Հակոբ Սիմիդյանը չի նշանակվի ԱԱԾ տնօրեն, ի՞նչ է որոշել վարչապետը․ աղբյուր
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության քարտուղար Հակոբ Սիմիդյանը չի նշանակվի Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն։ Այս մասին PrimeNews- ին հայտնեցին ԱԱԾ-ին մոտ կանգնած աղբյուրները։
Ըստ աղբյուրի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այս փուլում հակված չէ փոփոխությունների ԱԱԾ-ում։ Բանն այն է, որ ի զարմանս բոլորի, ԱԱԾ պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդուարդ Մարտիրոսյանը շատ լավ է դրսևորում իրեն ներկայիս պաշտոնում և վարչապետը շատ գոհ է նրա աշխատանքից։  Փաշինյանը նեղ շրջապատում նույնիսկ անկեղծացել է, որ եթե այսպես շարունակվի, չի բացառվում, որ Մարտիրոսյանը նշանակվի ԱԱԾ տնօրեն։
Ըստ PrimeNews- ի մեկ այլ աղբյուրի, Փաշինյանը այդուհանդերձ զրուցել է նշանակման շուրջ Սիմիդյանի հետ, սակայն վերջինս հրաժարվել է հնարավոր նշանակումից՝ պատճառաբանելով, որ չի պատկերացնում իրեն ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնում։
Ինչ վերաբերվում է Արթուր Վանեցյանի ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնից ազատման պատճառներին, ապա, ըստ աղբյուրի, դա անվստահության մթնոլորտի հետևանք էր, որը ստեղծվել էր վարչապետի և Վանեցյանի միջև․ «Կոնկրետ պատճառ չի եղել, ուղղակի անվստահության մթնոլորտը խանգարում էր բնականոն աշխատանքին»։ Իսկ անվստահության պատճառ, ըստ աղբյուրի, հանդիսացել էին Վանեցյանի բազմաբնույթ և բազմաշերտ կապերը նախկին իշղանությունների բոլոր էշելոններում։
Նշենք, որ ըստ մամուլում վերջերս շրջանարվող լուրերի, Փաշինյանը ԱԱԾ պետի պաշտոնում ուզւոմ էր նշանակել  Հակոբ Սիմիդյանին։

Акоп Симидян не будет назначен директором СНБ, Пашинян принял другое решение: источник
Секретарь парламентской фракции «Мой шаг» Акоп Симидян не будет назначен директором Службы национальной безопасности. Об этом PrimeNews сообщили источники, близкие к СНБ.
Согласно источнику, премьер-министр Никол Пашинян на данном этапе не склонен к кадровым изменениям в СНБ. Дело в том, что, к удивлению многих, временно исполняющий обязанности начальника СНБ Эдуард Мартиросян очень хорошо проявляет себя на нынешнем посту, и премьер очень доволен его работой.  В узком кругу Пашинян даже признался, что если так продолжится, то не исключено, что Мартиросян будет назначен директором СНБ.
Согласно другому источнику PrimeNews, Пашинян, тем не менее, побеседовал с Симидяном о назначении на должность главы СНБ, однако последний отказался от возможного назначения, мотивируя это тем, что не представляет себя на этом посту.
Что касается причин освобождения Артура Ванецяна от должности директора СНБ, то, согласно источнику, это было следствием атмосферы недоверия, которая создалась между премьер-министром и Ванецяном: "Конкретной причины не было, просто атмосфера недоверия мешала нормальной работе". Причиной же недоверия, согласно источнику, послужили разнообразные и многослойные связи Ванецяна во всех эшелонах прежних властей.
Отметим, что, согласно муссируемой в СМИ информации, Пашинян намеревался назначить на должность директора СНБ Акопа Симидяна.