Հայաստանը և Ադրբեջանը համաձայնել են կոնկրետ հարցերի շուրջ․ Բլինքեն
ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենը պաշտոնական հաղորդագրությամբ ամփոփել է Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի մասնակցությամբ բանակցությունները։
«Այս շաբաթ հյուրընկալել եմ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովին և Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանին ՝ Ջորջ Պ.Շուլցի արտաքին գործերի ազգային ուսումնական կենտրոնում երկկողմ խաղաղ բանակցությունների համար: Մի շարք ինտենսիվ և կառուցողական երկկողմ և եռակողմ քննարկումներից հետո կողմերը զգալի առաջընթաց են գրանցել բարդ հարցերի լուծման գործում: Երկուսն էլ ցույց տվեցին անկեղծ նվիրվածություն հարաբերությունների կարգավորման և իրենց երկու երկրների միջև երկարատև հակամարտության դադարեցման հարցում:
Եվ Հայաստանը, և Ադրբեջանը սկզբունքորեն համաձայնել են կոնկրետ հարցերի շուրջ և ավելի լավ են հասկանում միմյանց դիրքորոշումները չլուծված հարցերի շուրջ ։ Ես առաջարկեցի նախարարներին վերադառնալ իրենց մայրաքաղաքներ ՝ իրենց կառավարությունների հետ կիսելու այն կարծիքը, որ լրացուցիչ բարի կամքի, ճկունության և փոխզիջման առկայության դեպքում համաձայնագիրը լիովին հասանելի է: Նրանք կշարունակեն վայելել Միացյալ Նահանգների լիակատար աջակցությունն ու ներգրավվածությունը հարատև խաղաղություն ապահովելու իրենց ջանքերում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նաև ելույթ է ունեցել Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ եզրափակիչ եռակողմ հանդիպմանը՝ հայտարարելով, որ Վաշինգտոնի արվարձանում անցկացված բանակցություններում «երկու կողմերը ի շարք շատ բարդ հարցեր և շոշափելի առաջընթաց են գրանցել կայուն խաղաղության համաձայնագրի ուղղությամբ»:
«Միացյալ Նահանգները պատրաստ է շարունակելու առաջարկել իր աջակցությունը, ներգրավվածությունը, բարի կամքը՝ դեպի կայուն խաղաղություն` այս և ապագայում ցանկացած այլ քննարկումներ հյուրընկալելու համար: Դա է նպատակը։
Երկու կողմերը վերջին մի քանի օրվա ընթացքում քննարկել են մի շարք ծանր հարցեր և շոշափելի առաջընթաց գրանցել կայուն խաղաղության համաձայնագրին հասնելու հարցում։ Հուսով եմ, որ նրանք տեսնում են, և ես հավատացած եմ, որ համաձայնությունը տեսանելի է և գտնվում է հասանելիության սահմաններում: Եվ այդ համաձայնության ձեռքբերումը, կարծում եմ, կունենա ոչ միայն պատմական նշանակություն, այլև խորապես բխում է Ադրբեջանի և Հայաստանի ժողովուրդների շահերից ու շատ դրական ազդեցություն կունենա նույնիսկ երկու այս երկրների սահմաններից դուրս:
Կարծում եմ, որ բանակցությունների տեմպը և այն հիմքը, որը ստեղծել են մեր գործընկերները, ցույց են տալիս, որ մենք իսկապես գտնվում ենք համաձայնության հասնելու ճամփին։ Ցանկացած մարաթոնի վերջին մղոնը միշտ ամենադժվարն է. մենք դա գիտենք. Բայց Միացյալ Նահանգներն այստեղ է, որպեսզի շարունակի օգնել մեր երկու ընկերներին անցնել վերջնագիծը: Եվ ինչպես ասում եմ, ես կարծում եմ, որ դա չափազանց շատ հասանելի է:
Ի վերջո, պետք է ասեմ, որ այն ղեկավարությունը, որը մենք տեսնում ենք թե՛ Հայաստանից, թե՛ Ադրբեջանից, և իմ բարեկամներ երկու արտգործնախարարներից, ոգեշնչող է։ Սրանցից ոչ մեկը հեշտ չէ, բայց հանձնառությունը, առաջ շարժվելու, մնացած դժվարին հարցերով զբաղվելու վճռականությունն իրական է: Եվ այս մի քանի օրերից մենք զգում ենք, որ, ինչպես ասացի, շատ շոշափելի առաջընթաց ենք գրանցել։ Վերջնական համաձայնությունը հասանելի է, և մենք վճռական ենք շարունակել օգնել մեր բարեկամներին հասնել դրան:
