Հանդիպումը  լավ հնարավորություն է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները կարգավորելու հարցում լուծումներ գտնելու համար․ Արարատ Միրզոյան
Հանդիպումը լավ հնարավորություն է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները կարգավորելու հարցում լուծումներ գտնելու համար․ Արարատ Միրզոյան
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, Աստանայում ընթանում է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։ «ՌԻԱ Նովոստ»-ին մանրամասներ է հայտնելհանդիպումից։
«Ելնելով այն բանից, որ ժամանակն արագ է ընթանում, իրադարձությունները զարգանում են բավական սրընթաց, ես կարծում եմ, որ այսօր շատ հարմար առիթ է՝ շփվելու այս թեմայով եւ տեսնելու, թե ինչ կարող ենք զեկուցել մեր ղեկավարներին պայմանավորվածությունների կատարման մասով, որոնք նրանք ստորագրել են»,- ասել է Լավրովը՝ բացելով եռակողմ հանդիպումը։ Նա վստահություն է հայտնել, որ հանդիպման ընթացքում կհաջողվի «ավելի լավ հասկանալ, թե ինչպես առաջ շարժվենք»։
ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ հանդիպումը համարում է լավ հնարավորություն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունները կարգավորելու հարցում լուծումներ գտնելու, ինչպես նաեւ ղարաբաղյան կարգավորումը երեք երկրների ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունների հունով կարգավորելու առումով, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Բայրամովը հայտարարել է, որ օգտակար կլիներ բանակցել «նաեւ խաղաղ կարգավորման այլ հարցերի վերաբերյալ, որոնց թվում են պետական սահմանի սահմանազատումը, հաղորդակցությունների բացումը, ինչպես նաեւ հումանիտար բնույթի հարցերը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 12-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանա` մասնակցելու ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ՝ հոկտեմբերի 14-ին Աստանայում նախատեսված է անցկացնել Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը:

Встреча-хорошая возможность найти решения в вопросе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном: Арарат Мирзоян
В Астане стартовала встреча министров иностранных дел Армении, Азербайджана и России.
"Исходя из того, что время бежит быстро, события развиваются достаточно стремительно, я считаю, что сегодня очень удобный повод пообщаться на эту тему и посмотреть, что мы можем доложить нашим лидерам относительно выполнения договоренностей, которые они подписали", - сказал Лавров, открывая трехстороннюю встречу министров иностранных дел России, Азербайджана и Армении.
Глава МИД РФ выразил уверенность в том, что в ходе встречи удастся "лучше понять, как двигаться дальше".
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов, в свою очередь, отметил, что с момента последней встречи в трехстороннем формате в мае этого года состоялось значительное число контактов как на двусторонней, так и на многосторонней основе.
"Мне кажется, с этой точки зрения было бы полезно переговорить, обсудить вопросы, то развитие, которое было за этот период времени. Как минимум с нашей стороны мы сделаем особый фокус на том измерении постконфликтного урегулирования, за которое непосредственно отвечают министры иностранных дел: это вопросы мирного договора, по которому у нас была недавно встреча", - сказал Байрамов.
Он добавил, что было бы полезно переговорить "и по другим вопросам мирного урегулирования, в число которых входят вопросы делимитации государственной границы, открытия коммуникаций", а также вопросы гуманитарного характера.
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян заявил, что считает встречу хорошей возможностью найти решения по проблематике нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, а также проблематике нагорнокарабахского урегулирования в русле трехсторонних заявлений президентов трех стран.