Հայաստանում իրականացվել է 1մլն 168.501 քաղաքացու պատվաստում. նախարար
Հայաստանում ընդհանուր առմամբ իրականացվել է 1մլն 168.501 քաղաքացու պատվաստում: Այդ մասին կառավարության նոյեմբերի 25-ի նիստի ժամանակ հայտարարել է Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Առաջին դեղաչափ ստացել են 761.820 (38.1 % չափահաս բնակչության), երկու դեղաչափ ստացել են 406.681 քաղաքացի (բնակչության 20%): Պատվաստման հետևանքով բարդության որևէ հիշատակման արժանի դեպք չի գրանցել: Մենք մոնիտորինգ ենք իրականացնում և հետևում իրավիճակին», - կառավարության նիստի ժամանակ հայատարարել է նախարարը:
Նրա նշել է, որ վարակվածների շրջանում պատվաստված անձանց թիվն ընդամենը 3.6 % է։
Ըստ նախարար Ավանեսյանի՝ արդեն իրականացվում են այն քաղաքացիների վերապատվաստումը, որոնց պատվաստումից հետո անցել է վեց ամիս: «Մենք հետևում ենք Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ռեկոմենդացիաներին», - ասել է Ավանեսյանը:

В Армении уже вакцинированы 1 млн. 168.501 граждан: министр
В Армении уже вакцинированы 1 млн. 168.501 граждан. Об этом на заседании правительства 25 ноября сообщила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
«Первую дозу получили 761.820 граждан (38.1% совершеннолетнего населения), две дозы получили 406.681 гражданина (20% населения). Мы проводим мониторинг и следим за ситуацией, и на данный момент можем констатировать, что после вакцинации серьезных осложнений у граждан зарегистрировано не было», - заявила министр.
По ее словам, из вакцинированных граждан число инфицированных коронавирусом составляет всего 3,6%.
Она также сообщила, что уже осуществляется вторичная вакцинация тех граждан, после вакцинации которых прошло шесть месяцев. «Мы следим за рекомендациями Всемирной организации здравоохранения», - сказала Аванесян.