Հայաստանը կմնա ՀԱՊԿ լիիրավ անդամ՝ պահպանելով իր բոլոր իրավունքներն ու պարտավորությունները. Զախարովա
Հայաստանը կմնա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) լիիրավ անդամ՝ պահպանելով իր բոլոր իրավունքներն ու պարտավորությունները: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստի-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Հայաստանն ավելի քան երկու տարի է՝ զերծ է մնում ՀԱՊԿ ձևաչափով միջոցառումներին մասնակցելուց, ընդ որում՝ մնալով դրա լիիրավ անդամը, որն իր վրա է պահում բոլոր համապատասխան իրավունքներն ու պարտավորությունները», - ասել է Զախարովան։
Հայաստանի խորհրդարանը մարտին օրենք է ընդունել Եվրամիությանը երկրի անդամակցության գործընթացը սկսելու մասին, ապրիլին փաստաթուղթը հաստատել է հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
Իր հերթին, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ միաժամանակ և՛ ԵՄ-ի, և՛ ԵԱՏՄ-ի մաքսային միությունում գտնվելը հնարավոր չէ։
ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու դեպքում Հայաստանը կարող է կորցնել առևտրային արտոնությունները, որոնք ստանում էր Միությանը անդամակցության շնորհիվ, մասնավորապես՝ Միության երկրների համար 5% միասնական ցածր սակագնային դրույքաչափը և նույնիսկ որոշ դեպքերում ապրանքների անմաքս ներմուծման իրավունքը։

Захарова: Армения остается членом ОДКБ и сохраняет все права и обязательства
Армения останется полноправным членом Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), сохраняя все свои права и обязательства, заявила в интервью РИА Новости официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Армения более двух лет воздерживается от участия в мероприятиях в формате ОДКБ, при этом оставаясь ее полноправным членом, сохраняющим за собой все соответствующие права и обязательства», - сказала Захарова.
Парламент Армении в марте принял закон о начале процесса вступления страны в Евросоюз, в апреле документ утвердил президент республики Ваагн Хачатурян. В свою очередь, президент России Владимир Путин заявил на встрече с премьером Армении Николом Пашиняном, что нахождение в таможенном союзе и с ЕС, и с ЕАЭС невозможно.
При выходе из ЕАЭС Армения может потерять торговые привилегии, которые получала за счет пребывания в Союзе, а именно единую низкую тарифную ставку для стран Союза в 5% и даже право беспошлинного ввоза товаров в нескольких случаях.