Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև «միջանցքի» հարցը՝ բանավեճի առիթ Եվրախորհրդարանում
Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև «միջանցքի» հարցը այսօր բուռն բանավեճի թեմա դարձավ Եվրախորհրդարանում: Կրքերը բորբոքվեցին, երբ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամները Միության Արտաքին գործերի և անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչ Ժան Մարկոս Սկուպայից հետաքրքրվեցին` ինչպե՞ս է Բրյուսելը վերաբերում Ադրբեջանի այս պահանջին: Բարձրաստիճան դիվանագետը խուսափեց ուղիղ պատասխանից:
«Միջանցքի մասով` մենք չէ, որ պետք է կարծիք հայտնենք, մենք ջանքեր ենք գործադրում, որպեսզի կողմերի միջև երկխոսությունը խթանենք` խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար: Իսկ այդ հարցերը կողմերը պետք է քննարկեն», - նշել է Սկուպան:
Արտգործնախարարության բարձրաստիճան դիվանագետի այս պատասխանը ներկաներին չգոհացրեց: Պատգամավորները, սակայն, շատ ավելի բուռն արձագանքեցին ԵՄ կառավարության ներկայացուցիչ Բելա Նեստերովային. հարցին` ինչպե՞ս է Բրյուսելը վերաբերում միջանցք տրամադրելու` Ադրբեջանի պահանջներին, Եվրահանձնաժողովի պաշտոնյան պարզապես պատասխանեց` տեղյակ չէ` ինչ միջանցքի մասին է խոսքը:
«Ապշած եմ լսել, որ Արտաքին հարաբերությունների ծառայությունն ասում է` չգիտի ինչ միջանցքի մասին է խոսքը: Սա ամենամեծ աշխարհաքաղաքական հարցերից մեկն է, սա կարող է հաջորդ մեծ պատերազմի պատճառը դառնալ», - արձագանքեց Սլովենիայից ընտրված Կլեմեն Գրոշեյլը:
Պատգամավորները առավոտից քննարկում էին Հայաստանի ու Ադրբեջանի վերաբերյալ նոր զեկույցների նախագծերը:
Ադրբեջանի մասով փաստաթուղթն արձանագրում է, որ Բաքուն Միության ռազմավարական գործընկերն է, որը խոստացել է ավելացնել վառելիքի մատակարարումը նոր շուկաներ գտնելու առումով:
«Ադրբեջանը Եվրամիության ռազմավարական տնտեսական գործընկերն է մնում, մենք մոտ ենք համապարփակ համաձայնագրի կնքմանը, որ էլ ավելի կբարելավի մեր տնտեսական համագործակցությունը: Հուշագիրը, որը ստորագրվել էր եվրահանձնաժողովի նախագահ Ֆոն դեր Լայենի և Ադրբեջանի միջև հուլիսին, մեզ հնարավորություն է տալիս դիվերսիֆիկացնել էներգետիկ միջոցները և նվազեցնել վառելիքի գները»:
Մանրամասն անդրադառնալով Բաքվի հետ տնտեսական հարաբերությունները խորացնելու ծրագրերին` փաստաթղթի հեղինակ Ժելյանա Զովկոն մի քանի բառով խոսեց նաև այդ երկրում մարդու իրավունքներ ու խոսքի ազատության ոտնահարումների մասին` կրկին առաջացնելով ներկաների վրդովմունքն ու տարակուսանքը:
«Մենք չենք կարող հանդուրժել այդ երկրում կատարվող վայրագությունները` հանուն գազի», - հայտարարեց պատգամավոր Իզաբելա Սանտոսը` կոչ անելով այս հարցերն առավել հստակ դնել:
«Մենք չպետք է հետևենք Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ֆոն դեր Լայենի օրինակին, ով հուշագիր ստորագրեց բռնապետ Ալիևի հետ, սեղմեց նրա ձեռքը` չհանդիպելով Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության հետ: Այսօր մենք աջակցում ենք Ուկրաինային, քանի որ զոհասեղանին են մեր արժեքները, և դրանք պետք է առաջնային լինեն նաև Հայաստանի դեպքում», - պնդում էին պատգամավորները` կոչ անելով Եվրամիության պաշտոնյաներին խոսքերի փոխարեն գործի անցնել:
