Հայ-ռուսական հարաբերությունները մեր օրերում խորությամբ պետք է զարգացնել և անընդհատ կատարելագործել ու արդիականացնել. Սաֆարյան
Խորհրդային Հայաստանը հայ ժողովրդի պատմական ճակատագրում ունեցել է կարևոր և յուրահատուկ տեղ: Այս մասին «Խորհրդային Հայաստանը հայ ժողովրդի պատմական ճակատագրում» բուկլետի շնորհանդես-ասուլիսին հայտարարեց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, քաղաքական վերլուծաբան Արամ Սաֆարյանը:
«70-ամյա զարգացման ընթացքում երկրորդ հայկական հանրապետությունը կարողացել է հառնել իբրև Փյունիկ մոխրից ՝ արնաքամ, տանջված, ֆիզիակական ոչնչացման եզրին կանգնած ժողովրդի առաջ բացելով հնարավորություն դեպի երկրի զարգացումը: Եվրասիական փորձագիտական ակումբը կարծում է, որ Խորհրդային Հայաստանը եղել է բարենպաստ շրջան հայ ժողովրդի համար, որը հնարավորություն է տվել զարգանալ երկրի արդյունաբերությանը, գյուղատնտեսությանը, գիտությանը, սոցիալական և այլ ոլորտներին»,- շեշտեց նա՝ ավելացնելով, որ հատկապես գիտության և մշակույթի զարգացումը այդ ժամանակաշրջանում ուղղակի ֆենոմենալ է:
Ամենակարևորը, շարունակեց Սաֆարյանը, հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամությունը խելամիտ այլընտրանք չունի: Մենք պետք է լավ իմանանք Հայաստանի վերջին 200 տարիների պատմությունը և հասկանանք, ասաց նա, որ այնտեղ, որտեղ հայկական հասարակության շահերը համընկել են Ռուսաստանի շահերի հետ, այնտեղ միշտ եղել է հաղթանակն ու հաջողությունը.
«Իսկ այնտեղ, որտեղ մեր շահերը էական տարբերություն են ունեցել, պատմությունն ու ճակատագիրը այլ կերպ են վարվել մեր ժողովրդի հետ: Այստեղից մենք եզրակացնում ենք, որ հայ-ռուսական բազմաբնույթ, բազմակողմ հարաբերությունները մեր օրերում նույնպես, ըստ էության, խորությամբ պետք է զարգացնել և անընդհատ կատարելագործել ու արդիականացնել»,- ասաց բանախոսը:
Արամ Սաֆարյանը շեշտեց՝ Հայաստանում գյուղատնտեսության, արդյունաբերության և ընդհանուր առմամբ տնտեսության զարգացումը Խորհրդային միության տարիներին արդյունք է եղել հայ հասարակության և ԽՍՀՄ ստրատեգիական շահերի համընկման: Գտնվել են տաղանդավոր հայեր, որոնք այդ տասնամյակների ընթացքում հաջողացրել ու հմտորեն զուգորդել են հայ հասարակության շահերը խորհրդային կենտրոնի շահերի հետ և նպաստել են նրան, որ մեր երկրում կարողանան զարգանալ ամբողջական արդյունաբերական, տնտեսական ճյուղեր, զարգանա գյուղատնտեսությունը, գիտությունն ու կրթությունը, որոնք ծառայել են ԽՍՀՄ ահռելի գերտերության շահերին և այդ շահերը սպասարկելով արձանագրվել են տպավորիչ հաջողություններ.