Այսպիսով, շնորհակալություն երկու պատվիրակություններին, ինչպես նաև վարչապետ Փաշինյանին և նախագահ Ալիևին ձեզ այստեղ ուղարկելու համար։ Շնորհակալ եմ բոլորին, և մենք անհամբեր սպասում ենք շարունակությանը»,- ասել է պետքարտուղար Բլինքենը՝ եռակողմ բանակցությունների ամփոփիչ իր ելույթում»:

Достижение мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном близко, и оно будет иметь историческое значение: Блинкен
Госдепартамент США распространил заявление госсекретаря Энтони Блинкена после завершения мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном.
«На этой неделе я принял министров иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова и Армении Арарата Мирзояна с целью организации мирных переговоров между странами. После интенсивного и конструктивного ряда двусторонних и трехсторонних обсуждений стороны зафиксировали значительный прогресс в решении сложных проблем.
Оба продемонстрировали искреннюю приверженность нормализации отношений и прекращению длительного конфликта между двумя странами. И Армения, и Азербайджан принципиально согласились на определенные условия и лучше представляют позиции друг друга по нерешенным вопросам. Я предложил министрам вернуться в свои столицы, чтобы поделиться со своими правительствами перспективой того, что в случае дополнительной доброй воли, гибкости и компромиссов соглашение будет достижимо. Они и впредь будут иметь полную поддержку и участие Соединенных Штатов в своих усилиях по обеспечению прочного мира», - говорится в заявлении.
Кроме того, Блинкен выступил с заключительной речью, в которой еще раз выразил признательность сторонам за проведение переговоров в Вашингтоне. По его мнению, эти переговоры показывают, что обе стороны осознают то, что единственный путь к стабильному миру - это диалог.
«Соединенные Штаты готовы и дальше предлагать свою поддержку, участие, добрую волю для проведения этих и любых других дискуссий о прочном мире в будущем. За последние несколько дней обе стороны обсудили ряд сложных вопросов и добились ощутимого прогресса в достижении соглашения о прочном мире.
И достижение этого соглашения, думаю, будет иметь историческое значение. Оно глубоко вытекает из интересов народов Азербайджана и Армении и окажет очень положительное влияние даже за пределами этих двух стран. Думаю, что темп переговоров и та основа, которую создали наши партнеры, показывают, что мы действительно находимся на пути достижения соглашения. Последняя миля любого марафона всегда самая сложная. Мы знаем это. Но Соединенные Штаты здесь, чтобы продолжать помогать двум нашим друзьям пересечь финишную черту.
И, как я уже сказал, я думаю, что это слишком доступно. Все это непросто, но приверженность, решимость двигаться вперед, решать остальные сложные вопросы реальны. И за эти несколько дней мы чувствуем, что добились очень ощутимого прогресса. Окончательное согласие доступно, и мы полны решимости продолжать помогать нашим друзьям в достижении этого.
Итак, спасибо обеим делегациям, а также премьер-министру Пашиняну и президенту Алиеву за делигирование вас в США. Спасибо всем, мы с нетерпением ждем продолжения процесса», - сказал госсекретарь Блинкен в своем выступлении по итогам трехсторонних переговоров.