Հանդիպում՝ Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելի հետ. Փաշինյանը տեսանյութ է հրապարակել
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պրահայի ամրոցի նախագահական նստավայրում հանդիպում է ունեցել Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Պետր Պավելի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-չեխական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, կարևորվել է ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական ոլորտում փոխգործակցությունը: Հեռանկարային է համարվել բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, զբոսաշրջության բնագավառներում գործակցությունը: Չեխական կողմը նշել է, որ հետաքրքրված են հայաստանյան Թումո կենտրոնների փորձով և Պրահայում նման կենտրոնի բացման ուղղությամբ համագործակցությամբ:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշջանում տեղի ունեցող զարգացումների շուրջ: Վարչապետ Փաշինյանը մանրամասներ է փոխանցել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ և ընդգծել միջազգային հանրության հետևողական արձագանքի կարևորությունը: Երկուստեք շեշտվել է միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի որոշման կատարման անհրաժեշտությունը:
Խաղաղության և կայունության ամրապնդման համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-թուրքական երկխոսությանը:
Վարչապետ Փաշինյանը ծաղկեպսակ է դրել Վիտկովի ազգային կոթող-հուշահամալիրին` հարգանքի տուրք մատուցելով անհայտ զինվորի հիշատակին:

В Праге состоялась встреча премьер-министра Армении и президента Чехии
Премьер-министр Никол Пашинян в президентской резиденции в Пражском Граде провел встречу с президентом Чешской Республики Петром Павлом.
Собеседники обсудили ряд вопросов дальнейшего развития и укрепления армяно-чешских отношений. В частности, была подчеркнута важность сотрудничества как в политической, так и в экономической сферах. Отмечена перспективность сотрудничества в сферах высоких технологий, образования и туризма. Чешская сторона отметила, что заинтересована армянским опытом центров “Тумо” и сотрудничеством в направлении открытия аналогичного центра в Праге.
Стороны обменялись мнениями о развитии событий в регионе Южного Кавказа. Премьер-министр Пашинян представил подробности о гуманитарном кризисе, возникшем в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, и подчеркнул важность последовательного реагирования международного сообщества. Стороны подчеркнули необходимость выполнения решения Международного суда ООН о разблокировании коридора.
В контексте укрепления мира и стабильности было отмечено важное значение размещения в Армении гражданской миссии Европейского союза.
Был также затронут армяно-турецкий диалог.
Премьер-министр Пашинян возложил венок к Национальному памятнику на Виткове, воздав дань уважения памяти неизвестного солдата.