Հայաստանը գործադրում է ամեն ջանք «Հյուսիս-Հարավ» և «Արևելք-Արևմուտք» ուղղությունների զարգացումը խրախուսելու համար. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սոչիում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին:
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես նշել է.
Նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել մեր ռուս գործընկերներին և անձամբ Միխայիլ Վլադիմիրի Միշուստինին հյուրընկալության և Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի և հարակից միջոցառումների կազմակերպման ավանդական բարձր մակարդակի համար։
Այս տարի մենք առաջին անգամ նշեցինք Եվրասիական տնտեսական միության օրը, որը կապված է 2014 թվականի մայիսի 29-ին Միության մասին պայմանագրի ստորագրման օրվա հետ, և, օգտվելով առիթից, ցանկանում եմ շնորհավորել բոլորիս այս նշանակալից իրադարձության առթիվ։
Այս ինը տարիների ընթացքում մենք զգալի հաջողությունների ենք հասել։
Այսօր ԵԱՏՄ-ն առանցքային դեր է խաղում տնտեսական կապերի ամրապնդման, միասնական շուկայի հաստատման, առևտրի խթանման և բիզնեսի ու ներդրումների համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծման գործում, և հասել է զգալի արդյունքների, որոնք դրական ազդեցություն են ունեցել մեր քաղաքացիների կյանքի վրա։
Վստահ եմ, որ մեր միավորումը կշարունակի ընթանալ իր ստեղծման հիմքում դրված նպատակներին հասնելու ուղղությամբ։
Ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի տեղաշարժի ազատությունն ինտեգրման հիմնական սկզբունքներից մեկն է և մեծապես կանխորոշում է մեր ինտեգրացիոն միավորման ստեղծման և գործունեության իմաստը:
Օրենսդրական դաշտի հետևողական կատարելագործումն այնպիսի զգայուն ոլորտներում, ինչպիսիք են գիտական աստիճանների և կոչումների մասին փաստաթղթերի, վարորդական վկայականների, էլեկտրոնային ստորագրությամբ վավերացված էլեկտրոնային փաստաթղթերի ճանաչումը, հանդիսանում է չորս ազատությունների նպատակների գործնական իրականացման կարևոր գործոն:
Այս համատեքստում, կարևոր եմ համարում գիտական աստիճանների վերաբերյալ փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչման մասին համաձայնագրի ստորագրումը, ինչը թույլ կտա դրանց կրողներին աշխատանքային միգրացիայի շրջանակներում մասնագիտական գործունեություն ծավալել այն երկրում, որտեղ նա աշխատում է։
Դրական ենք գնահատում ԵԱՏՄ ներքին շուկայում խոչընդոտների վերացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։ Ցանկանում եմ նշել, որ այս պահին Հայաստանի Հանրապետությունն իր շուկա մուտք գործելու խոչընդոտներ չունի։
Մենք, անշուշտ, աջակցում և շատ պահանջված ենք համարում Միության ներքին շուկայի գործունեության ապահովմանն ուղղված միջնորդական ընթացակարգերի ներդրումն ու զարգացումը։ Հանձնաժողովի խնդիրը չպետք է սահմանափակվի Միության իրավունքի խախտումների պաշտոնական արձանագրմամբ։ Մեր վերազգային մարմինը պետք է ելնի Միության ներքին շուկայի լիարժեք և սահուն գործունեության ապահովման անհրաժեշտությունից՝ մեր վերջնական և կարևորագույն նպատակին՝ ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիների բարեկեցությանը հասնելու համար։
Ապագայում առևտրի համար նոր խոչընդոտների առաջացումը կանխելու տեսանկյունից առանցքային նշանակություն ունի ածխածնային չեզոքության հասնելու և կանաչ օրակարգի անցնելու ուղղությամբ աշխատանքի շարունակությունը:
Ընդհանուր առմամբ, մենք աջակցում ենք կլիմայական ոլորտում պետությունների համակարգված գործողությունների մոտեցումը Փարիզի համաձայնագրի շրջանակներում՝ անդամ երկրների տնտեսությունների ապաածխածնացման պլանների լարվածությունը հավասարեցնելու համար։
