Հայ-ռուսական հարաբերություններում լարվածության մասին խոսակցությունները արհեստական օրակարգ են, բացառվում է, որ ՀՀ իշխանությունները հակառուսական քաղաքականություն վարեն․ Ալեքսեյ Սանդիկով
Հայ-ռուսական հարաբերություններում լարվածության, հարաբերությունների վատացման մասին քննարկումները և հնչած հարցադրումները արհեստական օրակարգ են, InfoPort.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ազգույթամբ ռուս Ալեքսեյ Սանդիկովը։
Ըստ պատգամավորի, նման քննարկումները քաղաքական որոշ շահեր են հետապնդում, և ընդհանուր առմամբ, երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների միջև խնդիրներ չկան։
«Իհարկե, աշխատանքային խնդիրներ առաջանում են, և դա բնական է, բայց դրանք լուծվում են կառուցողական երկխոսության ճանապարհով։ Իսկ մնացած այդ արհեստական երևույթները, որ մենք տեսնում ենք թե սոցիալական ցանցերում, թե լրատվամիջոցներում միգուցե ինչ-որ այլ նպատակներ են հետապնդում, որը չի համապատասխանում օբյեկտիվ պատկերին», - նկատեց Սանդիկովը։
Դիտարկմանը, թե հիմնականում սոցցացաներում որոշ ուժերի ներկայացուցիչներ հարցեր են բարձրացնում, թե՝ ուզում եք բարկացնե՞լ Պուտինին, Սանդիկովը արձագանքեց ծիծաղով։ Ավելին, նման հայտարարությունները նա զավեշտ համարեց․
«Լավ էլի, ախր չի կարելի էդպես ասել, ի՞նչ է նշանակում բարկացնել այս կամ այն քաղաքական գործչին։ Կարծում եմ՝ պետք չի մոռանալ, որ մենք ինքնիշխան պետություն ենք ու աշխատում ենք գործընկերության սկզբունքներով՝ ոչ ոք ոչ ոքի չի բարկացնում, ոչ ոք ոչ ոքի չի վախեցնում։ Խոսքը դաշնային գործընկերության մասին է»։
Անդրադառնալով գործող իշխանությունների հասցեին պարբերաբար հնչող քննադատություններին, որ վարում են հակառուսական քաղաքականություն, Սանդիկովը ընդգծեց․
«Դա բացառված է։ ՀՀ վարչապետը բազմիցս նշել է, որ պետք է դուրս գալ այդ կարծրատիպից, որ Հայաստանը վիզը ծուռ, մշտապես գերտերությունների կրկնի տակ ապրող պետություն է։ Ես այն կարծիքին եմ, որ մենք պետք ենք Ռուսաստանին ոչ պակաս, քան Ռոսաստանը՝ մեզ։ Հենց այստեղ է ընկած մեր գործընկերային փիլիսոփայությունը՝ պետք է շիտակ, միմյանց աչքերի մեջ նայելով, խոսել կնճռոտ հարցերի մասին ու պաշտպանել մեր սեփական շահերը»։

Разговоры о напряженности в армяно-российских отношениях - искусственная повестка, исключено, чтобы власти Армении проводили антироссийскую политику: Алексей Сандыков
Дискурс относительно напряженности в армяно-российских отношениях - искусственная повестка. Такое мнение в беседе с корреспондентом InfoPort.am выразил депутат от правящей парламентской фракции «Мой шаг», Алексей Сандыков, избранный в парламент по квоте русской общины РА.
По словам депутата, подобные обсуждения преследуют определенные политические интересы, а  в целом между внешнеполитическими ведомствами двух стран проблем нет.
"Конечно, рабочие проблемы возникают, и это естественно, но они решаются путем конструктивного диалога. А все остальное - это искусственная повестка, которая распространяется  как в социальных сетях, так и в СМИ. Эти шаги преследуют определенные цели, но они не отражают объективную картину армяно-российских отношений", - заверил Сандыков.
На замечание о том, что представители определенных сил в соцсетях поднимают вопросы о том, что новые власти Армении своими шагами «хотят рассердить Путина», Сандыков ответил смехом. Более того, подобные заявления он назвал курьезными․
«Ну что значит разгневать того или иного политического деятеля? Думаю, не надо забывать, что мы суверенное государство и работаем по принципам партнерства: никто никого не сердит, никто никого не пугает. Речь идет о партнерстве»,- подчеркнул он.
Говоря о периодически звучащей в адрес действующих властей критике, что они проводят антироссийскую политику, Сандыков подчеркнул: "Это исключено. Премьер-министр РА неоднократно отмечал, что нужно выйти из этого стереотипа. Я придерживаюсь того мнения, что мы нужны России не меньше, чем Россия - нам. Именно здесь лежит философия нашего партнерства: нужно прямо, глядя друг на друга в глаза, говорить о казусных вопросах и защищать наши собственные интересы".