Հայաստանի ԱԽ քարտուղարը խեղաթյուրում է փաստերը․ ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ Ներքին Հանդում գտնվող սահմանապահների մասին
Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հերթական անգամ խեղաթյուրում է փաստերը: Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հայտարարությունը սահմանամերձ Ներքին Հանդ գյուղի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ, որ «չնայած ռուս զինվորականների ներկայության Սյունիքի Ներքին Հանդ գյուղի մոտ, ռուսական կողմը չի կարողացել կանխել վերջին միջադեպը»։
«Մենք բացառապես բացասական ենք գնահատում նման հայտարարությունները։ Սա առաջին անգամը չէ, որ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը խեղաթյուրում է փաստերը, պարզապես, կարծում եմ, Արևմուտքում որևէ մեկին հաճոյանալու համար։ Միգուցե մենք կարող ենք ինչ-որ պատճառներ գտնել Ռուսաստանին քննադատելու համար։ Ներքին Հանդի տարածքում ռուս զինվորականներ չկան: Այնտեղ, հայկական կողմի հետ պայմանավորվածության համաձայն, 2021 թվականին տեղակայվել է ԱԴԾ սահմանային ծառայության դիրք։
Բայց միևնույն ժամանակ, այժմ, ինչպես գիտենք, Հայաստանում հետաքննություն է տարվում սահմանագոտում սադրանքները կանխելու և զսպվածություն պահպանելու հրամանի կատարման վերաբերյալ։ Ռուս սահմանապահներին նսեմացնելու փորձերը համարում ենք հակաարդյունավետ, քանի որ նրանք 30 տարի հսկում են հանրապետության սահմանները և բազմիցս ապացուցել են իրենց պահանջված լինելը։
Ի տարբերություն մեր սահմանապահների, ԵՄ կեղծ դիտորդները չեն անում այն, ինչի համար այնտեղ են: Նրանց հիմնական զբաղմունքը Ռուսաստանի և Իրանի հետախուզական գործունեությունն է։ Եվ, իհարկե, մի փոքր ինքնափիար»,- ասել է Զախարովան։

МИД РФ о пограничниках в Неркин Ханде: Секретарь Совбеза Армении передергивает факты
Секретарь Собвеза Армении Армен Григорян в очередной раз передергивает факты. Об этом в  ходе еженедельного брифинга заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявление секретаря Совбеза Армении по инциденту у приграничного села Неркин Ханд, что « несмотря на присутствие у села Неркин Ханд в Сюнике российских военнослужащих, российская сторона не смогла предотвратить последний инцидент».
«Мы оцениваем подобные заявления исключительно негативно. Секретарь Совбеза уже не первый раз передергивает факты, лишь бы, я так думаю, понравиться кому-то там на Западе. Возможно, придумать какой-то повод для критики России. В районе населенного пункта Неркин Ханд нет российских военных. Там в соответствии с договоренностью с армянской стороной в 2021 году был размещен пост Погранслужбы ФСБ. Но при этом сейчас, как мы знаем, в Армении проводится расследование на предмет приказа о недопущении провокаций и сохранении сдержанности в пограничной области. Мы считаем контрпродуктивными попытки очернить российских пограничников, так как они уже 30 лет охраняют рубежи республики и неоднократно делом доказывали свою востребованность. На контрасте с нашими пограничниками, псевдонаблюдатели ЕС занимаются не тем, за чем их туда позвали. Их главное занятие – разведывательная деятельность в отношении России и Ирана. Ну и естественно, немного самопиара», - заявила Захарова.