Նախքան ասելը, որ ՀԱՊԿ-ը պարտավոր է սահմանել իր պատասխանատվության գոտին, պետք է սահմանել ՀՀ սահմանները. Լավրով
Հայաստանն ինքը դեռ չի սահմանազատել Ադրբեջանի հետ սահմանը։ Այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ մեկնաբանելով ՀԱՊԿ-ի վերաբերյալ Երևանի պահանջները։
Նրա խոսքով, երբ Հայաստանում ասում են, որ ՀԱՊԿ-ը չի կարողանում որոշել իր պատասխանատվության գոտին երկրում, ապա Երեւանն ինքը դա չի որոշել։ Նա ուշադրություն է հրավիրել  Հայաստանի իշխանությունների հայտարարության վրա՝ Ալմա-Աթայի հռչակագրի շրջանակներում 1991 թվականի սահմանները հարգելու պատրաստակամության մասին, ինչը նշանակում է, որ Ղարաբաղը գտնվում է Ադրբեջանի կազմում։
«Բայց դրան զուգահեռ ստեղծեցին սահմանազատման հանձնաժողով։ Միաժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց Տավուշի մարզում չորս ոչ անկլավային գյուղերի մասին, որոնք պատրաստ է փոխանցել։ Նա այժմ այդ շրջանում համոզում է բնակչությանը, որ այլ կերպ վարվելը սխալ կլինի։ Իսկ 1991 թվականի սահմանը, որը Փաշինյանը ցանկանում էր, որ ՀԱՊԿ-ը հաստատեր ու պաշտպաներ, հաշվի չի առնվում»,- ասել է Լավրովը։
Այս սահմանները, ըստ նրա, սահմանազատման և միակողմանի քայլերի մասին խոսելու գործընթացում դառնում են «շարժական»։
«Ուստի նախքան ասելը, որ ՀԱՊԿ-ը պարտավոր է նշել իր պատասխանատվության գոտին, անհրաժեշտ է սահմանել Հայաստանի սահմանները, ավարտել սահմանազատումը, ինչն ակտիվորեն անում է Հայաստանի ղեկավարությունը»,- ասել է նախարարը։
Նա հիշեցրել է, որ ՀԱՊԿ-ը 2022 թվականին Երևանի գագաթնաժողովում լիովին համաձայնեցրել է մի փաստաթուղթ, և բոլոր նախարարները հավանություն են տվել դրան՝ սահմանների պաշտպանության համար լրացուցիչ զինատեսակներ փոխանցելու, հատուկ վարժանքների անցկացման և սահմանին ՀԱՊԿ առաքելության տեղակայման մասին։
«Բոլոր նախարարները, այդ թվում՝ Հայաստանի, հավանություն են տվել այս փաստաթղթին։ Իսկ հաջորդ առավոտյան, երբ վարչապետը բացեց գագաթնաժողովը, ասաց, որ կոնսենսուս չկա։ Բայց ԵՄ առաքելության շուրջ հայ հասարակության մեջ կոնսենսուս կար, որը խոստացվել էր երկու ամիս, հիմա անսահմանափակ է, կանադացիներն արդեն այնտեղ են, ՆԱՏՕ-ի մյուս անդամներն էլ են ուզում գնալ այնտեղ։ Սա այլևս Եվրամիության առաքելություն չէ, դա արդեն կլինի ՆԱՏՕ-ի առաքելություն»,- նշել է Լավրովը։
Համենայնդեպս, ըստ նրա, երբ ստորագրվեց Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս ճանաչելու և Ալմա-Աթայի հռչակագիրը ճանաչող փաստաթուղթը, դրանում ոչինչ չէր ասվում Ադրբեջանում հայ ազգային փոքրամասնության հատուկ իրավունքների ապահովման անհրաժեշտության մասին։
Ուստի, Լավրովի խոսքով, սխալ է ասել, թե հայերն այնտեղից հեռացել են ռուս խաղաղապահների անգործության պատճառով։
Նա հույս է հայտնել, որ շփումներ կլինեն Հայաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների միջև, որտեղ այս բոլոր հարցերը կարող են քննարկվել առանց «արևմտյան չարակամների կողմից նետված» փաստարկների։

Лавров: Прежде чем говорить, что ОДКБ обязана обозначить свою зону ответственности, надо обозначить границы Армении
Армения сама еще не делимитировала границу с Азербайджаном, сказал глава МИД РФ Сергей Лавров,  комментируя требования Еревана к ОДКБ.
По его словам, когда в Армении говорят о том, что ОДКБ не может определить свою зону ответственности в стране, то Ереван сам этого не определил. Он обратил внимание на заявление властей Армении о готовности уважать границы 1991 г. в рамках Алма-Атинской декларации, что означает, что Карабах - в Азербайджане.
«Но параллельно они создали комиссию по делимитации. При этом Никол Пашинян заявлял о четырех неанклавных селах в Тавушском районе, которые он готов передать. Он сейчас в этом районе убеждает население, что иначе будет неправильно. А граница 1991 г., которую Пашинян хотел, чтобы ОДКБ подтвердила и защищала, – она то не учитывается», - сказал Лавров.
Эти границы, по его словам, в процессе разговора о делимитации, об односторонних шагах становятся «подвижными».
«Поэтому прежде чем говорить, что ОДКБ обязана обозначить свою зону ответственности, надо обозначить границы Армении, завершить делимитацию, чем активно армянское руководство занимается», - сказал министр.
Он напомнил, что ОДКБ в 2022 году на саммите в Ереване полностью согласовала документ и все министры его завизировали, - о передаче дополнительных вооружений для охраны границы, о проведении специальных учений и о развертывании миссии ОДКБ на границе.
«Все министры, включая армянского, завизировали этот документ. А наутро, когда открывал премьер-министр саммит, сказал, что консенсуса не получилось. А вот консенсус в армянском обществе по миссии Евросоюза получился, которую обещали на два месяца, сейчас она бессрочная, там уже канадцы, туда же хотят другие члены НАТО. Это уже не евросоюзовская миссия, это уже будет миссия НАТО», - отметил Лавров.
В любом случае, по его словам, когда был подписан документ о признании Карабаха частью Азербайджана, признании Алма-Атинской декларации, в нем ничего не было сказано о необходимости обеспечения особых прав армянского национального меньшинства в Азербайджане.
Поэтому, по словам Лаврова, неправильно говорить о том, что армяне ушли оттуда из-за бездействия российских миротворцев.
Он выразил надежду, что будут контакты между руководителями Армении и РФ, где все эти вопросы можно будет обсудить без аргументов, «подбрасываемых западными недоброжелателями».