ՀԱՊԿ-ի գծով միջոցներ են ձեռնարկվում Բաքվի և Երևանի միջև լարվածությունը նվազեցնելու համար. Պուտին
ՀԱՊԿ գծով միջոցներ են ձեռնարկվում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև լարվածության նվազեցման ուղղությամբ։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՝ դիմելով օտարերկրյա պետությունների դեսպաններին՝ Կրեմլում տեղի ունեցած հավատարմագրերի հանձնման արարողության ժամանակ։
ՌԴ նախագահին իր հավատարմագրերն է հանձնել նաև ՀՀ դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը:
"Նշեմ, որ կազմակերպության գծով միջոցներ են ձեռնարկվում հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրման կապակցությամբ։ Դիմակայության գոտի է ուղարկվել հատուկ առաքելություն ՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի գլխավորությամբ։ Նրան հանձնարարվել է գործերի վիճակի ուսումնասիրման արդյունքներով առաջարկություններ պատրաստել Հավաքական անվտանգության խորհրդին", - ասել է ՌԴ նախագահը։
Վլադիմիր Պուտինի խոսքով՝ Ռուսաստանի համար մտերիմ պետությունների միջև ցանկացած կոնֆլիկտային իրավիճակ լուրջ մտահոգություն է առաջացնում։
"Մենք կոչ ենք անում բոլորին զսպվածություն ցուցաբերել, անշեղորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը եւ հաստատակամորեն հետեւել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարություններին", - ասել Է Պուտինը:
Նա նշել է, որ պետք է ելնել նրանից, որ լուծման բանալին հայ - ադրբեջանական սահմանի դելիմիտացիայի երկկողմ հանձնաժողովի շրջանակներում մասնագիտական, համատեղ աշխատանքն է ՝ Ռուսաստանի կողմից խորհրդատվական աջակցությամբ:
Ռուսաստանի նախագահը շնորհավորել է նաև հայ ժողովրդին գալիք Անկախության օրվա կապակցությամբ և նշել, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը բարեկամներ ու ռազմավարական դաշնակիցներ են:
"Օգտվելով առիթից՝ կցանկանայի շնորհավորել եղբայրական հայ ժողովրդին եւ երկրի ղեկավարությանը վաղը նշվող Անկախության օրվա կապակցությամբ", - ասել Է Պուտինը օտարերկրյա դեսպանների կողմից հավատարմագրերի հանձնման արարողության ժամանակ:
Պուտինի խոսքով ՝ Ռուսաստանն ու Հայաստանը բարեկամներ ու ռազմավարական դաշնակիցներ են, որոնք աջակցում են ինտենսիվ երկխոսությանը ։

По линии ОДКБ принимаются меры для снижения напряженности между Баку и Ереваном - Путин
По линии ОДКБ принимаются меры по снижению напряженности между Азербайджаном и Арменией. Об этом заявил президент России Владимир Путин, обращаясь к послам иностранных государств на церемонии вручения верительных грамот, которая прошла во вторник в Кремле.
Верительные грамоты президенту РФ вручил и посол Армении Вагаршак Арутюнян.
"Отмечу, по линии организации принимаются меры в связи с обострением обстановки в армяно-азербайджанском приграничье. В зону противостояния направлены специальная миссия во главе с генсеком ОДКБ. Ей поручено по результатам изучения положения дел подготовить предложения Совету коллективной безопасности", - сказал российский лидер.
По словам Владимира Путина, любые конфликтные ситуации между близкими для России государствами вызывают серьезную озабоченность.
"Мы призываем всех проявлять сдержанность, неукоснительно соблюдать режим прекращения огня и твердо следовать трехсторонним заявлениям лидеров России, Азербайджана и Армении", - сказал Путин.
Он отметил, что надо исходить из того, что ключ к решению - в профессиональной, совместной работе в рамках двусторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы при консультативном содействии со стороны России.
Президент России поздравил также армянский народ с наступающим Днем независимости и отметил, что Россия и Армения являются друзьями и стратегическими союзниками.
"Пользуясь случаем, хотел бы поздравить братский армянский народ и руководство страны с отмечаемым завтра Днем независимости", - сказал Путин на церемонии вручения иностранными послами верительных грамот.
По словам Путина, Россия и Армения являются друзьями и стратегическими союзниками, поддерживающими интенсивный диалог.