Հայաստանի շահերից է բխում քրտնաջան աշխատել Հնդկաստանի և Իրանի հետ․ իրանագետ
Հնդկաստանը պաշտոնապես արձագանքել է, որ ընբռնումով է մոտենում Պակիստանի տարածքում ահաբեկչական «Ջեյշ ալ-Ադլ» խմբավորմանը հրթիռների և ԱԹՍ-ների միջոցով հասցված իրանական հարվածներին, քանի որ պետք է զրո հանդուրժողականություն դրսևորվի ահաբեկիչների նկատմամբ։ Այս մասին գրում է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը.
«Պատկերը սակայն ավելի լայն է և ավելի հետաքրքիր, որովհետև հարվածներին նախորդել էր Հնդկաստանի արտգործնախարարի այցն Իրան, իսկ դրա ընթացքում նաև քննարկվել էր հնդկական Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային հանգույցի կարևոր բաղադրիչ իրանական Չաբահար նավահանգստի ենթակառուցվածքների ընդլայնման հարցը։
Այն պայմաններում, երբ իրանամետ եմենյան հութիները փաստացիորեն սահմանափակել են Կարմիր ծովով բեռների տեղաշարժը հնդկական Հյուսիս-Հարավն էլ ավելի հրապուրիչ և արդիական է դարձել աշխարհի համար։ Իսկ իրանական Չաբահարի մրցակիցը պակիստանյան Գվադարն է, ուստի իրանական հարվածը կրկին բազմակողմ է աշխարհաքաղաքական առումով։
Ուղերձը շատ հստակ է և խորը՝ Կարմիր ծովն անվտանգ չէ, Պակիստանն անկայուն և ահաբեկիչներին իր տարածքում պատսպարող պետություն է, իսկ Թեհրանը հաշվի չի նստում նույնիսկ դրա միջուկային կարգավիճակի հետ, ուստի Հնդկաստանից սկսվող և Իրանի տարածքով անցնող Հյուսիս-Հարավն է դառնալու Հնդկական թերակղզին Եվրոպային կապող ամենակարճ և անվտանգ միջազգային ուղին։
Թուրանական «Միջին միջանցք» կոչեցյալն էլ այս ծրագրի հակոտնյան է, և Հայաստանի տարածքով դրա անցկացումը ուղղակիորեն հակասում է թե՛ հնդկական, թե՛ իրանական շահերին, ուստի ամենևին էլ պատահական չէ, որ Հնդկաստանը զինում է Հայաստանին, իսկ Իրանը՝ պարբերաբար նույնիսկ սպառնում Բաքվի բարբարոսական վարչախմբին և զգուշացնում Թուրքիային։
Հետևաբար Հայաստանի շահերից է բխում մի կողմ թողնել պատրանքները և քրտնաջան աշխատել ասիական այս երկու հսկաների հետ՝ դառնալու հենց Հյուսիս-Հարավի մասնակից և այս հարցում լրջագույն աշխարհաքաղաքական այլընտրանք արհեստածին Ադրբեջանին, որը դաշնակցում է Հնդկաստանի ախոյան Պակիստանի և Իրանի թշնամի Իսրայելի հետ»,- գրել է իրանագետը։

В интересах Армении усердно работать с Индией и Ираном
Индия официально заявила, что с пониманием относится к иранским ударам с использованием ракет и беспилотников по террористической группировке «Джейш аль-Адль» на территории Пакистана, поскольку должна быть нулевая терпимость к террористам. Об этом пишет иранист Вардан Восканян.
«Примечательно то, что этим ударам предшествовал визит министра иностранных дел Индии в Иран, в ходе которого обсуждался вопрос расширения инфраструктуры иранского порта Чабахар, важного компонента индийского транспортного узла Север-Юг.
В условиях, когда проиранские йеменские хуситы фактически ограничили движение грузов по Красному морю, индийский Север-Юг стал еще более привлекательным и актуальным для мира. А конкурентом иранского «Чабахара» является пакистанский «Гвадар», так что иранский удар носит многосторонний геополитический характер. Иранские удары имеют очень четкий и глубокий посыл:
Красное море небезопасно, Пакистан нестабилен и является государством, укрывающим террористов на своей территории, поэтому маршрут Север-Юг, начинающийся в Индии и проходящий через Иран, станет кратчайшим и безопасным международным маршрутом, соединяющим Индийский субконтинент с Европой. Туранский «Средний коридор» также противоречит этой программе, и его проведение через территорию Армении не исходит из интересов Индии и Ирана, поэтому совсем не случайно, что Индия вооружает Армению, а Иран периодически угрожает варварскому режиму Баку и направляет предупреждающие посылы Турции.
Следовательно, в интересах Армении отбросить иллюзии и усердно работать с этими двумя азиатскими гигантами, чтобы стать участником именно проекта «Север-Юг» и серьезной геополитической альтернативой искусственному Азербайджану, который союзничает с врагом Индии - Пакистаном и врагом Ирана - Израилем», - написал иранист.