Դեկլարատիվից փոխգործակցությունից ավելի գործնական ուղղության անցման համատեքստում կցանկանայի նշել Կլիմայի փոփոխությանն ուղղված միջոցառումների առաջին փաթեթի ձևավորումը։ Համաձայնեցված և իրատեսական ծրագրի առկայությունը և դրա ձևավորման ու իրականացման գործնական մոտեցումն իսկապես կարող են բազմապատկել ակնկալվող արդյունքները տեխնոլոգիական զարգացման առումով և ապահովել յուրաքանչյուր անդամ պետության կողմից գործադրվող ջանքերի համախմբումը:
Նշեմ, որ ցածրածխածնային զարգացման երկարաժամկետ նպատակներին կարելի է հասնել այն պարագայում, եթե ավելացվի վերականգնվող աղբյուրների տեսակարար կշիռը։ Վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների, էներգաարդյունավետության, կանաչ տեխնոլոգիաների և էկոլոգիապես մաքուր ենթակառուցվածքների զարգացումը, անկասկած, կնպաստի համաշխարհային շուկայում մրցունակության բարձրացմանը։
Ակնհայտ է, որ կլիմայական օրակարգն այսօր հիմնված է հարցերի այնպիսի շերտի վրա, ինչպիսիք են` տնտեսության տեխնոլոգիական վերափոխումը և նոր տեխնոլոգիական հարթակի անցումը։
Թվային տնտեսությունն այսօրվա օբյեկտիվ իրականությունն է։ Թվային տեխնոլոգիաները պետությունների համար ստեղծում են մրցակցային առավելությունների աղբյուրներ։
Անդամ երկրներում «Թվային օրակարգի» և ԵԱՏՄ ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի ընդհանուր գործընթացների ամբողջական իրականացումը հզոր խթան կհանդիսանա թվային տնտեսության զարգացման և մեր երկրների միջև տնտեսական գործընթացների արագ իրականացման համար։
Լոգիստիկան ևս մեկ ոլորտ է, որն էական ազդեցություն ունի վերջնական օգտագործողի համար գնագոյացման վրա և պահանջում է նաև թվային լուծումներ:
Նման լուծումներից է նավիգացիոն կնիքների օգտագործումը, ինչը ոչ միայն թույլ է տալիս օպտիմալացնել լոգիստիկան, ապահովել բացարձակ «թափանցիկություն» և «անխափան» փոխադրումներ, այլև հեշտացնում և արագացնում է ապրանքների առաքումը հասցեատիրոջը։
Չնայած արդեն ձեռնարկված քայլերին, մենք դեռ որոշակի դժվարությունների ենք հանդիպում։ Այս առումով, ցանկանում եմ ընդգծել անդամ պետությունների միջև՝ լոգիստիկ շղթաների ամրապնդման, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման և արդիականացման հարցերում փոխգործակցության կարևորությունը:
Եվրասիական տրանսպորտային տարածքի զարգացման, առաջնահերթ ինտեգրացիոն ենթակառուցվածքային նախագծերի ձևավորման ու իրականացման, ինչպես նաև այդ նախագծերի ֆինանսավորման հատուկ մեխանիզմների մշակման համատեքստում, այդ թվում՝ այնպիսի ֆինանսական կառույցների ներուժի օգտագործման միջոցով, ինչպիսին է Եվրասիական զարգացման բանկը, Հայաստանը գործադրում է ամեն ջանք «Հյուսիս-Հարավ» և «Արևելք-Արևմուտք» ռազմավարական ուղղությունների զարգացումը խրախուսելու անհրաժեշտ պայմաններ ապահովելու համար:
Զուգահեռաբար, ԵԱՏՄ-ն շարունակում է ակտիվ գործել միջազգային ասպարեզում։ Իրանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքումը հզոր խթան կհանդիսանա ռազմավարական հարաբերությունների զարգացման և կարևոր ուղղություն՝ համագործակցության զարգացման համար։ Լիարժեք համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները հնարավորություն են տվել ձևավորել միության անդամ երկրների՝ Իրան արտահանման համար արտոնյալ հասանելիություն նախատեսող համաձայնագրերի փաթեթ։ Մեր արտահանողների համար իրանական շուկա մուտքի նման պայմանները կարել? ? է համարել բացառիկ։
