Հայաստան - Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության հաջորդ համաժողովը կկայանա Գրենոբլ քաղաքում
Հայաստան - Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության 5-րդ համաժողովը, որն այս տարի անցկացվեց Սյունիքում, այսօր երկօրյա աշխատանքն ամփոփեց եզրափակիչ նիստով, որին մասնակցում էր նաև մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը։ Այս մասին հայտնում են Սյունիքի մարզպետի աշխատակազմից։
Նախ քննարկվեցին նախորդ օրը կազմակերպված կլոր սեղանների արդյունքները։ Այնուհետև Ֆրանսիայի համայնքների միության գլխավոր տնօրեն Վիրժինի Ռուքեթի համակարգմամբ երկու կողմերի ներկայացուցիչները խոսեցին առկա համագործակցության ու դրա զարգացման հեռանկարների մասին։
Զեկուցողներն էին Լիոնի քաղաքապետի տեղակալ, միջազգային համագործակցության պատասխանատու, Ֆրանսիայի միավորված համայնքների «Հայաստան» խմբի նախագահ Սոնիա Զդորոֆցովը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը, Ստեփանավանի քաղաքապետ, Հայաստանի համայնքների միության «Ֆրանսիա» խմբի նախագահ Արմեն Գրիգորյանը, Վայոց Ձորի մարզպետի տեղակալ Արսեն Խաչատրյանը, Օ-դը-ֆրանս ռեգիոնի խորհրդական Ժան Պոլ Մյուլոն, Գրենոբլի քաղաքապետ Էրիկ Պիոլը, Վիենի քաղաքապետ Թիերի Կովաքսը, Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության Հայաստան-Ֆրանսիա ծրագրերի համակարգող Ֆլորանս Պրովանդիեն։
Համաժողովն ամփոփվեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վարդան Կոստանյանի ելույթով։ Հնչեց նաև համաժողովի վերջնական հայտարարությունը։
Հայաստան - Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության հաջորդ՝ 6-րդ համաժողովը կկայանա Ֆրանսիայի Գրենոբլ քաղաքում։

Следующий форум децентрализованного сотрудничества Армения-Франция пройдет в городе Гренобль
Пятыйфорум децентрализованного сотрудничества Армения-Франция, который в этом году прошел в Сюнике, сегодня завершил свою двухдневную работу заключительным заседанием, в котором также принял участие губернатор Роберт Гукасян. Об этом сообщила канцелярия губернатора Сюника.
Сначала были обсуждены результаты круглых столов, организованных накануне. Затем под руководством генерального директора Союза французских общин Виржини Рокет представители обеих сторон рассказали о существующем сотрудничестве и перспективах его развития.
С докладами выступили заместитель мэра Лиона, ответственная за международное сотрудничество, председатель группы «Армения» объединенных общин Франции Сония Здорофцов, депутат Национального собрания Армении Армен Хачатрян, мэр Степанавана, председатель группы «Франция» союза общин Армении Армен Григорян, вице-губернатор Вайоцдзорской области Арсен Хачатрян,  советник региона О — де-Франс Жан-Поль Мюло, мэр Гренобля Эрик Пиоль, мэр Вьена Тьери Ковакс, координатор программ Армения-Франция Министерства Европы и иностранных дел Франции Флоранс Провандье.
Форум завершился выступлением заместителя министра территориального управления и инфраструктур Армении Вардана Костаняна. Также прозвучало финальное заявление форума.
Следующий, шестой форум децентрализованного сотрудничества Армения-Франция пройдет во Франции, в городе Гренобль.