ՀԱՊԿ-ին դիմելու դեպքում՝ Հայաստանին ռազմական օգնություն կցուցաբերվի․ Զաս
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը Վալդայի ակումբի համաժողովի շրջանակներում խոսել է Հայաստանին ռազմական օգնություն ցուցաբերելու հնարավորության մասին:
"Եթե նման դիմում լինի, ապա մեր բոլոր արտակարգ արձագանքման կենտրոնները, մեխանիզմները կգործարկվեն", -ասել է Զասը։
Իր հերթին Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինն ընդգծել է, որ երբ կրիտիկական իրավիճակ է նկատվում, ինչպես դա եղել է Ղազախստանում, կարելի է նույնքան օպերատիվ արձագանքել դաշնակցի պաշտոնական դիմումին:

ОДКБ окажет Армении военную помощь в случае обращения: генсек
Генеральный секретарь Организации договора о коллективной безопасности Станислав Зась на полях конференции Валдайского клуба высказался о возможности оказания военной помощи Армении в случае ее обращения.
«Если будет такое обращение, то все наши центры экстренного реагирования, механизмы будут запущены», — цитирует генсека ОДКБ «Известия»․
В свою очередь замминистра иностранных дел России Александр Панкин подчеркнул, что когда наблюдается критическая ситуация, как это было в Казахстане, можно так же оперативно отреагировать на официальное обращение союзника. По его словам, нет вопроса равноудаленности между союзниками и другим соседом.