Հայաստանը դիտարկում է ՄԽ-ն լուծարելու հարցով ԵԱՀԿ դիմելու հնարավորությունը
Հայաստանի Հանրապետությունը դիտարկում է ՄԽ-ն լուծարելու հարցով ԵԱՀԿ դիմելու հնարավորությունը: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է վարչապետի մաուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը մի շարք լրատվամիջոցների հարցերին ի պատասխան:
«Մի շարք լրատվամիջոցների հարցերին ի պատասխան տեղեկացնում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դիտարկում է ՄԽ-ն լուծարելու հարցով ԵԱՀԿ դիմելու հնարավորությունը: 2024թ. դեկտեմբերի 19-ին, «Արմենպրեսին» տված հարցազրույցում պատասխանելով հարցին թե ինչպիսի՞ն է Հայաստանի դիրքորոշումը ԵԱՀԿ ՄԽ-ն լուծարելու գաղափարի վերաբերյալ, վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
(մեջբերում) «Կառուցողական: Մենք հասկանում ենք այն դիրքորոշումը, որ եթե չկա կոնֆլիկտ, ինչ իմաստ ունի կոնֆլիկտի կարգավորմամբ զբաղվող ձեւաչափի գոյությունը: Բայց մենք նաեւ ուզում ենք համոզվել, որ հենց այս նույն տրամաբանությամբ է հարցին մոտենում Ադրբեջանը, եւ նրա մղումը, ասենք, օրինակ այսպես կոչված «Արեւմտյան Ադրբեջանի» խոսույթի զարգացմամբ Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականություն իրագործելը չէ» (մեջբերման ավարտ):
2025 թվականի հունվարի 8-ին ֆեյսբուքյան էջում կատարած գրառմամբ վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չկա եւ չի կարող լինել Արեւմտյան Ադրբեջան եւ ընդգծել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ դնող այդ խոսույթից Ադրբեջանի հրաժարվելու և խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը միանշանակ եւ աներկբա ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը եւ պատրաստ է դա վերահաստատել խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ, ինչպես նաև վերոնշյալ գրառման մեջ նշված մյուս բոլոր նախաձեռնությունների ու քայլերի իրագործմամբ: Կարեւոր է, որ Ադրբեջանը նույնպես միանշանակ եւ աներկբա ճանաչի Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը»,- գրել է նա:

Республика Армения рассматривает возможность обращения в ОБСЕ по поводу роспуска Минской группы
Республика Армения рассматривает возможность обращения в ОБСЕ с просьбой о роспуске Минской группы. Об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян, отвечая на вопросы ряда СМИ.
“Республика Армения рассматривает возможность обращения в ОБСЕ по поводу роспуска Минской группы. 19 декабря 2024 года в интервью Арменпресс в ответ на вопрос о позиции Армении по идее роспуска Минской группы ОБСЕ премьер-министр Пашинян заявил:
(цитата) "Конструктивно.
Мы понимаем позицию, что если нет конфликта, то в чем смысл существования формата, посвященного разрешению конфликта. Но мы также хотим, чтобы Азербайджан подходил к вопросу с той же логикой, и его намерение не было, например, проводить агрессивную политику по отношению к территории Республики Армения путем продвижения так называемого дискурса «Западного Азербайджана» (конец цитаты).
️В посте в Facebook от 8 января 2025 года премьер-министр Пашинян подчеркнул, что на территории Республики Армения нет и не может быть Западного Азербайджана, и подчеркнул необходимость отказа Азербайджана от этого дискурса, ставящего под сомнение территориальную целостность Республики Армения и установление мира.
Республика Армения недвусмысленно и недвусмысленно признает территориальную целостность Азербайджана и готова подтвердить это подписанием мирного договора, а также осуществив все другие инициативы и шаги, упомянутые в вышеуказанном посте. Важно, чтобы Азербайджан также однозначно и недвусмысленно признавал территориальную целостность Республики Армения”.