ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հարց այսօր օրակարգում չկա․ ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ
ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հարց այսօր կազմակերպության օրակարգում չկա: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ-ի ՝ ՀԱՊԿ հարցերով հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Վիկտոր Վասիլևը:
Նրա խոսքով ՝ այժմ ՀԱՊԿ-ը կենտրոնացած է 2023 թվականի նոյեմբերին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման վրա, որին մասնակցում են ՀԱՊԿ անդամ բոլոր երկրները։
«ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հիշյալ նստաշրջանի ընթացքում ընդունված փաստաթղթերը, որտեղ հայկական կողմը չի մասնակցել, այժմ գտնվում են Երևանի քննարկման փուլում ։ Այդ փաստաթղթերից մի քանիսի վերաբերյալ կա հայկական կողմի համաձայնությունը, ինչից կարելի է եզրակացնել, որ ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հարց չկա», - նշել է Վասիլեւը ։
Ինչ վերաբերում է անցած տարվա ՀԱՊԿ միջոցառումներին մասնակցելու Երևանի մերժումներին, ապա դեսպանը վստահ է, որ այդ «որոշումները կայացվել են նաև Արևմուտքի ճնշման ներքո»: Նա հույս է հայտնել, որ մի օր «Հայաստանի ղեկավարության և բնակիչների բանականության ձայնը կգերիշխի էմոցիաների վրա»։

Вопрос о выходе Армении из ОДКБ сегодня не стоит։ МИД России
Вопроса выхода Армении из ОДКБ сегодня нет в повестке организации, заявил посол по особым поручениям МИД России по вопросам ОДКБ Виктор Васильев, 1 февраля сообщает РИА Новости.
По его словам, сейчас ОДКБ сосредоточена на реализации договоренностей, достигнутых в ноябре 2023 года, в чем принимают участие все страны, входящие в ОДКБ.
«Документы, принятые в ходе упомянутой сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, где армянская сторона не участвовала, сейчас находятся на рассмотрении Еревана. По некоторым из этих документов есть согласие армянской стороны, из чего можно сделать вывод, что вопрос о выходе Армении из ОДКБ не стоит», — отметил Васильев.
Что касается отказов Еревана принимать участие в мероприятиях ОДКБ прошлого года, то посол уверен, что эти решения принимались в том числе под давлением Запада. Он выразил надежду, что когда-нибудь голос разума у руководства и жителей Армении возобладает над эмоциями.