«Հայաստանի գիտությունը, կրթությունը և մշակույթն աննախադեպ զարգացման են հասել այդ տարիներին: Մինչև այսօր մեր զարգացման մարդկային ռեյտինգները աշխարհում ունեն բարվոք տեղ շնորհիվ այն բանի, որ 70 տարվա ընթացքում մենք 700 հազար մարդու անվճար բարձրագույն և միջնակարգ մասնագիտական կրթություն ենք ապահովել, կարողացել ենք ստեղծել հարյուր հազարավոր ինժեներների, գիտնականների համար աշխատող գիտահետազոտական հիմնարկներ, ակադեմիական և ճյուղային հաստատություններ, որոնք մեծապես նպաստել են ինտելեկտուալ մակարդակի բարձրացմանը Հայաստանում և ապահովել երկրի զարգացումը»:
Ամփոփելով իր խոսքը, Սաֆարյանը նշեց, որ Խորհրդային միության տարիների ինտեգրացիայի, զարգացման հաջող ընթացքը գալիս է ասելու, որ մենք մեր շահը և օգուտը պետք է փնտրենք Ռուսաստանի հետ տնտեսական համագործակցության և Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում ինտեգրման ասպարեզներում.
«Մենք պետք է կարողանանք լավագույնս զուգորդել մեր ազգային-պետական շահերը , մեր անկախ տնտեսության անվտանգության խնդիրները գործընթացներին կառուցողական և հմուտ մասնակցություն բերելով: Մեր երկրում միշտ եղել են ու կլինեն բանիմաց ղեկավարներ, լուրջ գիտնականներ, տնտեսության և հասարակության լուրջ կազմակերպիչներ, որոնց պետք է գտնել, առաջ քաշել, որպօեսզի նրանք զարգացնեն մեր տնտեսությունն ու գիտությունը»,- հավելեց նա:

Советская Армения имеет особое значение в судьбе армянского народа: Арам Сафарян
За 70 лет своего существования вторая армянская республика смогла возродиться из пепла подобно Фениксу, этот период имеет особое значение в исторической судьбе армянского народа. Такое мнение на пресс-конференции, организованной Евразийским экспертным клубом на тему «Советская Армения в исторических судьбах армянского народа», выразил координатор клуба Арам Сафарян.
"Советская Армения открыла путь для развития страны искровавленным, измученным людям, на тот момент находящимся на грани физического уничтожения.
Евразийский экспертный клуб считает, что период Советской Армении был очень благоприятным для армянского народа и дал возможность развивать промышленность страны, сельское хозяйство, науку, социальную и другие сферы", - заявил он, добавив, что особенно развитие науки и культуры в этот период было просто феноменальным. Он также подчеркнул, что дружба между армянским и русским народами не имеет разумной альтернативы. «Изучая историю Армении за последние 200 лет, становится очевидно, что там, где интересы армянского общества совпадали с интересами России, всегда былբ победа и успех»,- заявил Сафарян, подчеркнув, что там же, где эти интересы разнились судьба была неблагосклонной к нашему народу.
«Отсюда мы делаем вывод, что многогранные, многосторонние армяно-российские отношения в наши дни также нуждаются в глубоком развитии, постоянном улучшении и модернизации», - подчеркнул Сафарян. По его словам, развитие сельского хозяйства, промышленности и экономики в целом в Армении в эти годы было результатом совпадения стратегических интересов армянского общества и СССР. "В те годы наука, образование и культура Армении достигли небывалого развития. И сегодня рейтинг армян и наших разработок занимает хорошее место в мире благодаря тому, что за 70 лет мы предоставили бесплатное высшее и среднее профессиональное образование 700 тысячам человек, мы смогли создать для сотен тысяч инженеров, академиков, представителей различных отраслей и ученых научно-исследовательские институты. Все они внесли большой вклад в повышение интеллектуального уровня в Армении, для обеспечения развития страны",- подчеркнул он.
Сафарян заметил, что успешный процесс интеграции и развития за годы существования Советского Союза говорит о том, что мы должны стремиться к экономическому сотрудничеству с Россией, в том числе и в рамках Евразийского экономического союза. Отметим, что к 100-летию советизации Армении усилиями Евразийского экспертного клуба издана книга под названием «Советская Армения в исторических судьбах армянского народа».