Հայ-եգիպտական համագործակցության գրեթե բոլոր ոլորտներում էական առաջընթաց է գրանցվել․ Վահագն Խաչատուրյան
Հայ և եգիպտացի ժողովուրդների բարեկամությունը գալիս է դադերի խորքից, ինչն էլ իր հերթին շարունակում է ամրապնդվել Հայաստանի Հանրապետության և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ավելի քան 30-ամյա կայուն հարաբերություններով։ Մամուլի համար հայտարարության ժամանակ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վագահն Խաչատուրյանը։
Հայաստանի նախագահը մեծ պատիվ է համարում հյուրընկալել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսիի պաշտոնական այցը Հայաստանի Հանրապետություն։ Վագահն Խաչատուրյանն այս այցը համարում է պատմական։
«Արդյունավետ եմ գնահատում իմ գործընկերոջ՝ նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսիի հետ ունեցած բանակցությունները, որոնց ընթացքում քննարկեցինք մեր երկու պետությունների միջև այս տարիների ընթացքում ձևավորված համագործակցության լայն շրջանակը, այսօրեական ծրագրերը և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հետագա անելիքները։ Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ այսօր Հայաստանը և Եգիպտոսը արդյունավետ համագործակցում են քաղաքական, տնտեսական, գիտական, կրթական, մշակութային, զբոսաշրջային և այլ բնագավառներում։
Արդյունավետ համագործակցություն է ձևավորվել նաև մի շարք բազմակողմ հարթակներում։ Իհարկե, երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալները դեռ գոհացուցիչ չեն, սակայն վստահ եմ, որ քաղաքական լայն օրակարգը, ինչպես նաև երկու երկրների ղեկավարությունների գործադրվելիք համատեղ ջանքերի շնորհիվ առաջիկայում փոխշահավետ համագործակցության օրակարգն էլ ավելի կխորացվի և մենք արդյունքներ կգրանցենք նաև թե՛ առևտրատնտեսական փոխանակման, թե՛ մի շարք այլ բնագավառներում»,- ընդգծեց Խաչատուրյանը։
Հայաստանի նախագահը արձանագրեց, որ անցած տարիների ընթացքում համագործակցության գրեթե բոլոր ոլորտներում էական առաջընթաց է գրանցվել։
«Ավելին՝ նշմարվում են համագործակցության նոր հեռանկարներ։ Մեր երկրների միջև ստորագրվել են համագործակցության հինգ տասնյակից ավելի փաստաթղթեր։ Այցի շրջանակներում նաև ստորագրվեցին շատ այլ փաստաթղթեր, որոնք սկիզբ կդնեն նոր հետաքրքիր նախաձեռնությունների։
Դինամիկ զարգացում է ապրում զբոսաշրջությունը։ Հայաստանի քաղաքացիների համար Եգիպտոսը տարիներ շարունակ հանդիսանում է հանգստի ամենանախընտրելի ուղղություններից մեկը, և տարեցտարի մեր զբոսաշրջիկների թիվը զգալիորեն աճում է։ Հայաստանի կողմից Եգիպտոսի քաղաքացիների մուտքի արտոնագրի վերջերս իրականացրած դյուրացումից հետո, ակնկալում ենք նաև Եգիպտոսի քաղաքացիների մեծ հոսք Հայաստան, ինչը մեծապես կնպաստի հայ-եգիպտական բարեկամական կապերի ամրապնդմանը և երկու ժողովուրդների փոխադարձ ճանաչելիությանը»,- նշեց Խաչատուրյանը։
Հայաստանի նախագահը տեղեկացրեց, որ Եգիպտոսի նախագահ Ալ-Սիսիի հետ անդրադարձել են նաև անվտանգային, քաղաքական և տարածաշրջանային նշանակության հարցերին։
«Քննարկեցինք նաև տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատատելուն ուղղված Հայաստանի ջանքերը»,- ավելացրեց նախագահը։
Վահագն Խաչատուրյանը նաև առանձացրեց հայ-եգիպտական հարաբերություններում եգիպտահայ համայնքի առանձնահատուկ դերը, որը դարեր շարունակ իր նպաստն է բերում ինչպես Եգիպտոսի զարգացմանը, այնպես էլ երկկողմ կապերի ամրապնդմանը։
«Այս առնչությամբ հատուկ շնորհակալություն պետք է հայտնեմ այն հոգատարության համար, որը պետական մակարդակով վայելել և վայելում են Եգիպտոսում ապրող մեր հայրենակիցները։ Հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանում եգիպտացի ժողովրդի կողմից ցեղասպանությունից փրկվածներին ցուցաբերած գրկաբաց ընդունելությունն ու օժանդակությունը։ Լիահույս եմ, որ բազմաթիվ մարտահրավերներով լի ներկայիս ժամանակաշրջանում հայ-եգիպտական բարեկամությունը կլինի այն գործոններից մեկը, որի շնորհիվ մեր երկրները կկարողանան հաղթահարել բոլոր դժվարությունները և վստահորեն քայլել դեպի լուսավոր ապագա»,- եզրափակեց նախագահը։

