Հայաստանը 10 տարվա ընթացքում կհատկացնի տարեկան լրացուցիչ մինչև 10 մլրդ դրամ պատերազմի հետևանքով նյութական վնաս կրած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց
Կառավարության որոշման համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կառավարությունների միջև կկքնվի համաձայնագիր, որով Հայաստանը 10 տարվա ընթացքում կհատկացնի տարեկան լրացուցիչ մինչև 10 մլրդ դրամ՝ պատերազմի հետևանքով նյութական վնաս կրած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց պետական ֆինանսական աջակցության նպատակով։
Համաձայն Արցախի Հանրապետության կառավարության որոշման՝ շահառուի գույքի՝ հասարակական և արտադրական նշանակության շենք-շինությունների, մարդատար ավտոմեքենաների, բեռնատար ու 9 և ավելի նստատեղ ունեցող մարդատար մեքենաների, շինարարական և գյուղատնտեսական տեխնիկայի, հիմնական և շրջանառու միջոցների, մսատու և կաթնատու կովեր ու մեղվափեթակների, պտղատու այգիների փաստացի կորստի դիմաց պետական ֆինանսական աջակցությունը կտրամադրվի դրամական օգնության ձևով և/կամ գանձապետական տարեկան 10% եկամտաբերությամբ և մարման 5 տարի ժամկետով հասարակ մուրհակների տրամադրմամբ:
Աջակցության գումարի մինչև 5 միլիոն ՀՀ դրամը կտրամադրվի դրամական օգնության ձևով, իսկ 5 միլիոն ՀՀ դրամը գերազանցող մասը՝ մուրհակների տրամադրմամբ, որոնց թողարկումը, տրամադրումը, շրջանառությունը, հաշվառումն ու մարումը իրականացվելու է Արցախի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով: Արցախի Հանրապետության տարածքում գործարար ծրագրի իրականացման, հարկային, վարկային և այլ կրեդիտորական պարտավորությունների կատարման դեպքերում մուրհակը կարող է մարվել մինչև ժամկետի լրանալը: Կառավարության որոշման համաձայն՝ եթե ծրագրի շահառուին տրամադրվել է նաև պետական աջակցություն վարկային պարտավորությունների կատարման համար, ապա այս միջոցառման շրջանակում աջակցությունը կտրամադրվի գույքի կորստի գնահատված չափի և վարկային պարտավորությունների համար տրամադրված աջակցության դրական տարբերության դեպքում՝ միջոցառմամբ սահմանված չափերով:
Միևնույն ժամանակ, նախատեսվում է քաղաքացիների հիփոթեքային, սպառողական և բիզնես (այդ թվում` գյուղատնտեսական գործունեության նպատակով անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց տրամադրված) վարկերի և փոխառությունների դիմաց առաջացած պարտավորությունների մասնակի կամ լրիվ փոխհատուցում՝ ըստ սահմանված շահառուների խմբերի, աջակցության չափերի և ժամկետների՝ առաջիկա երեք տարիների համար։ Հայաստանի Հանրապետությունը Արցախի Հանրապետության սոցիալական անվտանգության երաշխավորն է:

Армения в течение 10 лет выделит Арцаху дополнительно до 10 млрд драмов в год: Республика Армения - гарант социальной безопасности Республики Арцах
Решением кабмина РА, между правительствами Республики Армения и Республики Арцах будет заключено соглашение, согласно которому Армения в течение 10 лет будет выделять Арцвху дополнительные до 10 млрд драмов в год с целью государственной финансовой поддержки физических и юридических лиц, понесших материальный ущерб в результате войны.
Об этом на своей странице в Facebook написал министр труда и социальных вопросов Армении Месроп Аракелян.
"Согласно решению правительства Республики Арцах, в качестве компенсации за потерю имущества бенефициара государство предоставит содействие в виде денежной помощи и / или простые вексели с годовой доходностью в 10% и сроком погашения до 5 лет. До 5 млн драмов из суммы содействия будет выделено в форме денежной помощи, а остальная сумма в виде векселей, выпуск, предоставление, оборот, учет и погашение которых будет осуществляться в порядке, установленном Правительством Республики Арцах. В случае осуществления бизнес-плана на территории Республики Арцах, выполнения налоговых, кредитных и других кредиторских обязательств вексель может быть погашена до истечения срока. Согласно решению правительства, если бенефициару программы было предоставлено также государственное содействие для выполнения кредитных обязательств, то в рамках данного мероприятия содействие будет оказано в случае положительной разницы между оцененным размером потери имущества и предоставленной поддержки по кредитным обязательствам в размерах, установленных мероприятием. В то же время, предусматривается частичная или полная компенсация обязательств граждан по ипотечным, потребительским и бизнес кредитам и займам (в том числе предоставленным физическим лицам, не являющимся индивидуальными предпринимателями с целью сельскохозяйственной деятельности) в соответствии с определенными группами бенефициаров, размерам и срокам поддержки на ближайшие три года. Республика Армения - гарант социальной безопасности Республики Арцах", - написал он.