Համոզված ենք, որ ֆրանսիական իշխանությունները պատասխանատվության կկանչեն Լիոնում վանդալիզմ իրականացողներին. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը հայտարարություն է տարածել Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության շենքի նկատմամաբ վանդալիզմի կապակցությամբ:
՛՛Խստորեն դատապարտում ենք Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության շենքի նկատմամբ իրականացված վանդալիզմի ակտը, որին նախորդել են վերջին ամիսների ընթացքում Ֆրանսիայի այլ քաղաքներում հայկական հուշարձանների պղծման դեպքեր և թուրքական ծայրահեղական կազմակերպությունների կողմից ատելության հողի վրա հակահայկական զանգվածային գործողություններ։
ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության շենքի վրա արված գրառումներն առավել քան խոսուն են, քանի որ պարունակում են Հայոց ցեղասպանության կրկնման սպառնալիք և Թուրքիայի ներկայիս նախագահ Ռեջեպ Թայիբ Էրդողանի փառաբանում:
Պատահական չէ, որ հայ ժողովրդի հասցեին նմանօրինակ սպառնալիքներ հնչեցվում են այն ժամանակ, երբ թուրք-ադրբեջանական ցեղասպան դաշինքը միջազգային ահաբեկիչների ներգրավմամբ փորձում է բնաջնջել Արցախի հայ բնակչությունը:
Համոզված ենք, որ ֆրանսիական իշխանությունները պատասխանատվության կկանչեն այս վանդալիզմն իրականացողներին և նրանց ետևում կանգնած ծայրահեղական ուժերին՛՛,-ասված է հայտարարության մեջ:

Заявление пресс-секретаря МИД РА относительно акта вандализма в отношении генерального консульства РА в Лионе
▪️Строжайше осуждаем акт вандализма в отношении здания генерального консульства РА в Лионе, которому в последние месяцы предшествовали случаи осквернения армянских памятников и массовые антиармянские акции турецких радикальных организаций на почве ненависти в других городах Франции.
▪️Надписи, сделанные на здании генерального консульства РА, говорят сами за себя, поскольку в них содержатся угрозы повторения Геноцида армян и восхваление нынешнего президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
▪️Неслучайно, что подобные угрозы в адрес армянского народа звучат в то время, когда турецко-азербайджанский геноцидный альянс, при участии международных террористов, пытается истребить армянское население Арцаха.
▪️Уверены, что французские власти привлекут к ответственности исполнителей этого акта вандализма и стоящих за ними радикальные силы.