Չեխ պատգամավոր Մարկետա Գրեգորովան ընդգծեց` հարաբերությունները սերտացնելուց առաջ Բրյուսելը պետք է հստակ նախապայմաններ դնի Ադրբեջանի առաջ. «Մենք չպետք է ստենք ինքներս մեզ` նախագահ Ալիևը նախագահ Պուտինից շատ չի տարբերվում, և մեր հարաբերությունների խորացումը պետք է տեղի ունենա միայն իրական, փաստացի փոփոխություններից հետո, որոնք մինչ օրս չենք տեսել»:
Չնայած պատգամավորների կոչերին ու Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին ուղղված քննադատություններին` այդ կառույցի ներկայացուցիչ Բելա Նեստերովան որևէ խոսք չասաց Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոտնահարումների մասին: Փոխարենն ընդգծեց, որ Միությունն աշխատում է մարդասիրական հարցերում կողմերին աջակցելու ուղղությամբ, և Ադրբեջանի ամենամեծ դոնորն է` ականազերծման հարցում:
«Հավատս չի գալիս, որ Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչը եկել է այստեղ, և որևէ բառ չի ասում մարդու իրավունքների մասին... Այդ երկրում մարդիկ կան, որոնց արտաքսել են, զրկել քաղաքացիությունից, կներեք, տիկին, մենք հասկանում ենք էներգետիկ կարիքները, բայց խոսքը միջազգային պարտավորությունների ու համաձայնագրերի կոպտագույն ոտնահարման մասին է», - վրդովվեց իսպանացի Նաչո Սանչես Ամորը:
Թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի մասին զեկույցներում Եվրախորհրդարանը քննադատում է Միության պասիվ դիրքորոշումը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո, ընդգծելով, որ այն հնարավորություն տվեց Ռուսաստանին ու Թուրքիային էլ ավելի մեծացնել ազդեցությունը Հարավային Կովկասում: Միաժամանակ պատգամավորները ողջունում են կողմերի միջև երկխոսությանը նպաստելու` Եվրոպական Խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի ջանքերը` հորդորելով Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարներին լիովին ներգրավել խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներում:
«Նախագահ Միշելի, նախագահ Մակրոնի ջանքերը, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումները լուրջ ազդակներ են ուղարկում, որ մենք նաև փորձում ենք հետ բերել այս երկրները Ռուսաստանից», - հայտարարեց Ադրբեջանի հարցով զեկուցող Ժելյանա Զովկոն:
Զեկույցների վերջնական տեքստերը պետք է քննարկվեն և ընդունվեն հունվարին` Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում: Դրանք, սակայն, կիրառման պարտադիր ուժ չունեն:
Ինչպես այսօր Հայաստանի հարցով համազեկուցողը հիշեցրեց` նույն դահլիճում ավելի քան մեկ տարի առաջ հատուկ զեկույց է ընդունվել հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելու վերաբերյալ, սակայն, նրանք մինչ օրս մնում են Ադրբեջանի բանտերում:

Вопрос «коридора» между Арменией и Азербайджаном стал поводом для дебатов в Европарламенте
Вопрос «коридора» между Арменией и Азербайджаном стал сегодня темой жарких дебатов в Европарламенте. Страсти разгорелись, когда члены комитета по международным отношениям поинтересовались у представителя Службы внешних связей ЕС Жана-Маркоса Скупы, как Брюссель относится к этому требованию Азербайджана. Высокопоставленный дипломат уклонился от прямого ответа.
«По части коридора не нам высказывать мнение, мы прилагаем усилия для стимулирования диалога между сторонами с целью подписания мирного договора. А эти вопросы должны обсуждать стороны», - отметил Скупа.
