы надеемся, что Российская Федерация полностью выполнит вышеуказанную функцию, но если наш друг и союзник Российская Федерация по какой-либо объективной причине не может выполнить эту роль, думаю, что она сама должна обратиться в Совет Безопасности ООН, подняв вопрос об угрозе массовых убийств гражданского населения Нагорного Карабаха и разрушения гражданской инфраструктуры и о необходимости запуска дополнительных международных механизмов в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре для предотвращения этого.
При этом, у меня нет никаких предубеждений относительно деятельности миротворческого контингента Российской Федерации в Нагорном Карабахе. Просто череда событий, произошедших за последние более двух лет, таких как оккупация Хцаберда, Хин Тахера, случай Паруха, незаконная блокада Лачинского коридора, убийства сотрудников полиции и мирных жителей, регулярные нарушения режима режима прекращения огня, а также действия, направленные на запугивание мирного населения, вызывают тревогу. В то же время не могу не отметить особую роль миротворческого контингента Российской Федерации, его заслугу в том, что гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, возникший из-за незаконного блокирования Лачинского коридора с 12 декабря, не перерос в гуманитарную катастрофу, и я хочу выразить благодарность за усилия, направленные на достижение этой цели.
В контексте разворачивающихся вокруг Нагорного Карабаха событий вызывает тревогу также и то, что Азербайджан делает все, чтобы сорвать диалог Баку-Степанакерт. Вопреки достигнутым на международном уровне договоренностям, всего лишь после двух встреч Азербайджан заявляет, что будет обсуждать с армянами Нагорного Карабаха тему реинтеграции, между тем международная договоренность заключалась в том, что обсуждение должно касаться прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.
На этом фоне все большее значение приобретает запуск международного механизма диалога Степанакерт-Баку, поскольку уже сейчас очевидно, что без такого механизма повестка провалится, будет предана забытию со стороны Баку. Нас также беспокоит тот факт, что до сих пор не запущен еще один международный механизм, который зафиксирован пунктом 7 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Напомню, что в пункте 7 Трехстороннего заявления говорится: “Внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного Комиссара ООН по делам беженцев”. Это означает, что должны быть запущены международные механизмы по возвращению армян Гадрутского, Шушинского, Мартунинского и Мартакертского районов Нагорного Карабаха, Шаумяновского района, Геташена, Лачина и других районов, прилегающих к Нагорному Карабаху, и я поручил министерству иностранных дел начать официальные переговоры на эту тему с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев.
Кстати, в этой связи в государственные органы обращаются также подвергшиеся этническим чисткам армяне из Баку, Ширвана, Сумгаита, Кировабада, Ханлара, Шамхора, Нахичевани и других районов Азербайджана, жалуясь, почему мы не поднимаем вопрос об их праве на возвращение в свои дома в сопровождении международных миротворческих сил. Проблема в том, что пункт 7 Трехстороннего заявления от 9 ноября относится только к беженцам и вынужденным переселенцам Нагорного Карабаха и непосредственно прилегающих к нему районов. Однако это, конечно, не является препятствием для того, чтобы подвергшиеся этническим чисткам армяне из Баку, Ширвана, Сумгаита, Кировабада, Ханлара, Шамхора, Нахичевани и других районов Азербайджана самоорганизовались и в международных инстанциях отстаивали свои имущественные права, свое право на возвращение и другие права.
Хочу также сообщить, что мы получили новые предложения Азербайджана по мирному соглашению. Таким образом, мы вступили в четвертый раунд обсуждения проекта соглашения. Мы обсудим и в ближайшее время представим наши наблюдения. Мы привержены и не будем отклоняться от мирной повестки дня. В то же время должен также обратить внимание международного сообщества на то, что, вопреки пункту 8 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, Азербайджан до сих пор не вернул армянских пленных, заложников и других удерживаемых лиц, а также продолжает оккупацию суверенных территорий Республики Армения, оккупированных в результате агрессий в 1994, 2021, 2022 гг.