ՀԱՊԿ անդամ երկրները քննարկում են Հայաստանի կարգավիճակը և անդամավճարները չվճարելու դեպքում քվեարկության իրավունքից զրկելու հարցը. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար
Հայաստանն արդեն երեք տարի է, ինչ չի վճարել իր անդամավճարները: Այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Տալատբեկ Մասադիկովը։
«Հայաստանը դե ֆակտո գործնականում չի մասնակցում կազմակերպության աշխատանքներին, մինչդեռ դե յուրե ՀԱՊԿ լիիրավ անդամ է: ՀԱՊԿ անդամ երկրները քննարկում են Հայաստանի կարգավիճակը և անդամավճարները չվճարելու դեպքում քվեարկության իրավունքից զրկելու հարցը: Այո՛, այս հարցը քննարկվում է:
Վերջերս Կազանում տեղի է ունեցել Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստ, որտեղ արտաքին գործերի նախարարները մանրամասն քննարկել են այս հարցը», - ասել է նա:

Генсек ОДКБ: Армения де-факто не принимает участие в работе организации: обсуждается лишение права голоса за неуплату взносов
Армения фактически не принимает никакого участия в работе Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом заявил генеральный секретарь ОДКБ Таалатбек Масадыков.
«Армения не оплачивает взносы уже третий год. Де-факто она практически не принимает участие, де-юре она является полноправным членом ОДКБ. Но решение, конечно, за армянским народом и руководством Армении», - сказал он, отвечая на соответствующий вопрос ТАСС.
Масадыков отметил, что страны - членыОДКБ обсуждают положение республики и лишение права голоса за неуплату взносов. «Да, этот вопрос обсуждается. Совсем недавно прошло заседание Совета министров иностранных дел в Казани, где министры иностранных дел обсудили этот вопрос подробно», - сказал он.