Этот ответ высокопоставленного дипломата МИД не удовлетворил присутствующих. Депутаты, однако, еще более бурно отреагировали на слова представителя правительства ЕС Беллы Нестеровой. На вопрос, как Брюссель относится к требованиям Азербайджана о предоставлении коридора, представитель Еврокомиссии просто ответила, что не знает, о каком коридоре идет речь.
«Я опешил от того, что услышал, что Служба внешних связей говорит, что не знает, о каком коридоре идет речь. Это один из самых больших геополитических вопросов, это может стать причиной следующей большой войны», - заявил избранный от Словении Клемен Грошейл.
Депутаты с утра обсуждали проекты новых докладов по Армении и Азербайджану.
В документе по части Азербайджана отмечается, что Баку является стратегическим партнером Евросоюза, который пообещал увеличить поставки топлива с точки зрения поиска новых рынков сбыта.
«Азербайджан остается стратегическим экономическим партнером Евросоюза, мы близки к подписанию всеобъемлющего соглашения, которое еще больше улучшит наше экономическое сотрудничество. Меморандум, который был подписан между президентом Еврокомиссии фон дер Ляйен и Азербайджаном в июле этого года, дает нам возможность диверсифицировать наши энергоресурсы и снизить цены на топливо», - отмечается в докладе.
Подробно затронув программы по углублению экономических отношений с Баку, автор документа Желяна Зовко в нескольких словах рассказала о нарушениях прав человека и свободы слова в этой стране, вновь вызвав возмущение и недоумение присутствующих.
«Мы не можем ради газа терпеть зверства, совершаемые в этой стране», - заявила депутат Исабела Сантос, призвав поставить эти вопросы более четко.
«Мы не должны следовать примеру главы Еврокомиссии фон дер Ляйен, которая подписала меморандум с диктатором Алиевым, пожала ему руку, не встретившись с гражданским обществом Азербайджана. Сегодня мы поддерживаем Украину, потому что на алтаре лежат наши ценности, и они должны быть первичными также в случае с Арменией», - заявили депутаты, призвав чиновников Евросоюза вместо слов действовать.
Чешский депутат Маркета Грегорова подчеркнула, что перед тем, как углублять отношения, Брюссель должен поставить перед Азербайджаном четкие предварительные условия. «Мы не должны лгать сами себе: президент Алиев мало чем отличается от президента Путина, и углубление наших отношений должно происходить только после реальных, фактических изменений, которых мы до сих пор не видели», - сказала она.
Несмотря на призывы депутатов и критику в адрес главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен, представитель этой структуры Белла Нестерова ни словом не обмолвилась о нарушениях прав человека в Азербайджане. Вместо этого она подчеркнула, что Евросоюз работает в направлении поддержки сторон в гуманитарных вопросах и является крупнейшим донором Азербайджана в вопросе разминирования.
«Я не могу поверить, что представитель Еврокомиссии пришел сюда и не говорит ни слова о правах человека... В этой стране есть люди, которые были депортированы, лишены гражданства, простите, мадам, мы понимаем энергетические потребности, но речь идет о международных обязательствах и о грубом нарушении соглашений», - возмутился испанский депутат Начо Санчес Амор.
В докладах и по Армении, и по Азербайджану Европарламент критикует пассивную позицию Евросоюза во время и после 44-дневной войны, подчеркивая, что это позволило России и Турции еще больше усилить влияние на Южном Кавказе. В то же время депутаты приветствуют усилия главы Европейского совета Шарля Мишеля по содействию диалогу между сторонами, призывая лидеров Армении и Азербайджана в полной мере участвовать в обсуждениях вокруг мирного договора.
«Усилия президента Мишеля, президента Макрона, встречи глав Армении и Азербайджана посылают серьезные сигналы о том, что мы также пытаемся вернуть эти страны из-под влияния России», - заявила докладчик по вопросу Азербайджана Желяна Зовко.
Окончательные тексты докладов должны быть обсуждены и приняты в январе на пленарном заседании Европарламента. Однако они не имеют обязательной силы.
Как напомнил сегодня содокладчик по вопросу Армении, более года назад в этом же зале был принят специальный доклад об освобождении армянских военнопленных, однако они до сих пор остаются в тюрьмах Азербайджана.