Կարծում ենք, որ այս տարի Միության անդամ երկրների աջակցությամբ մենք կկարողանանք ստորագրել այս համաձայնագիրը՝ հաշվի առնելով, որ իրանական կողմն իր հերթին նույն տրամադրվածությունն է ցուցաբերում։
Եզրափակելով՝ ցանկանում եմ բոլորիս մաղթել հաջողություններ և արդյունավետ աշխատանք և ևս մեկ անգամ հաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ ջանքեր գործադրել եվրասիական ինտեգրման առաջնահերթ ոլորտների իրականացման համար։
Օգտվելով առիթից, հարգելի Միխայիլ Վլադիմիրի, ցանկանում եմ շնորհավորել Ձեզ ազգային տոնի՝ Ռուսաստանի օրվա առթիվ, որը նշվելու է հունիսի 12-ին, և բոլոր ռուսաստանցիներին մաղթել խաղաղություն, բարեկեցություն և բարգավաճում։

Армения предпринимает все усилия для поощрения развития стратегических направлений “Север-Юг” и “Восток-Запад”: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян в городе Сочи принял участие в заседании Евразийского межправительственного совета в расширенном составе. В ходе заседания премьер-министр Пашинян выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
Прежде всего позвольте поблагодарить наших российских коллег и лично Михаила Владимировича Мишустина за гостеприимство и традиционно высокий уровень организации заседания Евразийского межправительственного совета и параллельных мероприятий.
В этом году мы впервые отметили День Евразийского экономического союза, приуроченного к дате подписания Договора о Союзе от 29 мая 2014 года, и пользуясь случаем, хочу поздравить всех нас с этой знаменательной датой.
На протяжении девяти лет мы достигли значительных успехов.
Сегодня ЕАЭС играет ключевую роль в укреплении экономических связей, установлении единого рынка, стимулировании торговли и создании благоприятной среды для бизнеса и инвестиций и достиг значительных результатов, которые положительно сказались на жизни наших граждан.
Уверен, что наше объединение продолжит двигаться к достижению поставленных при его создании целей.
Свобода передвижения товаров, услуг, капитала и рабочей силы является одним из базовых принципов интеграции и в значительной мере определяет смысл создания и функционирования нашего интеграционного объединения.
Последовательное совершенствование правовой базы в таких чувствительных сферах, как признание документов об ученых степенях и званиях, водительских удостоверений, электронных документов, заверенных электронной подписью, является немаловажным фактором в деле практического достижения целей четырех свобод.
В этом контексте, считаю важным подписание Соглашения о взаимном признании документов об ученых степенях, что позволит их обладателям в рамках трудовой миграции осуществлять профессиональную деятельность в государстве трудоустройства.
Положительно оцениваем работу по устранению барьеров на внутреннем рынке ЕАЭС. Хочу отметить, что на данный момент Республика Армения не имеет барьеров для доступа на свой рынок.
Безусловно поддерживаем и считаем весьма востребованным внедрение и развитие медиативных процедур, направленных на обеспечение функционирования внутреннего рынка Союза. Задача Комиссии не должна сводиться к формальной фиксации нарушения права Союза. Наш наднациональный орган должен исходить из критической важности обеспечения полноформатного и “бесшовного” функционирования внутреннего рынка Союза для достижения нашей конечной и самой важной цели – благосостояния граждан стран ЕАЭС.