Значительный прогресс достигнут почти во всех сферах армяно-египетского сотрудничества. Ваагн Хачатурян
Дружба армянского и египетского народов идет из глубины веков, что, в свою очередь, продолжает укрепляться более чем 30-летними стабильными отношениями Республики Армения и Арабской Республики Египет. Օб этом заявил президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в ходе заявления для прессы.
Президент Республики считает большой честью принять у себя в Республике Армения президента Арабской Республики Египет Абдель Фаттаха Ас-Сиси с официальным визитом. Ваан Хачатурян считает этот визит историческим.
«Переговоры с моим коллегой, президентом Абдель Фаттахом Ас-Сиси, в ходе которых мы обсудили сложившийся за эти годы широкий спектр сотрудничества между нашими двумя государствами, сегодняшние планы и задачи на будущее по развитию двусторонних отношений, считаю эффективными. Должен с удовлетворением отметить, что сегодня Армения и Египет продуктивно сотрудничают в политической, экономической, научной, образовательной, культурной, туристической и других сферах.
Налажено успешное сотрудничество и в рамках многосторонних площадок. Конечно, объемы двусторонней торговли пока не совсем удовлетвряют, но уверен, что благодаря широкой политической повестке, а также совместным усилиям лидеров двух стран повестка взаимовыгодного сотрудничества будет еще больше углубляться в ближайшее время, и мы будем фиксировать результаты в торгово-экономическом обмене, а также в ряде других областей», - подчеркнул Хачатурян.
Президент Республики отметил, что за последние годы практически по всем направлениям сотрудничества достигнут значительный прогресс.
«Более того, обозначены новые перспективы сотрудничества. Между нашими странами подписано более пяти десятков документов о сотрудничестве. В рамках визита также подписано много других документов, которые положат начало новым интересным инициативам.
Динамично развивается туризм. Египет уже много лет является одним из самых популярных направлений отдыха для граждан Армении, и число наших туристов с каждым годом значительно растет. После недавнего упрощения Арменией визового режима  для граждан Египта, мы также ожидаем большого потока граждан Египта в Армению, что в значительной степени будет способствовать укреплению дружественных армяно-египетских связей и взаимному сближению двух народов», - сказал Хачатурян.
Президент Республики сообщил, что с президентом Египта Ас-Сиси были также обсуждены вопросы безопасности, политического и регионального значения.
"Мы также обсудили усилия Армении по установлению мира и стабильности в регионе", - добавил президент.
Ваагн Хачатурян также отметил особую роль  армянской общины Египта  в армяно-египетских отношениях, которая на протяжении веков способствует как развитию Египта, так и укреплению двусторонних связей.
"В этой связи должен выразить особую благодарность за ту заботу, которой пользовались и пользуются на государственном уровне наши соотечественники, проживающие в Египте. Армянский народ никогда не забывает радушный прием и помощь, оказанную египетским народом армянам, пережившим геноцид. Я искренне надеюсь, что в нынешний, полный вызовов период, армяно-египетская дружба станет одним из факторов, благодаря которому наши страны смогут преодолеть все трудности и уверенно идти к светлому будущему», - заключил президент.