Հայ գերիները դատվում են արագացված կարգով՝ առանց արդար դատավարության ընթացակարգերի. Amnesty International
Amnesty International բրիտանական կազմակերպությանը զեկույց է հրապարակել, որի թեմաներից մեկը վերաբերում է Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիներին և նրանց հետագա ճակատագրին:
«Նոյեմբերին ՄԱԿ-ի Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների կոմիտեն կոչ արեց Ադրբեջանին՝ արդյունավետ հետաքննել զինված առճակատման համատեքստում արձանագրված բոլոր խախտումները և ապահովել, որ տուժածներին հասանելի լինեն իրավական պաշտպանության միջոցները»,- 1lurer-ի փոխանցմամբ՝ ասվում է փաստաթղթում։
Զեկույցի հեղինակները նշում են նաև, որ դեռևս սեպտեմբերին Եվրախորհուրդն իր զեկույցում «մտահոգություն էր հայտնել տասնյակ բանտարկյալների՝ անմարդկային պայմաններում գտնվելու փաստի կապակցությամբ»։
«Գերիները դատվում են արագացված կարգով՝ առանց արդար դատավարության ընթացակարգերի: Իսկ շուրջ 30 հայ գերու ճակատագիրն ու գտնվելու վայրը մնում են անհայտ, չնայած այն հանգամանքին, որ կան ենթադրություններ նրանց հարկադիր անհետացման և, հնարավոր է, նույնիսկ սպանության մասին»,- ասվում է զեկույցում։
Amnesty International-ի փորձագետները ուսումնասիրության մեջ անդրադառնում են նաև 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո խոշտանգումների և այլ դաժան վերաբերմունքի թեմային:
«Ստացվել են խոշտանգումների և այլ դաժան վերաբերմունքի մասին բազմաթիվ հաղորդագրություններ, որոնցում հաստատում են, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչները խոշտանգել են հայ գերիներին և ենթարկել տարբեր տեսակի դաժանությունների նրանց գերեվարման, տեղափոխման և կալանավորման ժամանակ, սակայն նման հաղորդումների արդյունավետ հետաքննություն չի իրականացվել»,- նշվում է տեքստում։

Армянских пленных в Азербайджане судят в ускоренном режиме без процедуры справедливого судопроизводства: Amnesty International
Amnesty International в своем докладе коснулась незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских пленных и их дальнейшей судьбы. «В ноябре Комитет ООН по экономическим, социальным и культурным правам призвал Азербайджан эффективно расследовать все нарушения, зафиксированные в контексте вооруженного противостояния, и обеспечить пострадавшим средства правовой защиты»,-говорится в документе.
Авторы доклада также отмечают, что еще в сентябре Совет Европы в своем докладе «выразил обеспокоенность фактом нахождения десятков заключенных в бесчеловечных условиях». «Пленных судят по ускоренной процедуре без обеспечения справедливого судопроизводства. А судьба и местонахождение около 30 армянских пленных остаются неизвестными, несмотря на то, что есть предположения об их принудительном исчезновении и, возможно, даже об убийстве», - говорится в докладе.
Эксперты Amnesty International затрагивают также тему пыток и жестокого обращения с пленными во время и после войны 2020 года. «Было получено множество сообщений о пытках и жестоком обращении, в которых утверждается, что представители азербайджанских вооруженных сил пытали армянских пленных, однако эффективного расследования подобных сообщений не проводилось», - отмечается в докладе.