С точки зрения недопущения в будущем появления новых барьеров в торговле принципиально важно продолжать работу по достижению углеродной нейтральности и переходу к “зеленой повестке”.
В целом, мы поддерживаем подход скоординированных действий государств в климатической сфере в рамках Парижского соглашения для выравнивания напряженности планов декарбонизации экономик государств-членов.
В контексте перехода взаимодействия от декларативного в более практическое русло хочу отметить формирование Первого пакета мероприятий по вопросам изменения климата. Наличие согласованной и реалистичной программы, прагматичный подход к ее составлению и реализации, действительно могут приумножить ожидаемые результаты в плане обеспечения технологического развития и обеспечить консолидацию усилий, прилагаемых каждым государством-членом.
Отмечу, что долгосрочные цели по низкоуглеродному развитию могут быть достигнуты при условии увеличения доли возобновляемых ресурсов. Развитие возобновляемых источников энергии, энергоэффективности, зеленых технологий и экологически чистых инфраструктур несомненно будет способствовать повышению конкурентоспособности на мировом рынке.
Очевидно, что климатическая повестка сегодня упирается в такой пласт вопросов, как технологическая трансформация экономики и переход на новую технологическую платформу.
Цифровая экономика – это объективная реальность сегодняшнего дня. Цифровые технологии создают источники конкурентных преимуществ для государств.
Полноценная реализация “Цифровой повестки” и общих процессов Интегрированной информационной системы ЕАЭС в государствах-членах станет мощным стимулом для развития цифровой экономики и быстрой реализации экономических процессов между нашими странами.
Логистика – это еще одна сфера, оказывающая значительное влияние на формирование цен для конечных потребителей и требующая в том числе цифровых решений.
Одним из таких решений стало использование навигационных пломб, что не только позволяет оптимизировать логистику, обеспечив абсолютную “прозрачность” и “бесперебойность” перевозок, но и упрощает и ускоряет доставку товаров до получателя.
Несмотря на уже предпринятые шаги, мы все еще сталкиваемся с определенными трудностями. В связи с этим, хочу подчеркнуть важность взаимодействия между государствами-членами по вопросам укрепления логистических цепочек, развития и модернизации транспортной инфраструктуры.
В контексте вопросов развития евразийского транспортного пространства, формирования и реализации приоритетных интеграционных инфраструктурных проектов, а также выработки конкретных механизмов финансирования этих проектов, в том числе посредством использования потенциала таких финансовых институтов, как Евразийский банк развития, Армения предпринимает все усилия по обеспечению необходимых условий для поощрения развития стратегических направлений “Север-Юг” и “Восток-Запад”.
Параллельно ЕАЭС продолжает активно действовать на международной арене. Заключение соглашения о свободной торговле с Ираном станет сильным импульсом для развития стратегических отношений и важным направлением для развития сотрудничества. Проведенная работа по заключению полноформатного соглашения позволила сформировать пакет договоренностей, предусматривающий преференциальный доступ экспорта государств-членов Союза в Иран. Такие условия доступа на рынок Ирана для наших экспортеров можно назвать эксклюзивными.
Считаем, что в текущем году при поддержке государств–членов Союза мы сможем подписать данное соглашения, учитывая, что иранская сторона в свою очередь демонстрирует такой же настрой.
В завершение, хотел бы пожелать нам всем успехов и плодотворной работы и еще раз подтвердить готовность армянской стороны в приложении усилий с целью осуществления приоритетных направлений евразийской интеграции.
Пользуясь случаем, уважаемый Михаил Владимирович, хочу поздравить по случаю государственного праздника – Дня России, который будет отмечаться 12 июня, и пожелать всем россиянам мира, благополучия и процветания.